Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Kiedy układ zbiorowy przestaje obowiązywać
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracodawcy objęci postanowieniami układu zbiorowego pracy (u.z.p.) mogą uwolnić się od obowiązywania jego postanowień przez jego rozwiązanie. Układ zbiorowy może przestać obowiązywać również przez inne okoliczności określane ogólnym pojęciem ustanie. »
Zezwolenie na pracę cudzoziemca
Aktualizacja: 04.12.2008
Pracodawca, aby zatrudnić cudzoziemca, musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę dla tego konkretnego pracownika. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Już niedługo skończy się vacatio legis dla pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. 24 marca 2008 r. powinna rozpocząć się procedura wyboru rady pracowników u tych pracodawców. »
Wytaczanie powództw na rzecz pracownika
Aktualizacja: 09.12.2008
W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oprócz pracowników również inspektorzy pracy, organizacje społeczne oraz prokurator są uprawnieni do występowania z powództwem na rzecz pracowników. »
Aktualizacja: 13.01.2009
W połowie marca tego roku część pracowników zakładu przeszła do nowej spółki. U dotychczasowego pracodawcy byliśmy objęci zakładowym układem zbiorowym pracy. Wiemy, że nowy pracodawca ma stosować do nas ten układ przez rok od naszego przejścia do spółki. Niedługo przed przejęciem nas przez spółkę do układu zostały wprowadzone korzystne zmiany. Nowy pracodawca nie chce nam jednak wypłacać tych wyższych dodatków, twierdząc, że nie musi tego robić, bo zmiany do układu weszły w życie od 1 kwietnia, a więc już go nie obowiązują. Czy pracodawca ma rację, bo przecież protokół do układu został zarejestrowany przed naszym przejściem do nowego pracodawcy? »
Aktualizacja: 28.01.2009
W związku z wystąpieniem pewnych okoliczności powziąłem podejrzenie, że mój pracodawca zagubił część dokumentów znajdujących się w mojej teczce osobowej. Chcąc pełnego wyjaśnienia sprawy, zażądałem, aby moja teczka została mi udostępniona. Niestety pracodawca odmówił, twierdząc, że w Kodeksie pracy nie ma podstaw do wysuwania takich żądań. Czy pracodawca ma rację? »
Prawa i obowiązki związane ze ślubem pracownika
Aktualizacja: 09.12.2008
Pracownikowi, który bierze ślub, przysługują z tego tytułu 2 dni płatnego zwolnienia od pracy. Zwolnienie to powinno być wykorzystane na załatwienie formalności związanych ze ślubem. »
Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 1)
Aktualizacja: 18.03.2009
Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP. »
Aktualizacja: 05.12.2008
Czy pracodawca może zastosować tzw. ruchomy czas pracy i zapisać w regulaminie pracy, że pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy mogą rozpoczynać pracę w godzinach 7.00-10.00 i pracować przez kolejne 8 godzin? Czy takie działanie nie spowoduje przekroczenia doby pracowniczej i w konsekwencji pracy w godzinach nadliczbowych? »
Aktualizacja: 08.12.2008
Głównym celem realizowanym przez służbę medycyny pracy jest zapewnienie ochrony zdrowia pracujących. »
Obowiązek tworzenia rad pracowników
Aktualizacja: 28.01.2009
Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników? »
Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs
Aktualizacja: 17.12.2008
Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień. »
Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 3)
Aktualizacja: 17.12.2008
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. »
Uproszczone procedury zatrudniania cudzoziemców
Aktualizacja: 04.12.2008
Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE. Tak zwany test rynku pracy będzie utrzymany jedynie w zawodach obleganych przez Polaków. Cudzoziemiec będzie zarabiał tyle samo co Polak na tym samym stanowisku. »
Regulamin pracy i wynagradzania
Aktualizacja: 13.01.2009
Regulamin pracy jest aktem prawnym o mocy obowiązującej u konkretnego pracodawcy. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, jeśli w zakresie organizacyjno-porządkowym nie wiążą go postanowienia obowiązującego układu zbiorowego pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI