Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop wypoczynkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop wypoczynkowy.
Aktualizacja: 30.10.2009
Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie. »
Aktualizacja: 26.10.2009
W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w lipcu 2009 r. w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową oraz premiami uznaniowymi w miesiącu, kiedy przez część miesiąca pracował, następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym? Czy ww. pracownikowi należało wypłacić wyrównanie do płacy minimalnej? »
Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego
Aktualizacja: 19.11.2009
Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie w sprawie obliczania wynagrodzenia urlopowego. Zmiany będą dotyczyć m.in. sposobu ustalania podstawy służącej do obliczania ww. wynagrodzenia. »
Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek
Aktualizacja: 21.10.2009
Jak rozliczać urlopy wypoczynkowe pracowników, którzy wykonują dla naszej firmy pracę w innych krajach unijnych? Czy urlop spędzony przez pracownika w kraju, w którym ostatnio jest zatrudniony, należy wliczyć mu do tzw. dni pobytu, czy też dni urlopu mamy odpisywać od okresu oddelegowania na podstawie formularza E-101? »
Zmiana przepisów o ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego
Aktualizacja: 20.10.2009
Zmieni się sposób ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W efekcie ekwiwalent będzie ustalany w prawidłowej wysokości, zgodnie z wymogami kodeksu pracy. »
Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 01.10.2015
Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba? »
Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?
Aktualizacja: 13.09.2011
Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek. »
Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. »
Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca
Aktualizacja: 23.09.2009
Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego? »
Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego
Aktualizacja: 28.09.2009
Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy? »
Ekwiwalent za pierwszy urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 18.09.2009
Wypłacając ekwiwalent za pierwszy urlop, można przyjąć, że po miesiącu pracownikowi przysługuje 1,666 dnia lub też wymiar ten można zaokrąglić do całych 2 dni. »
Wynagrodzenie za czas urlopu (art. 172)
Aktualizacja: 02.10.2011
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przebywającemu na urlopie należy się takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby gdyby pracował. »
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)
Aktualizacja: 02.10.2011
W praktyce często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kiedy nie. »
Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)
Aktualizacja: 02.10.2011
Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta? »
Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia (art. 167(1))
Aktualizacja: 02.10.2011
W praktyce często spotykamy się z problemem, czy musimy czy nie musimy wykorzystać urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Ma to istotne znaczenie, gdyż za urlop niewykorzystany należy się ekwiwalent pieniężny w przypadku rozwiązania umowy o pracę. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »