Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca
Aktualizacja: 11.10.2018
W praktyce często pojawiają się problemy zarówno z wyliczeniem, jak i udzieleniem urlopu dla pracowników zatrudnionych na części etatu, w szczególności gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu. »
Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów
Aktualizacja: 14.03.2011
W naszym zakładzie nie ma palarni i obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jeden z pracowników w czasie przerw w pracy pali e-papierosy na terenie firmy. Czy łamie wprowadzony u nas zakaz palenia? »
Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy
Aktualizacja: 11.10.2018
Sporządzając świadectwo pracy, pracodawca jako najważniejszą informację musi zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy »
Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika
Aktualizacja: 25.03.2011
Pracodawcy często zapisują w regulaminach wewnętrznych zakazy rozpowszechniania przez pracowników jakichkolwiek informacji na temat wysokości wynagrodzeń. Jednak często zapisy te są martwym prawem wewnątrzzakładowym. »
ZUS ZSWA – prace szczególne wykonywane tylko w 2009 r.
Aktualizacja: 24.03.2011
W moim zakładzie produkcyjnym w 2010 r. nie miałem żadnych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach ani o szczególnym charakterze. Miałem ich jednak w 2009 r. Czy muszę ich zgłaszać w dokumencie ZUS ZSWA? »
Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 23.03.2011
Z jednym z naszych pracowników 16 marca 2011 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Pracownik dotychczas pobierał wynagrodzenie w kasie firmy, a po ustaniu zatrudnienia nie pojawił się po odbiór pensji, tylko przesłał pisemny wniosek o przekazanie jej na rachunek bankowy. We wniosku nie wskazał właściciela rachunku, tylko nazwę banku i numer konta. Ponadto nie mamy żadnego kontaktu z tym pracownikiem. Czy pismo pracownika złożone już po ustaniu zatrudnienia jest dla nas wiążące? »
Czy ta sama umowa na zastępstwo może być kontynuowana podczas zastępowania kolejnego pracownika
Aktualizacja: 23.03.2011
Na czas urlopu wychowawczego pracownicy zatrudniliśmy na jej miejsce osobę na zastępstwo. Zastępowana pracownica złożyła pismo w sprawie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy zastępca może nadal być zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo, jeśli od dnia rozwiązania umowy o pracę z naszą pracownicą zastępowałby inną nieobecną osobę? »
Zmiana czasu zimowego na letni - czy pracownikom przysługuje wynagrodzenie?
Aktualizacja: 24.03.2011
27 marca wprowadzony zostanie czas letni. W związku z tym wskazówki zegarów należy przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. Oznacza to, że niektórzy pracownicy przepracują jedną godzinę mniej niż przewiduje obowiązujący ich wymiar czasu pracy. »
Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe
Aktualizacja: 23.03.2011
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10). »
Aktualizacja: 24.03.2011
W 8 edycji konkursu Kadrowy Roku wzięło udział około 700 uczestników, którzy walczyli o tytuł najlepszego kadrowca. Pierwsze miejsce zajęła Pani Renata Zdebik, specjalista ds. kadr i płac z Bolęcina, której wiedza i pasja do pracy zawodowej doprowadziły ją do zwycięstwa w konkursie. »
Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania
Aktualizacja: 22.03.2011
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną. »
Kiedy pracownik ma prawo do dodatków wyrównawczych
Aktualizacja: 22.03.2011
Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatku wyrównawczego pracownikowi, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu w wyniku przeniesienia do innej pracy. Podstawą obliczania wysokości dodatku jest wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika przed i po przeniesieniu. »
Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 17.03.2011
Od 2 lat nieprzerwanie zatrudniamy 26 pracowników, w tym 8 osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, 2 osoby – o umiarkowanym i 1 osobę – o znacznym. W związku z tym posiadamy status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, stosownie do treści art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Czy w związku z ostatnimi nowelizacjami tej ustawy przy niezmienionym stanie zatrudnienia utrzymamy swój status? »
Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę
Aktualizacja: 23.03.2011
Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę. Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego. »
Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego?
Aktualizacja: 22.03.2011
Do końca marca 2011 r. pracodawcy powinni udzielić pracownikom urlopów wypoczynkowych niewykorzystanych w 2010 roku. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »