Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sądy pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sądy pracy.
Terminy na dochodzenie roszczeń z zakresu prawa pracy
Aktualizacja: 26.01.2011
Pracownik ma siedem dni na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania należy złożyć w ciągu 14 dni. Odwołanie wniesione po terminie nie może zostać skutecznie rozpoznane, a sąd oddali roszczenia pracownika. »
Kiedy sąd nie uwzględni roszczenia o przywrócenie do pracy
Aktualizacja: 14.01.2011
Nie zawsze roszczenie zwolnionego pracownika o przywrócenie do pracy zostanie przez sąd uwzględnione. Nawet jeżeli uzna on, że pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem prawa, może orzec, że powrót pracownika jest niecelowy czy niemożliwy – bo np. pogłębi trwający od dawna konflikt. »
Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?
Aktualizacja: 14.01.2011
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy. »
Czy zakup części majątku upadłej firmy oznacza konieczność zatrudnienia jej pracowników
Aktualizacja: 10.01.2011
Przejęcie składników majątkowych upadłego zakładu i kontynuacja działalności tego samego rodzaju oznaczają także konieczność przejęcia pracowników upadłej firmy w trybie art. 231 Kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 101/10). »
Nieważna umowa o pracę nie zawsze oznacza, że nie nawiązano stosunku pracy
Aktualizacja: 12.01.2011
Mimo nieważności zawartej umowy o pracę strony mogą nawiązać umowny stosunek pracy przez czynności dorozumiane. Jest to możliwe przez dopuszczenie pracownika do pracy, przyjmowanie pracy przez pracodawcę i realizowanie takiego stosunku prawnego, który odpowiada cechom stosunku pracy określonym w art. 22 k.p. – orzekł SN. »
Czy sąd jest związany prawomocną decyzją ZUS
Aktualizacja: 10.01.2011
Sąd ubezpieczeń społecznych jest związany decyzją ZUS, od której strona ani nie wniosła odwołania w sposób przewidziany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, ani nie podważyła jej skuteczności w inny przewidziany przez prawo sposób. Zaniechanie złożenia odwołania od decyzji ZUS może mieć zatem bardzo niekorzystne skutki dla ubezpieczonego. »
Roszczenie o zawarcie umowy o pracę
Aktualizacja: 12.01.2011
Jeśli podczas rozmowy o pracę przyszły pracodawca szczegółowo uzgodni z kandydatem do pracy istotne warunki podjęcia zatrudnienia, to niedoszłemu pracownikowi przysługuje wobec pracodawcy roszczenie o zawarcie z nim umowy o pracę lub o odszkodowanie. »
Umowa w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Aktualizacja: 11.01.2011
Terminowi „umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego” należy dla celów ubezpieczeń społecznych nadać znaczenie, które jest mu przypisane w przepisach prawa pracy. Orzekł tak Sąd Apelacyjny w Warszawie, rozstrzygając w interesującej sprawie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgodnie z pracowniczym schematem podlegania ubezpieczeniom społecznym, małżonki osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. »
Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym
Aktualizacja: 10.01.2011
W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie? »
Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw
Aktualizacja: 05.01.2011
W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody. Jednak członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., II PZP 6/10). »
Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP
Aktualizacja: 04.01.2011
Zdaniem Pracodawców RP brak sądowego nadzoru nad czynnościami kontrolnymi inspektorów PIP to bardzo poważne naruszenie konstytucyjnej zasady państwa prawa. »
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku
Aktualizacja: 03.01.2011
Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy. »
Aktualizacja: 22.12.2010
Zwolniliśmy pracownika w trybie dyscyplinarnym. Ze względu na pośpiech, w piśmie rozwiązującym umowę o pracę nie poinformowaliśmy go o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Czy w tej sytuacji naruszyliśmy przepisy o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę? »
Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych
Aktualizacja: 23.12.2010
Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10). »
Pracodawca nie może przerzucać na pracowników ujemnych skutków swojej działalności
Aktualizacja: 17.12.2010
Okoliczności przedstawione pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2010 r. »
Wniosek o odroczenie składek za XI