Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dyskryminacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dyskryminacja.
Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu oraz reguły polityki antydyskryminacyjnej
Aktualizacja: 17.06.2010
W prawie polskim zakaz dyskryminacji wynika z art. 32 ust. 2 Konstytucji RP, według którego nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. »
Skutki dla pracodawcy dyskryminującego pracownice
Aktualizacja: 19.03.2010
Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wyciągać konsekwencje w stosunku do współpracowników szykanowanej kobiety, którzy naruszają te zasady. Osoby winne można nawet zwolnić z pracy. »
Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność w świetle przepisów UE
Aktualizacja: 19.03.2010
Pracodawca nie ma obowiązku dalszego zatrudniania pracownika, który stał się niepełnosprawny, gdy kontynuowanie zatrudnienia wiązałoby się dla pracodawcy z ogromnymi kosztami. »
Bezpłatne szkolenia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji
Aktualizacja: 25.01.2010
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaprasza na szkolenia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji. Ich celem jest podniesienie kompetencji związanych z pracą w środowisku społecznym zróżnicowanym kulturowo i światopoglądowo. »
Przepisy w zakresie zatrudniania są dobre i zgodne z dyrektywami unijnymi
Aktualizacja: 04.01.2010
Prace nad ustawą, wprowadzającą do polskiego prawa przepisy wynikające z unijnych dyrektyw dotyczących równego traktowania, trwają od kilku lat - najpierw prowadzono je w resorcie pracy, od niedawna kontynuuje je Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. »
Znajomość języka obcego jako warunek zatrudnienia
Aktualizacja: 22.12.2009
Wymóg znajomości określonego języka jako warunek zatrudnienia nie będzie oznaczał dyskryminacji, jeśli ta znajomość jest niezbędna do właściwego wykonywania pracy. »
Dyskryminacja pozytywna kobiet
Aktualizacja: 26.11.2009
Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn. »
Kontrola PIP - świadek incognito
Aktualizacja: 09.11.2009
Udzielenie przez pracownika lub inną osobę informacji w sprawach objętych kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy może narazić ich na szykany ze strony pracodawcy. W razie uzasadnionej obawy szykan, inspektorzy PIP wydają postanowienie o zachowaniu w tajemnicy danych osobowych. »
Dyskryminacja pracownicy opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem
Aktualizacja: 21.09.2009
Za przejaw dyskryminacji bezpośredniej może zostać uznane nie tylko nieodpowiednie zachowanie w stosunku do samej osoby niepełnosprawnej. Sytuacja ta może mieć także miejsce, gdy przyczyną gorszego traktowania pracownika jest niepełnosprawność osoby, z którą pozostaje związany, np. dziecka. »
Jak odnaleźć klucz do zarządzania pracownikiem?
Aktualizacja: 27.08.2009
Od kilku lat zarządzam działem obejmującym kilkadziesiąt osób. Jeszcze niedawno ogłoszenia o pracę zawierały adnotacje o granicy wieku kandydata. Teraz, pomimo że takie praktyki są powszechnie uznawane za dyskryminację, wciąż panuje przekonanie, że wiek ma wpływ na podejście do pracy, postawy czy oczekiwania pracownika. Czy tak jest rzeczywiście? Na ile tego typu różnice wpływają na pracę? Czy są one na tyle istotne, aby zmienić moje podejście do zarządzania? »
Informowanie o przepisach dotyczących równego traktowania (art. 94(1))
Aktualizacja: 29.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o obowiązujących w danym zakładzie przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu. »
Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 18 (3a))
Aktualizacja: 28.09.2011
Nowelizacja Kodeksu pracy z 2004 roku w znaczący sposób uszczegółowiła przepisy prawa pracy dotyczące równego traktowania wszystkich pracowników. »
Naruszenie zasady równego traktowania (art. 18 (3b))
Aktualizacja: 28.09.2011
W nowelizacji Kodeksu pracy z 2004 roku ustawodawca nie tylko rozszerzył i uszczegółowił przepisy dotyczące dyskryminację, ale wprowadził także przepisy przewidujące sankcje za naruszenie tej zasady. »
Niedyskryminacja w zatrudnieniu (art. 11(3))
Aktualizacja: 27.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Jest on ściśle powiązany z obowiązkiem równego traktowania wyrażonym w art. 112 Kodeksu pracy. »
Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 11(2))
Aktualizacja: 27.09.2011
Kodeks pracy obliguje pracodawców do stosowania zasady równości w zatrudnieniu w każdym jej aspekcie, ze szczególnym naciskiem na równość kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?