Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu układy zbiorowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące układy zbiorowe.
Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę
Aktualizacja: 22.12.2008
Wypowiedzenie zmieniające spowodowane uchyleniem lub zmianą układu zbiorowego powinno być szerzej uzasadnione i nie może opierać się wyłącznie na zmianach układu - stwierdził Sąd Najwyższy na posiedzeniu 4 stycznia 2008 r. »
Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 22.12.2008
Do końca września pracodawcy tworzący zakładowy funduszu świadczeń socjalnych powinni przekazać pozostałą część odpisu na konto tego funduszu. »
Zawieszenie układu zbiorowego pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Zawieszeniu ulegają jedynie te postanowienia układu, które w sposób korzystniejszy niż Kodeks pracy regulują prawa pracowników. »
Kadra kierownicza w orzeczeniach SN
Aktualizacja: 31.12.2008
• odprawa rentowa z układu zbiorowego pracy• nagroda jubileuszowa z układu zbiorowego pracy• odprawa emerytalna a ustawa kominowa• wynagradzanie kierowników za nadgodzinyStosunek pracy pracowników należących do kadry kierowniczej budzi wiele kontrowersji, które niejednokrotnie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy. Dlatego warto zwrócić uwagę na najistotniejsze orzeczenia sądowe dotyczące tej grupy pracowników. »
Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej
Aktualizacja: 16.12.2008
Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. »
Rezygnacja z tworzenia funduszu
Aktualizacja: 16.12.2008
Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia. »
Rezygnacja z tworzenia funduszu
Aktualizacja: 11.12.2008
Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia. »
Kiedy układ zbiorowy przestaje obowiązywać
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracodawcy objęci postanowieniami układu zbiorowego pracy (u.z.p.) mogą uwolnić się od obowiązywania jego postanowień przez jego rozwiązanie. Układ zbiorowy może przestać obowiązywać również przez inne okoliczności określane ogólnym pojęciem ustanie. »
Aktualizacja: 13.01.2009
W połowie marca tego roku część pracowników zakładu przeszła do nowej spółki. U dotychczasowego pracodawcy byliśmy objęci zakładowym układem zbiorowym pracy. Wiemy, że nowy pracodawca ma stosować do nas ten układ przez rok od naszego przejścia do spółki. Niedługo przed przejęciem nas przez spółkę do układu zostały wprowadzone korzystne zmiany. Nowy pracodawca nie chce nam jednak wypłacać tych wyższych dodatków, twierdząc, że nie musi tego robić, bo zmiany do układu weszły w życie od 1 kwietnia, a więc już go nie obowiązują. Czy pracodawca ma rację, bo przecież protokół do układu został zarejestrowany przed naszym przejściem do nowego pracodawcy? »
Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia
Aktualizacja: 19.12.2008
Wynagrodzenie powinno odpowiadać nie tylko rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, ale także jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę. »
Kto jest uprawniony do odbioru wynagrodzenia
Aktualizacja: 22.12.2008
Do odbioru wynagrodzenia za pracę uprawniony jest pracownik. Jednak w określonych prawem przypadkach wynagrodzenie to może podjąć za pracownika inna osoba. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Bez uzgodnienia ze związkiem zawodowym lub z reprezentantami pracowników pracodawca nie może zrezygnować z tworzenia zfśs. »
Regulamin pracy i wynagradzania
Aktualizacja: 13.01.2009
Regulamin pracy jest aktem prawnym o mocy obowiązującej u konkretnego pracodawcy. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, jeśli w zakresie organizacyjno-porządkowym nie wiążą go postanowienia obowiązującego układu zbiorowego pracy. »
Zakładowy nadzór nad warunkami pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Organem działającym w zakładach pracy, w których funkcjonują związki zawodowe, jest społeczna inspekcja pracy (SIP). »
Aktualizacja: 11.12.2008
Brak określenia, jakie czyny osób pełniących funkcje związkowe są sprzeczne z ustawą, spowodował uchylenie przepisu wprowadzającego karalność kierowania działalnością sprzeczną z prawem przez działaczy związkowych. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?