Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu delegowanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące delegowanie.
Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego
Aktualizacja: 29.04.2011
Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”? »
Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie
Aktualizacja: 28.04.2011
Wynagrodzenie w umowie o pracę może być określone w złotówkach, a także innej walucie, której średni kurs ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski. Jednak niezależnie od waluty, w jakiej będzie wypłacane, pracodawca musi pamiętać, że nie może ono wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. »
Czy będą masowe wyjazdy do pracy w Niemczech i Austrii?
Aktualizacja: 20.04.2011
1 maja br. rynki pracy Niemiec i Austrii zostaną otwarte dla Polaków. Eksperci PKPP Lewiatan uważają, że nie spowoduje to masowego exodusu, tak jak po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej. »
Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe
Aktualizacja: 23.03.2011
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10). »
Aktualizacja: 25.02.2011
Osoba posiadająca Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zachoruje podczas wyjazdu turystycznego, może skorzystać z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Osoby zatrudnione mogą otrzymać EKUZ ważną 6 miesięcy. »
Ubezpieczenia społeczne cudzoziemca pracującego w Polsce
Aktualizacja: 22.02.2011
Ubezpieczeniom społecznym w Polsce nie podlegają cudzoziemcy, których pobyt w naszym kraju nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych. »
Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę
Aktualizacja: 15.02.2011
Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 11.02.2011
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. rozliczanie przychodów pracujących emerytów i rencistów, zawieszenie prawa do emerytury oraz delegowanie pracowników do krajów unijnych. »
Aktualizacja: 04.02.2011
W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego? »
Rozliczanie zagranicznej podróży służbowej
Aktualizacja: 07.02.2011
Pracodawca wysyłający pracownika w zagraniczną podróż służbową powinien mu wypłacić nie tylko diety, ale również zwrócić inne poniesione wydatki, np. koszty związane z wynajęciem pokoju hotelowego. »
Kiedy pracownikowi przysługuje ryczałt za nadgodziny
Aktualizacja: 20.01.2011
Ryczałt za nadgodziny nie może dotyczyć pracowników, którzy wykonują pracę poza macierzystym zakładem tylko okazjonalnie, np. w ramach długotrwałej podróży służbowej lub oddelegowania do innego miejsca pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 116/10). »
Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?
Aktualizacja: 14.01.2011
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy. »
Nowe zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
Aktualizacja: 12.01.2011
Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Najważniejsze zmiany dotyczą okresu ważności Karty wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym. »
Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika
Aktualizacja: 01.12.2010
W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych? »
Aktualizacja: 07.12.2010
Otwarcie 1 maja 2011 r. rynku pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu środkowoeuropejskich państw UE nie wywoła nowej fali emigracji zarobkowej z Polski - ocenił w Berlinie wiceminister gospodarki Rafał Baniak. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad