Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo europejskie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo europejskie.
Przejście zakładu pracy między spółkami tej samej grupy kapitałowej
Aktualizacja: 16.04.2010
Aby można było mówić o przejściu zakładu do spółki należącej do tej samej grupy kapitałowej co przejmowany zakład, musi m.in. dojść do faktycznego zatrudnienia pracowników oraz korzystania z urządzeń potrzebnych do kontynuowania działalności wykonywanej przez poprzednika. »
Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność w świetle przepisów UE
Aktualizacja: 19.03.2010
Pracodawca nie ma obowiązku dalszego zatrudniania pracownika, który stał się niepełnosprawny, gdy kontynuowanie zatrudnienia wiązałoby się dla pracodawcy z ogromnymi kosztami. »
Kiedy do umowy o pracę stosować prawo innego państwa
Aktualizacja: 29.03.2010
Wybór określonego prawa właściwego dla umowy o pracę, innego niż prawo kraju, w którym praca jest świadczona, nie wyłącza obowiązku stosowania niektórych reguł prawa pracy obowiązujących w kraju wykonywania pracy. »
Zmiana zasad wydawania karty EKUZ
Aktualizacja: 22.03.2010
1 maja 2010 r. wchodzą w życie przepisy, zmieniające dotychczasowe regulacje obowiązujące w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia. »
Równouprawnienie w pracy - ostatnie ostrzeżenie
Aktualizacja: 19.03.2010
Komisja Europejska (KE) wysłała Polsce ostatnie, przed pozwaniem do Trybunału w Luksemburgu, upomnienie w sprawie opóźnień we wdrożeniu uniijnej dyrektywy dotyczącej równouprawnienia kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. »
Dzierżawa przedsiębiorstwa jako przyczyna przejścia zakładu pracy
Aktualizacja: 18.03.2010
Dzierżawa części lub całości zakładu pracy może wywoływać takie same skutki jak przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. »
Przejście agencji pracy tymczasowej na inny podmiot w świetle przepisów UE
Aktualizacja: 22.02.2010
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w przypadku agencji pracy tymczasowej może zaistnieć już w razie przejęcia składników o charakterze niematerialnym (np. pracownicy, know-how). »
Delegacja pracowników w ramach usług świadczonych przez agencję pracy tymczasowej
Aktualizacja: 10.02.2010
Zgodnie z przepisami prawa unijnego agencje pracy tymczasowej mogą delegować swoich podwładnych do wykonywania pracy w innym kraju członkowskim. »
Znajomość języka obcego jako warunek zatrudnienia
Aktualizacja: 22.12.2009
Wymóg znajomości określonego języka jako warunek zatrudnienia nie będzie oznaczał dyskryminacji, jeśli ta znajomość jest niezbędna do właściwego wykonywania pracy. »
Dyrektywy Unijne – od kiedy je stosować
Aktualizacja: 21.12.2009
Dyrektywy unijne z zakresu prawa pracy określają tylko minimalny zakres ochrony pracowników czy pracodawców. Poszczególne państwa członkowskie mogą pozostać przy rozwiązaniach unijnych lub rozszerzyć ochronę wynikającą z tych aktów. »
Dyskryminacja pozytywna kobiet
Aktualizacja: 26.11.2009
Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn. »
Konsultacje z pracownikami w przypadku zwolnień grupowych
Aktualizacja: 10.11.2009
Przepisy unijne regulują samą procedurę zwolnień grupowych, nie ingerując w prawo przedsiębiorcy do dokonania zwolnień grupowych. »
Aktualizacja: 27.10.2009
Zadaniem Europejskich Rad Zakładowych jest pomoc pracownikom międzynarodowych korporacji w uzyskaniu informacji. Dzięki temu mają oni wpływ na decyzje istotne z ich punktu widzenia, a nie są one podejmowane tylko przez kierownictwo znajdujące się w innym państwie. »
Ustalanie kapitału początkowego
Aktualizacja: 28.07.2009
Kapitał początkowy jest elementem łączącym dotychczasowy system emerytalny z systemem zreformowanym opartym na środkach zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS. »
Aktualizacja: 02.10.2009
Pracodawcy powinni pamiętać, że brak przepisów chroniących pracowników przed outsourcingiem w prawie wspólnotowym nie oznacza braku ich ochrony przed zmianami strukturalnymi. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »