Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa na czas nieokreślony. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa na czas nieokreślony.
Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna
Aktualizacja: 11.05.2011
Rodzaj wykonywanej pracy jest jednym z przedmiotowo istotnych elementów umowy o pracę. Jeśli z umowy nie wynika rodzaj pracy i nie można go ustalić na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy, należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy o pracę. »
Czy nieumiejętność pracy w zespole może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 29.03.2011
Zatrudniliśmy nowego szefa działu marketingu. Menedżer ma wysokie kwalifikacje zawodowe, jednak nie potrafi współpracować ze swoimi podwładnymi. Jego pracownicy skarżą się, że podważa ich umiejętności zawodowe, jest apodyktyczny i niekulturalny. Część z nich zagroziła nawet odejściem z firmy, jeżeli menedżer będzie nadal pracował. W naszej ocenie pozostawienie tej osoby na stanowisku mogłoby spotęgować złą atmosferę i konflikty wśród pracowników. Czy można z tego powodu wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony? »
Aktualizacja: 25.02.2011
Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej. »
Aktualizacja: 08.02.2011
Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia? »
Aktualizacja: 31.01.2011
Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną? »
W tym roku wzrośnie zatrudnienie
Aktualizacja: 02.02.2011
Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2011 r. wzrośnie o 1,9 proc. - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że prognozowane znaczne obniżenie bezrobocia w tym roku wynika z wysokiego wzrostu PKB oraz zmian demograficznych. »
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 31.01.2011
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona. »
Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych
Aktualizacja: 28.01.2011
Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych. »
Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 14.01.2011
Upadłość pracodawcy upoważnia do rozwiązania stosunku pracy także z osobami, które podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem, np. pracownicom w ciąży. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien zastosować wobec zwalnianych uprawnienia przewidziane w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych i wypłacić im odprawy. »
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie promuje aktywności zawodowej
Aktualizacja: 14.01.2011
Zamiana sposobu wyliczania kapitału emerytalnego odnośnie pracujących emerytów, którą proponuje prezydent Bronisław Komorowski, to zdecydowanie za mało. W ocenie Pracodawców RP kluczowe jest umożliwienie łączenia pobierania świadczenia z zatrudnieniem bez konieczności uprzedniego rozwiązywania stosunku pracy. »
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
Aktualizacja: 05.01.2011
Jeżeli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, to może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Od tego odszkodowania nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. »
12,3 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu
Aktualizacja: 10.01.2011
Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w grudniu 12,3 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,6 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w komunikacie. »
Aktualizacja: 02.01.2011
W marcu 2006 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na 18 miesięcy. Umowa ta rozwiązała się z upływem czasu, na który została zawarta.15 października 2009 r. ponownie zatrudniliśmy tego pracownika, tym razem na podstawie umowy na czas nieokreślony. Niestety ze względu na spadek liczby zamówień musimy ograniczyć zatrudnienie i zdecydowaliśmy z końcem grudnia 2010 r. wypowiedzieć mu umowę o pracę. Jaki okres wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje nas przy wypowiedzeniu tego stosunku pracy? Czy powinniśmy temu pracownikowi wypłacić odprawę? Dodam, że zatrudniamy 27 pracowników. »
Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego
Aktualizacja: 22.12.2010
Dwa lata temu prezesem spółki została osoba będąca już jej pracownikiem. Była ona zatrudniona na czas nieokreślony. W umowie o pracę postanowiono, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji. Po dwóch latach osoba ta została odwołana z funkcji prezesa i wróciła na poprzednie stanowisko pracy. Czy przysługuje jej wynagrodzenie z poprzedniego stanowiska pracy? Czy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające? »
Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy
Aktualizacja: 08.12.2010
Z obserwacji konsultantów firmy doradztwa personalnego Michael Page International wynika, że atrakcyjność świadczeń pozapłacowych ma decydujący wpływ na wybór pracodawcy. Dodatkowe bonusy w postaci opcji na akcje czy udziału w wypracowanym zysku firmy stają się nieodłącznym elementem ofert pracy na wysokie stanowiska menedżerskie. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »