| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Uchwała SN z dnia 15 marca 2006 r. sygn. II UZP 4/06

Uchwała SN z dnia 15 marca 2006 r. sygn. II UZP 4/06

Całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjalnej może powstać po upływie okresów wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt. 1 - 3 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268).

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Herbert Szurgacz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2006 r. sprawy z wniosku Beaty N. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w P. o rentę socjalną na skutek zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 13 grudnia 2005 r. [...]

„Czy całkowita niezdolność do pracy wymagana do przyznania prawa do renty socjalnej zgodnie z regulacją zawartą w art. 4 ust. 1 ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2003 r. Nr 135, poz. 1268) powinna powstać w okresach wskazanych w pkt. 1 -3 powołanego przepisu ?"

podjął uchwałę:

Całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjalnej może powstać po upływie okresów wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt. 1 - 3 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268).

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu rozpoznając sprawę z wniosku Beaty N. przeciwko Zakładkowi Ubezpieczeń Społecznych w P., postanowieniem z dnia 13 grudnia 2005 r. przestawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne [...]. Powstało ono na tle następującego stanu faktycznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w P., decyzją z dnia 29 grudnia 2003 r. odmówił Beacie N. prawa do renty socjalnej, gdyż lekarz orzecznik ZUS uznał, że jest ona jedynie częściowo niezdolna do pracy i niezdolność ta powstała od daty złożenia wniosku, to jest od dnia 18 listopada 2003 r., czyli po ukończeniu przez nią 18 roku życia. W odwołaniu od tej decyzji, wnioskodawczyni, domagając się jej zmiany i ustalenia prawa do renty socjalnej, podniosła, że jest w posiadaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanym przez Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w P. stwierdzającego, że jej niepełnosprawność datuje się już sprzed 16 roku życia, wskazała, że z powodu licznych schorzeń nie może podjąć żadnej, nawet prostej pracy.

Sąd ustalił, że wnioskodawczyni urodzona dnia 23 października 1971 r. ma wykształcenie podstawowe, nie posiada zawodu. Nigdy nie pracowała. Jest patologicznie otyła, porusza się przy pomocy kul. W okresie szkolnym, od 7 roku życia pozostawała przez okres 5 lat pod opieką Poradni Zdrowia Psychicznego w B. z rozpoznaniem reakcji nerwicowych [...] oraz mikrouszkodzeń OUN. W1983 r. trzykrotnie przebywała na oddziale nerwic w Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej w N.C. W latach 2001 - 2003 była dwukrotnie hospitalizowana z powodu rozpoznanych schorzeń, między innymi: nadciśnienia tętniczego, patologicznej otyłości, hypercholesterolemii, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, zespołu depresyjno - lękowego. Orzeczeniem z dnia 29 października 2003 r. Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie W. zaliczył Beatę N. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze stwierdzeniem schorzeń układu oddechowego i krążenia. W orzeczeniu tym stwierdzono, że ten stopień niepełnosprawności istnieje od dnia 12 marca 2003 r. podkreślając jednocześnie, że niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia.

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »