Przedawnienie się prawa do urlopu wypoczynkowego
REKLAMA
REKLAMA
Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Przedawnienie roszczenia w prawie pracy oznacza niemożność dochodzenia roszczenia przez stronę stosunku pracy przed sądem pracy. W świetle art. 291 §1 Kodeksu pracu (Dział XIV „Przedawnienie roszczeń”) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przepis ten dotyczy również prawa do urlopu wypoczynkowego, gdyż w żadnym innym miejscu Kodeksu pracy nie uregulowano tej kwestii w inny sposób. Warto podkreślić, że wskazany termin jest bezwzględnie obowiązujący i nie może być skracany ani wydłużany przez strony stosunku pracy (za pomocą umów czy regulaminów wewnątrzzakładowych). Pracownik mógłby dochodzić swojego prawa do urlopu po upływie terminu przedawnienia tylko wówczas, gdyby pracodawca zrzekł się korzystania z przedawnienia.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Zrzeczenie się korzystania z przedawnienia może nastąpić wyłącznie po upływie terminu przedawnienia. Wcześniejsze zrzeczenie się tego prawa jest nieważne.
Zobacz również: Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy
3 lata od „dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne”
W przypadku urlopu wypoczynkowego 3 lata do przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, za który dany urlop przysługuje. Zdarzają się sytuacje przeniesienia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na kolejny rok kalendarzowy. To tzw. urlop zaległy, który należy wykorzystać do końca września roku następnego. Wówczas 3 lata do przedawnienia prawa do urlopu liczy się od końca września tego roku, na który został przeniesiony urlop. Regulacja ta nie dotyczy poprzedniego stanu prawnego, zgodnie z którym urlop zaległy wykorzystywało się do końca marca roku następnego (obecnie do końca września roku następnego), czyli urlopów sprzed 1 stycznia 2012 r.
Polecamy: Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych - najczęstsze problemy z praktyki
Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 367/00), stwierdzając, że rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje, bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy. Należy jednak mieć na uwadze, że koniec pierwszego kwartału dotyczy jedynie urlopów za 2010 r. i wcześniejsze. Od 2011 r. wprowadzono zmianę maksymalnego terminu wykorzystania urlopu zaległego. Obecnie jest to koniec września następnego roku kalendarzowego. Dla przykładu termin przedawnienia urlopu zaległego z 2009 r. upłynął 31 marca 2013 r. Natomiast termin przedawnienia urlopu zaległego za 2011 r. mija 30 września 2015 r.
Przykład
Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze na miesiąc lipiec i sierpień 2013 r. Niestety z powodu choroby urlop ten został przerwany. Do końca roku pracownik nie wykorzystał już całego urlopu. Został on więc przeniesiony na rok 2014. Prawo do tego urlopu przedawni się z końcem września 2017 r.
Odwiedź: Forum
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat