Kategorie

Ciche przywództwo

Halina Guryn
Halina Guryn
Rozmowa z prof. Josephem L. Badaracco, profesorem etyki biznesu w Harvard Business School

● Jaki jest, Pana zdaniem, najlepszy model przywództwa, który wpływa na wzrost wyników firmy i sprawdza się w dzisiejszych, niepewnych warunkach rynkowych?

– Myślę, że najlepszy jest model nazywany przeze mnie przedsiębiorczym. Stosują go ludzie, którzy próbują wprowadzić głębokie zmiany w swoich firmach. Oni nie znają niepewnego świata. To ludzie, którzy zakładają małe firmy i nie mają pewności, czy odniosą one sukces, czy nie. Liderzy działający według tego modelu przywództwa zachowują dużą elastyczność i są bardzo wrażliwi na obecną sytuację. Przecież jeżeli nie można zobaczyć, co stanie się w przyszłości, to trzeba szybko reagować na sytuacje kryzysowe i nieoczekiwane zdarzenia. I to jest właśnie model przedsiębiorczy.

● W swoich książkach przekonuje Pan czytelników do koncepcji „cichego przywództwa”. Na czym ono polega i jak można wykorzystać w praktyce proponowane przez Pana metody działania?

Tradycyjna idea przywództwa wskazuje lidera jako wspaniałego człowieka, który ma wizję przyszłości i za którym wszyscy podążają. Dzisiaj nikt już nie ma dobrej wizji przyszłości, nikt nie jest w stanie jej trafnie przewidzieć. Pierwsza zasada tzw. cichego przywództwa brzmi zatem następująco: nie oszukuj się, że dużo wiesz i że niemal wszystko możesz kontrolować. Staraj się więc być cierpliwy, abyś był w stanie czasami zejść na boczny tor, był skłonny do negocjowania, spróbował spojrzeć na dane zagadnienie z innej strony, z innej perspektywy. Szukaj ciągle nowych możliwości.

● Jakie są najważniejsze różnice między charyzmatycznym liderem a cichym przywódcą?

Charyzmatyczne przywództwo może być niebezpiecznie, ponieważ odnosi się do osób, które naprawdę wierzą, że znają prawdę. Sprawdza się, jeżeli oni mają szczęście i ich działanie przynosi pozytywne rezultaty. Ale jest takie powiedzenie: szczęście nie trwa wiecznie. Nikt nie odnosi samych sukcesów. Jeżeli zatem tacy liderzy są w sytuacji, w której w zasadzie nie mają racji, to prowadzą ludzi w złym kierunku i marnują mnóstwo pieniędzy. Moim zdaniem, charyzma jest przeceniana.

● A czy dostrzega Pan czynniki ryzyka, ale po stronie „cichego przywódcy”, np. ryzyko manipulowania ludźmi?

Reklama

Tak, manipulacja jest jednym z takich czynników. Jednak największe ryzyko leży w stwierdzeniu „cichego przywódcy”: dzisiaj czy w tym tygodniu nie zrobię tego wcale, zaczekam na bardziej sprzyjające okoliczności i lepsze możliwości, a wtedy to spokojnie i po cichu zrobię. Taka reakcja może prowadzić do lenistwa.

● Wspomniał Pan podczas swojej prezentacji o pragmatyzmie etycznym. Co to znaczy? Przecież etyka jest etyką..., a takie określenie może kojarzyć się z relatywizacją podstawowych wartości.

Pragmatyzm może być źle pojmowany. Nie mam na myśli pragmatyzmu w czystej postaci, który znaczy po prostu: zróbmy to, bez względu na wartości etyczne. Z drugiej strony, ktoś, kto postępuje w sposób etyczny i zgodnie z ideałami, może być blisko problemu, a mimo to może go ominąć, przegapić – i wtedy również problem nie jest właściwie rozwiązany. Chodzi mi o ten rodzaj pragmatyzmu, kiedy człowiek jest w pełni świadom wartości, według których żyje, ograniczeń i rzeczy, których nie zrobi, ma przy tym silne poczucie odpowiedzialności. Jednocześnie uważam, że trzeba być bardzo elastycznym w swoim działaniu. Często pragmatyzm jest postrzegany jako skłonność do zawierania kompromisów. A kompromis to właściwie przemyślenie sytuacji i znalezienie drogi, której nikt nie znalazł wcześniej. Pragmatyzm oznacza mieć rzeczy zrobione. Jeżeli człowiek nie ma rzeczy zrobionych, spraw załatwionych, nie sądzę, aby był etyczny, jest po prostu kaznodzieją.


