REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do nagrody rocznej i nagrody jubileuszowej dla prezesa zarządu spółki z o.o.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Prawo do nagrody rocznej i nagrody jubileuszowej dla prezesa zarządu spółki z o.o.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do nagrody rocznej i nagrody jubileuszowej dla prezesa zarządu spółki z o.o. - czy może zostać cofnięte a nagrodę należy zwrócić? W tej kwestii wypowiedział się w postanowieniu z dnia 3 lutego 2022 r. Sąd Najwyższy - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sygn. II PSK 234/21. Okazuje się, że nie każdemu prezesowi zarządu spółki będzie przysługiwało świadczenie pieniężne.

Prawo do nagrody rocznej i nagrody jubileuszowej dla prezesa zarządu spółki z o.o.

Sąd Najwyższy stwierdził w postanowieniu z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. II PSK 234/21, że osobę zarządzającą zakładem pracy w imieniu pracodawcy w rozumieniu art. 772 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP) dotyczą ograniczenia wynikające z art. 24126 § 2 KP. Co to w praktyce oznacza? 

REKLAMA

Autopromocja

Prawo do nagrody rocznej i nagrody jubileuszowej może zatem powstać po jego przyznaniu przez uprawnione organy spółki, a nie na podstawie regulaminu wynagradzania. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. 

Na gruncie przedmiotowego stanu faktycznego niniejszej sprawy, skoro w umowie o pracę z prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zawarto postanowień przyznających prawa do spornych świadczeń, to świadczenia te mogą być przyznane wyłącznie w drodze uchwały rady nadzorczej, zgromadzenia wspólników i przez pełnomocnika zgromadzenia wspólników - z uwagi na art. 210 § 1 KSH.

Czym jest nagroda roczna i jubileuszowa?

Nagroda jubileuszowa czy roczna zwykle jest świadczeniem pieniężnym, jednak nie jest świadczeniem powszechnym. Taka nagroda nie przysługuje wszystkim pracownikom, którzy są zatrudnieni w oparciu o przepisy KP.  Wręcz to przepisy szczególne do KP, zwykle określają jakim grupom zawodowym przysługuje to świadczenie pieniężne, np. nauczycielom akademickim, nauczycielom, pracownikom służby cywilnej, górnikom, pracownikom służb mundurowych. Oczywiście nie oznacza to, że inne osoby nie mają prawa do takiego świadczenia - oczywiście mogą je mieć, jeżeli np. regulamin wynagradzania czy zakładowy układ zbiorowy pracy będzie to określał.

Zakładowy układ zbiorowy pracy nie może dot. pracowników zarządzających

Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 KP oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim jest pracownik zarządzający w imieniu pracodawcy?

Przez pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

W niniejszej sprawie pozwany był osobą zarządzającą zakładem pracy w imieniu pracodawcy w rozumieniu, tak więc dotyczyło go ograniczenie dot. przyznania i wypłaty nagrody. Uszczegóławiając pozwany był prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialności, zatem skoro w umowie o pracę nie zawarto postanowień przyznających prawa do nagrody rocznej i nagrody jubileuszowej, to świadczenia te mogły być przyznane wyłącznie w drodze uchwały rady nadzorczej, zgromadzenia wspólników i przez pełnomocnika zgromadzenia wspólników - z uwagi na 210  § 1 KSH.

Przepis ten dotyczy tego, że w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Treść tego przepisu pozwany, prezes zarządu spółki miał obowiązek znać. Pozwany nie miał zatem uprawnienia do przyznania sobie samodzielnie tych składników wynagrodzenia.

Obowiązek zwrotu nagrody rocznej i jubileuszowej

O obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia (art. 405 KC) decyduje powinność przewidywania obowiązku zwrotu, a nie jak w sytuacji określonej w art. 408 KC - stan wiedzy wzbogaconego, co oznacza zarówno sytuację:

  • w której zobowiązany do zwrotu wiedział, że korzyść mu się nie należy;
  • jak również sytuację, gdy co prawda był subiektywnie przekonany, iż korzyść mu się należy, lecz na podstawie okoliczności sprawy obiektywnie powinien się liczyć z możliwością obowiązku zwrotu.
Ważne
ZWROT NAGRODY PO JEJ SAMOWOLNYM PRZYZNANIU SOBIE

Prezes spółki, którego nie obejmowały postanowienia regulaminu wynagradzania, przyznając sobie nagrody (roczne i jubileuszową) bez uchwały odpowiedniego organu spółki, powinien był liczyć się z możliwością obowiązku zwrotu tych świadczeń.

W orzecznictwie można też znaleźć kontrowersyjny wyrok dotyczący tego, że „menedżer w firmie, w której zasady płacowe określa układ zbiorowy lub regulamin, nie otrzyma nagrody jubileuszowej” (zob. wyrok SN z 11.4.2006 r., sygn. I PK 172/05). Chodzi o zakres podmiotowy, czyli menedżer, który przecież nie zawsze musi oznaczać osobę zarządzającą zakładem pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA