Ubezpieczenie zdrowotne pracowników. Ile wynosi składka zdrowotna w 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Składka zdrowotna w 2024 r.
- Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
- Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony
Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają między innymi pracownicy.
REKLAMA
Oznacza to, że ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie:
- umowy o pracę,
- powołania,
- wyboru,
- mianowania lub
- spółdzielczej umowy o pracę.
Składka zdrowotna w 2024 r.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r. będzie wynosić 9% podstawy wymiaru składki. W przypadku pracowników podstawą wymiaru jest przychód, czyli co do zasady wynagrodzenie brutto.
Składka zdrowotna nie podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Tak było do końca 2021 r.
Przy ustalaniu, jaka jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia podstawy wymiaru składki do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za dany rok kalendarzowy.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej podlega pomniejszeniu o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Pracownik może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, jeśli:
- nie ma on obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, np. jako pracownik, zleceniobiorca, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, bezrobotny itp. (patrz ramka poniżej),
- nie jest uprawniony do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zaopatrzenia społecznego w zakresie udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych.
- pracownicy,
- rolnicy, domownicy i pomocnicy rolników,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące,
- osoby wykonujące pracę nakładczą,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług,
- duchowni,
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych oraz członkowie ich rodzin,
- żołnierze, policjanci, funkcjonariusze służb specjalnych, straży pożarnej itd.,
- posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy,
- emeryci, renciści,
- uczniowie, studenci, doktoranci,
- bezrobotni,
- osoby posiadające w Polsce status uchodźcy,
- bezdomni wychodzący z bezdomności.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić następujących członków rodziny:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole lub zakładzie kształcenia nauczycieli lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
- małżonka,
- wstępnych (np. rodziców, dziadków itp.), ale tylko takich, którzy są we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.
- objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym,
- uprawnionym do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek,
- objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony
W celu sprawdzenia, czy płatnik odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownik może posłużyć się Internetowym Kontem Pacjenta (https://pacjent.gov.pl/). Po zalogowaniu się należy wybrać „Moje konto”. Pod danymi pacjenta znajduje się zakładka „Twoje ubezpieczenie zdrowotne” wraz z informacją o tym, czy NFZ potwierdza prawo pacjenta do świadczeń.
Po kliknięciu na kafelek „Zobacz składki” pod „Twoje składki ubezpieczeniowe” znajdują się dane wszystkich pracodawców, którzy zgłosili pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego oraz datę ostatnio zarejestrowanej składki, a pod „Podsumowanie składek na ubezpieczenie i kosztów refundacji” – informacja „Suma składek na ubezpieczenie zdrowotne”, a także kwoty składek wpłaconych w poszczególnych miesiącach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat