Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Przygotowania działów kadr do zakończenia roku kalendarzowego
Aktualizacja: 22.11.2011
Pod koniec roku działy kadr muszą przygotować się na wzmożoną pracę. Należy m.in. ustalić z pracownikami plany urlopowe czy „podliczyć” etaty w celu dokonania korekty odpisów na fundusz socjalny. »
Czy każdy pracodawca powinien posiadać odrębny rachunek środków zfśs
Aktualizacja: 22.11.2011
Pracodawcy nieobjęci ustawowym obowiązkiem tworzenia funduszu, tj. zatrudniający na dzień 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie mają też obowiązku utworzenia odrębnego rachunku bankowego dla środków zfśs i nie muszą przekazywać na niego odpisów i zwiększeń. »
Aktualizacja: 21.11.2011
Pracodawca powinien sporządzić plan urlopów na następny rok najpóźniej do 31 grudnia danego roku. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający. »
Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 17.11.2011
Ustawodawca, ustalając w Kodeksie pracy najkrótsze okresy wypowiedzenia, posługuje się pojęciem „dni robocze”. Jednak w żaden sposób nie definiuje tego pojęcia, co powoduje możliwość występowania co najmniej dwóch interpretacji. Pierwsza zakłada, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami uznanymi jako dni wolne od pracy, natomiast według drugiej, za dni robocze należy przyjąć dni pracy dla pracownika. Którą należy uznać za właściwą i jak w związku z tym liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia? »
Kiedy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia?
Aktualizacja: 17.11.2011
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Istnieją jednak przypadki, gdy mimo wykonywania pracy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wykonana praca jest wadliwa. »
Czy obowiązkiem pracodawcy jest usunięcie z firmowej strony internetowej danych byłego pracownika
Aktualizacja: 15.11.2011
Po 5 latach od rozwiązania stosunku pracy z byłym pracodawcą zauważyłam, że na ich stronie internetowej zamieszczono moje imię i nazwisko, dodatkowo nieaktualne. Zażądałam usunięcia moich danych, ale pracodawca uzasadniał odmowę tym, że firma prowadzi na stronie internetowej kalendarium pracowników. Czy firma mogła odmówić usunięcia lub przynajmniej uaktualnienia moich danych oraz czy mogłam skutecznie przeciwstawić się takiemu działaniu? »
Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy
Aktualizacja: 15.11.2011
Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. »
Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej
Aktualizacja: 15.11.2011
Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową. »
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach
Aktualizacja: 15.11.2011
Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych. »
Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom
Aktualizacja: 17.11.2011
Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym. »
Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej
Aktualizacja: 09.11.2011
Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi? »
Kiedy pracownikowi należy wypłacić odprawę
Aktualizacja: 09.11.2011
Pracownikowi przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy w sytuacjach określonych przez przepisy prawa pracy. Pracodawca wypłaca ją m.in. w przypadku przejścia pracownika na emeryturę. »
Żądanie natychmiastowej wypłaty premii
Aktualizacja: 09.11.2011
Problem dotyczy sytuacji, w której pracodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że wypłaci zatrudnionemu premię w wysokości 20 proc. wynagrodzenia, pod warunkiem że osiągnie on określone procentowo wyniki finansowe lub zmniejszy wydatki pracodawcy. Pracownik wymagane wyniki osiągnął w 3 pierwszych miesiącach 2011 r. Gdy otrzymał raport z działu księgowości, który potwierdzał te wyniki, poprosił pracodawcę o wypłatę premii za te 3 miesiące. Czy w takiej sytuacji premia może być wypłacona w bliżej nieokreślonym terminie, czy też pracownik może żądać od pracodawcy natychmiastowej jej wypłaty? »
Prawo autorskie - ochrona autorskich praw majątkowych do utworów pracownika
Aktualizacja: 10.11.2011
Wykonywanie obowiązków pracowniczych często jest związane z działalnością twórczą pracowników. Jej efektem końcowym jest powstanie utworu pracowniczego o indywidualnym charakterze. »
Ustawa deregulacyjna - ZUS RMUA raz na rok czy nadal co miesiąc?
Aktualizacja: 09.11.2011
Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, zmienia zasady przekazywania ubezpieczonym raportu ZUS RMUA. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »