Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu fundusz świadczeń socjalnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące fundusz świadczeń socjalnych.
Wskaźnik odpisu na fundusz socjalny
Aktualizacja: 17.12.2008
W jakiej wysokości wskaźnik stosować przy naliczaniu odpisu podstawowego na zfśs (37,5% czy 50% podstawy) na pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach, obecnie przebywającego na urlopie wychowawczym? »
Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek
Aktualizacja: 20.12.2008
Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS? »
Wysokość świadczenia urlopowego
Aktualizacja: 17.12.2008
Nasza firma zatrudnia 18 pracowników i wypłaca świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek na ZUS. Pracownik zatrudniony w tzw. normalnych warunkach od 1 marca br. podjął pracę w warunkach szczególnie uciążliwych. W jakiej wysokości powinien otrzymać świadczenie urlopowe na początku kwietnia? Czy naliczyć je proporcjonalnie do okresu pracy w danych warunkach, czy odpowiednio do warunków pracy w momencie wykorzystywania urlopu? »
Można już obliczyć odpisy na zfśs w 2008 r.
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracodawca ma obowiązek do 31 maja 2008 r. odprowadzić na rachunek bankowy funduszu minimum 75% wartości naliczonych na dany rok odpisów. »
Kiedy należy zawiesić spłatę pożyczki mieszkaniowej
Aktualizacja: 17.12.2008
Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ma on zaciągniętą pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup mieszkania. Pracownik prosi o możliwość niespłacania zadłużenia w okresie odbywania służby wojskowej. Nasz regulamin nie przewiduje jednak w takiej sytuacji zaprzestania regulowania rat. Czy aby pójść pracownikowi na rękę i odroczyć spłatę rat, musimy zmienić (z zachowaniem procedury) regulamin funduszu? »
Czy od dofinansowania wstępu na basen trzeba opłacać składki
Aktualizacja: 20.12.2008
Pracodawca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowuje pracownikom koszty wstępu na basen. Czy od tych kwot zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? »
Jakim obciążeniom podatkowym i składkowym podlegają wielkanocne bony towarowe
Aktualizacja: 20.12.2008
Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane? »
Zgoda żyranta na potrącenie długu z jego wynagrodzenia za pracę
Aktualizacja: 15.12.2008
Mamy wątpliwości co do zgodności z prawem klauzuli poręczenia składanej przez pracowników poręczających pożyczki mieszkaniowe zaciągane z funduszu socjalnego. Czy ma moc prawną składane przez nich oświadczenie o zgodzie na potrącanie z ich pensji rat pożyczki w razie zaprzestania spłaty przez pożyczkobiorcę? Nasze wątpliwości wynikły z obowiązującego orzecznictwa Sądu Najwyższego, który za nieważne uznaje wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie ewentualnego długu przyszłego o niewiadomej wysokości. »
Rezygnacja z tworzenia funduszu
Aktualizacja: 17.12.2008
Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia. »
Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej
Aktualizacja: 17.12.2008
Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. »
Rozliczenie pensji w miesiącu, w którym pracownik otrzymał bony swiąteczne
Aktualizacja: 22.12.2008
W grudniu wielu pracodawców decyduje się na przyznanie pracownikom bożonarodzeniowych upominków w postaci bonów towarowych. Każdy przekazany pracownikowi bon towarowy należy w odpowiedni sposób rozliczyć. Metoda rozliczenia zależy przede wszystkim od źródła finansowania tych świątecznych upominków. Bony towarowe dla pracowników mogą zostać sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź ze środków obrotowych pracodawcy. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Czy dopłaty z funduszu socjalnego należy uwzględnić w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne? »
Dochód jako kryterium przyznawania pomocy z zfśs
Aktualizacja: 17.12.2008
Pracodawca może żądać od pracownika podania stosownych informacji oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów uzasadniających przyznanie świadczenia z funduszu. »
Komu przysługuje świadczenie z zfśs
Aktualizacja: 17.12.2008
Kilka dni temu nasza była pracownica (obecnie na emeryturze) zwróciła się z prośbą o udzielenie jej zapomogi z zfśs na zakup węgla. Czy mamy prawo udzielić pracownikowi takiej zapomogi albo ze środków zfśs kupić jej określoną ilość węgla? »
Kiedy trzeba płacić składki od wartości talonów i paczek świątecznych
Aktualizacja: 22.12.2008
Gdy pracodawca przekaże swoim pracownikom talony, które nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »