Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Pracownik powinien wiedzieć o planowanej zmianie właściciela firmy
Aktualizacja: 10.12.2008
O przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę pracownicy powinni zostać poinformowani na co najmniej 30 dni wcześniej. Obowiązek ich zawiadomienia spoczywa na obydwu pracodawcach uczestniczących w transferze. »
Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 3)
Aktualizacja: 20.12.2008
Od 1 października 2007 r. płatnik składki, który obniżył składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy - nie ma już obowiązku przekazywania do NFZ zestawienia składek. »
Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (cz. 1)
Aktualizacja: 07.01.2009
Czy w tak pędzącym świecie możliwe jest pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego? Oczywiście. Możliwość taką daje nam m.in. telepraca. »
Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów
Aktualizacja: 15.12.2008
W celu zapewnienia prawidłowego toku pracy w każdym roku kalendarzowym pracodawca powinien ustalić plan urlopów. Nie musi go sporządzać m.in. pracodawca u którego nie działają związki zawodowe. »
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2008 r. (cz. 2)
Aktualizacja: 20.12.2008
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od tytułu stanowiącego podstawę do objęcia tym ubezpieczeniem. »
Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych
Aktualizacja: 31.12.2008
Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym? »
Czy księgowemu przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 30.12.2008
Pracownica zajmuje się obsługą księgową podmiotów gospodarczych. Od 5 listopada do 12 grudnia 2007 r. pracowała codziennie o dwie godziny dłużej. Pracodawca odmówił jej wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (jak i dodatku) twierdząc, że w regulaminie pracy zastrzeżono, iż głównemu księgowemu te świadczenia nie przysługują. Czy stanowisko pracodawcy jest uzasadnione? »
Wypłata refundacji tylko na podstawie umowy
Aktualizacja: 11.12.2008
Starosta dokonuje wypłaty refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych na podstawie warunków określonych w umowie zawartej z pracodawcą. Treść umowy powinna zawierać szczegółowe warunki jej realizacji i wzajemne zobowiązania stron. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę? »
Jak przeprowadzić konsultacje wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, powinien pamiętać o konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z obrony związku. W jakim trybie musi dokonać konsultacji? Jak dowiedzieć się, czy związek objął obroną danego pracownika? »
Jak wypłacać dodatek funkcyjny
Aktualizacja: 31.12.2008
Obowiązuje u nas układ zbiorowy pracy, w którym określony jest procentowo dodatek funkcyjny według zajmowanego stanowiska kierowniczego od najniższego wynagrodzenia. Jednak od kilku lat mamy wypłacany dodatek funkcyjny według regulaminu wynagradzania, w którym określono kwotowo dodatek funkcyjny i jest on niższy i bardzo niekorzystny dla mnie i innych pracowników. Czy dodatek funkcyjny powinien być wypłacany według układu zbiorowego czy według regulaminu wynagradzania? »
Aktualizacja: 16.01.2009
Pracodawca polecił pracownikowi odbycie podróży służbowej. Wyraził zgodę na przejazd własnym samochodem pracownika. Po odbyciu podróży służbowej pracownik przedstawił pracodawcy faktury za paliwo. Czy, rozliczając delegację, pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty poniesione przez pracownika na zakup paliwa? »
Kiedy i według jakich zasad wypłacamy dodatki wyrównawcze
Aktualizacja: 31.12.2008
Dodatki wyrównawcze mają na celu rekompensatę pracownikowi różnicy między dotychczas otrzymywanym wynagrodzeniem a nowym w sytuacjach szczególnych wskazanych w przepisach prawa pracy. »
Czy przerwa między kolejnymi umowami na czas określony musi przekraczać jeden miesiąc
Aktualizacja: 11.12.2008
Zatrudniamy pracowników przede wszystkim na podstawie umów o pracę na czas określony. Jest to spowodowane zróżnicowanymi możliwościami naszej firmy w poszczególnych miesiącach roku. Nie chcemy zatrudniać pracowników na czas nieokreślony. Czy wystarczające jest dla uniknięcia skutku z art. 251 k.p. wprowadzenie pomiędzy kolejnymi umowami na czas określony przerwy wynoszącej jeden miesiąc i jeden dzień? »
Związkowiec nie zawsze chroniony
Aktualizacja: 11.12.2008
Celem ochrony działaczy związkowych przed zwolnieniem z pracy jest umożliwienie im niezależnego działania w interesie pracowników. Niekiedy jednak ochrona ta jest nadużywana. »
Wniosek o odroczenie składek za XI