● A jakie wartości są dzisiaj najważniejsze dla czołowych liderów – jakie są Pana obserwacje w tej kwestii?

Takich kluczowych wartości jest kilka. Jedną z nich jest spełnić wymagania finansowe firmy. Aby to było możliwe, muszą być prognozowane i określone w stosunku do właściwego klienta. Czołowi liderzy mają obsesję na punkcie liczenia, ale także są silnie skoncentrowani na utrzymaniu najlepszych pracowników w organizacji. Są skupieni także na pracy nad produktem, jego jakością i innowacyjnością. To są zatem trzy kluczowe sprawy. Jest bowiem rynek finansowy, rynek pracy i rynek klientów. Wymagają one nieustannej uwagi, bo w każdej chwili mogą pojawić się rafy, trudności i sytuacje kryzysowe.

● W jaki sposób liderzy mogą skutecznie motywować swoich pracowników do osiągania jak najlepszych wyników, a drugiej strony – jak powinni rozwijać w sobie zdolności przywódcze?

Powiedziałbym tak: spróbujcie uczyć się od firm, które odniosły sukces – firm przedsiębiorczych. To może jednak wyglądać inaczej w Polsce, inaczej w Stanach Zjednoczonych, inaczej we Francji. Trzeba więc patrzeć lokalnie. Firmy, które odniosły sukces, mają jednak wspólne cechy: potrafią skutecznie przyciągać bardzo utalentowanych ludzi, takich, którzy potrafią pracować ciężko przez wiele godzin w tygodniu i często mają znakomite osiągnięcia. W tym działaniu szukałbym lekcji dla dzisiejszych liderów. To, czego warto nauczyć się, nie dotyczy tylko pieniędzy. Chodzi o inicjowanie i promowanie ekscytujących projektów, o własny wkład i wysiłek przywódcy w inspirowanie ludzi. Nie chodzi tylko o splendor i otrzymanie nagrody, która może być w postaci finansowej, a może też oznaczać wspaniałe, nowe możliwości działania w znakomicie funkcjonującym zespole. I jeżeli to wszystko złoży się razem, to można zrobić bardzo dużo. Wtedy, kiedy lider jest naprawdę częścią zespołu.

● Dziękuję za rozmowę.

prof. Joseph L. Badaracco

Reklama

światowy ekspert w dziedzinie przywództwa i podejmowania decyzji. Profesor etyki biznesu w Harvard Business School, absolwent St. Louis University, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Harvard Business School. Członek Komitetu Wydziałowego Harvard Center for Ethics and the Professions i dyrektor katedry w Nomura School of Advanced Management w Tokio. W ostatnich latach prof. Badaracco zajmował stanowisko starszego prodziekana i kierownika programu MBA oraz kierownika Currier House w Harvard College; był także prezesem Harvard University Advisory Committee on Shareholder Responsibility. Wykładowca programów menedżerskich m.in. w USA i Japonii. Jest autorem książek: „Business Ethics: Roles and Responsibilities”, „Defining Moments: When Managers Must Choose between Right and Right” oraz „Leading Quietly: An Unorthodox Guide to Doing the Right Thing”. Jego prace zostały przełożone na dziesięć języków.

Prof. Joseph L. Badaracco był gościem specjalnym i poprowadził wykład podczas konferencji z cyklu „Autorytety zarządzania” zorganizowanej przez Harvard Business Review Polska oraz ICAN Institute w Warszawie 8 czerwca 2011 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?