Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Aktualizacja: 21.03.2011
Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ? »
Czy pracodawca może wymagać od pracownika świadczenia pracy podczas zwolnienia lekarskiego
Aktualizacja: 21.03.2011
Pracownik dostarczył do firmy zaświadczenie o niezdolności do pracy (złamał nogę). Osoba ta wykonuje m.in. projekty stron internetowych, projekty rozwiązań dotyczących sieci internetowej itp. Czy przełożony może polecić temu pracownikowi, aby w domu w trakcie zwolnienia wykonywał pewne prace wchodzące w zakres umowy o pracę? Rodzaj niezdolności do pracy nie utrudniałby mu tego, a potrzeba w firmie jest pilna. »
Aktualizacja: 17.03.2011
1 września 2010 r. na rok szkolny do 31 sierpnia 2011 r. zatrudniliśmy na zastępstwo nauczyciela kontraktowego z odpowiadającymi nam kwalifikacjami. Nauczyciel wystąpił do nas z wnioskiem o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie. Nauczyciel ten zawodowe studia wyższe odbywał od 1 października 2005 r. do 30 czerwca 2008 r. Natomiast uzupełniające studia magisterskie – od 1 października 2008 r. do 18 lipca 2010 r. Pierwszą w życiu pracę zawodową w szkole rozpoczął 1 września 2009 r. i pracował do 31 sierpnia 2010 r. Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego uzyskał 22 czerwca 2010 r. Czy nauczycielowi temu należy się zasiłek na zagospodarowanie? »
Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy
Aktualizacja: 21.03.2011
Dzisiaj, 21 marca, weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy. Upraszcza ona zasady wykonywania wstępnych badań lekarskich pracowników. »
Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy
Aktualizacja: 21.03.2011
Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy jeśli ponownie go zatrudni. Od dzisiaj, 21 marca, obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu pracy. »
Odpisy na fundusz socjalny w 2011 r.
Aktualizacja: 17.03.2011
W związku z nowelizacją ustawy o zfśs od jej wejścia w życie będzie istniała możliwość dokonywania nowego odpisu na ten fundusz, związanego z założeniem przez pracodawcę np. żłobka dla dzieci pracowników. »
Badania lekarskie i szkolenia bhp pracowników młodocianych
Aktualizacja: 15.03.2011
Czy pracownicy młodociani muszą mieć badania lekarskie i szkolenia bhp? »
Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS
Aktualizacja: 15.03.2011
Nasz pracownik starał się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, który miał miejsce w 2010 r. Otrzymaliśmy decyzję z ZUS, w której ten wypadek został zakwestionowany. ZUS uznał, że poszkodowany pracownik nie powinien otrzymywać zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, który mu wypłaciliśmy. Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe. W korektach rozliczyliśmy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy powinniśmy skorygować ZUS IWA za 2010 r., w którym wykazaliśmy ten wypadek (wypadek został wpisany do rejestru wypadków przy pracy w 2010 r.)? »
Aktualizacja: 15.03.2011
Jednej z naszych pracownic chcemy powierzyć wykonywanie innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie do innej pracy bez zmiany umowy o pracę). W tym roku pracownica przez tydzień uczestniczyła w akcji ratunkowej w związku z awarią, jaka miała miejsce w naszym zakładzie. Cała załoga pomagała przy porządkowaniu magazynów firmy, które zostały zalane. Czy czas, w którym ta pracownica wykonywała inną pracę, niż określona w umowie, w związku z akcją ratowniczą, należy zaliczyć do limitu 3 miesięcy powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy? »
Aktualizacja: 10.03.2011
Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 27 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. »
Jak rozliczyć niedopłatę/nadpłatę podatku z PIT-40
Aktualizacja: 17.03.2011
W rozliczeniach rocznych PIT-40 sporządzanych przez płatnika na wniosek podatnika często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty podatku – zaliczenia jej na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi. »
ZUS ZSWA – zgłoszenie osób wykonujących "prace szczególne" tylko w 2009 roku
Aktualizacja: 16.03.2011
Do końca marca płatnicy składek, którzy w 2009 r. lub w 2010 r. albo w obu tych latach zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, powinni złożyć deklarację ZUS ZSWA. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 17.03.2011
ZUS Oddział w Białymstoku zaprasza płatników składek na szkolenie nt. zasad przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. »
Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę
Aktualizacja: 14.03.2011
Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? »
Przekazanie formularza ZUS ZSWA - obowiązki płatników składek
Aktualizacja: 16.03.2011
Do 31 marca br. płatnicy składek zobowiązani są przekazać do ZUS Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »