Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odpowiedzialność pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odpowiedzialność pracownika.
Odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika
Aktualizacja: 18.01.2011
Odpowiedzialność dyscyplinarna to odpowiedzialność, której podlegają tylko pracownicy objęci przepisami pragmatyk zawodowych, tj. pracownicy państwowi czy nauczyciele akademiccy. »
Wina pracownika przy odpowiedzialności materialnej
Aktualizacja: 16.01.2011
Odpowiedzialność materialna pracownika jest oparta na zasadzie winy. Przy czym do określenia zakresu tej odpowiedzialności istotne znaczenie ma wskazanie rodzaju winy pracownika: umyślnej lub nieumyślnej. »
Gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej
Aktualizacja: 03.01.2011
Prowadzę firmę budowlaną. Podczas prac jeden z moich pracowników, który obsługuje koparkę, naruszył posesję sąsiada. Osoba ta wystąpiła z roszczeniem odszkodowawczym. Okazało się, że to ja jako właściciel firmy mam zapłacić odszkodowanie, a nie pracownik, który dokonał tego czynu. Jaka jest podstawa prawna, jeśli istnieje, skierowanego wobec mnie żądania zapłaty odszkodowania? »
Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy
Aktualizacja: 08.01.2011
Kodeks pracy wśród podmiotów odpowiedzialnych w danym zakładzie pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadza dodatkową – obok pracodawcy – kategorię osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Są to osoby kierujące pracownikami. »
Odpowiedzialne przywództwo. Czego kryzys nauczył nas o etyce menedżerów?
Aktualizacja: 13.12.2010
Celem menedżera jest służenie wspólnemu dobru firmy poprzez organizowanie ludzi i zasobów, tak aby budować wartość, której nikt nie może zbudować samodzielnie. W jaki sposób zrobić to zgodnie z zasadami etyki? »
Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa
Aktualizacja: 17.12.2010
W czwartek, 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa. »
Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym
Aktualizacja: 13.12.2010
Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia? »
Jak zobowiązać pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa
Aktualizacja: 14.12.2010
Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom. »
Jakie odszkodowanie przysługuje pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika
Aktualizacja: 25.11.2010
Prawo pracy przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika: za mienie powierzone oraz za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Z tytułu każdej z tych odpowiedzialności pracodawcy przysługuje od pracownika odszkodowanie. »
Dyskryminacja kandydata na pracownika w świetle przepisów UE
Aktualizacja: 10.09.2010
Prawo unijne ustanawia obowiązek zakazu dyskryminacji już na etapie rekrutacji. Nie przewiduje jednak terminów, w których dyskryminowany kandydat ma prawo żądać odszkodowania od niedoszłego pracodawcy. »
Odpowiedzialność za wykroczenia na terenie zakładu pracy
Aktualizacja: 03.08.2010
W trakcie kontroli Inspekcji Pracy stwierdzono nieprawidłowości polegające m.in. na braku szkoleń z zakresu bhp oraz nieprawidłowych osłonach części ruchomych maszyn na terenie zakładu pracy. Pracownik służby bhp został wskazany przez pracodawcę jako winny wykroczeń z powyższego zakresu. Kontrolujący stwierdził, że powyższa odpowiedzialność ciąży na pracodawcy, a nie na pracowniku służby bhp, którego obowiązki nie mają wpływu na odpowiedzialność pracodawcy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za wykroczenia – pracownik czy pracodawca? »
Odpowiedzialność pracownika za nierozliczenie się z pobranej gotówki
Aktualizacja: 14.07.2010
Pracownik, który otrzymał pieniądze przeznaczone dla swojego pracodawcy z obowiązkiem ich zwrotu lub rozliczenia się, odpowiada za nie według zaostrzonych zasad odpowiedzialności materialnej. Dają one pracodawcom większe szanse na uzyskanie odszkodowania. »
Kontrola prywatnej i służbowej korespondencji pracowników
Aktualizacja: 12.07.2010
Pracodawca, zatrudniając pracowników, ma prawo oczekiwać, że będą oni wykonywali swoje obowiązki sumiennie i z należytym wykorzystaniem czasu, jaki spędzają w firmie. W związku z tym ma również prawo kontrolować, czy i jak pracownicy wykonują swoje obowiązki. »
Każdej osobie powinno przysługiwać prawo odwołania do sądu powszechnego
Aktualizacja: 29.06.2010
Każdej osobie, przeciw której toczy się postępowanie dyscyplinarne przed sądem zawodowym, powinno przysługiwać prawo odwołania do sądu powszechnego - orzekł we wtorek 29 czerwca Trybunał Konstytucyjny. »
Pozakodeksowe zakazy działalności konkurencyjnej
Aktualizacja: 29.06.2010
Pracownicy lub byli pracownicy nie mogą prowadzić działalności konkurencyjnej wobec swojego pracodawcy nie tylko na podstawie Kodeksu pracy. Również osoby zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych obowiązują zakazy konkurencji, np. na podstawie ustawy o zakazie konkurencji. »
Wniosek o odroczenie składek za XI