Kategorie

Zmierzyć (nie)mierzalne

Halina Guryn
Halina Guryn
Wywiad z Waynem F. Cascio, profesorem zarządzania w Business School na Uniwersytecie w Denver (Colorado)

• Jak inicjatywy dotyczące HRM mogą wpływać finansowo na strategię biznesową firmy?

Przede wszystkim muszą być ściśle związane z ogólną strategią firmy, np. pod względem kosztów przywództwa, obsługi klientów, innowacji czy tempa działania. W przypadku kosztów przywództwa strategia funkcjonowania restauracji szybkiej obsługi czy dużych sieci sprzedaży detalicznej zakłada utrzymywanie wszystkich kosztów działania na niskim poziomie, łącznie z kosztami dotyczącymi zatrudnionych ludzi. Jedna droga to maksymalne uproszczenie szkolenia do pracy, tak aby nowi pracownicy byli w krótkim czasie w pełni wydajni – zwłaszcza że bardziej doświadczeni pracownicy odchodzą z powodu niskich zarobków. Jeżeli nie podejmuje się kroków zmierzających do zredukowania fluktuacji kadr i z tego powodu utrzymuje się koszty szkoleń i wynagrodzenia na niskim poziomie, to w ten sposób HRM także przyczynia się do kształtowania ogólnej strategii biznesowej firmy.

• A co się dzieje w sytuacji, kiedy odchodzą kluczowi dla firmy pracownicy?

Właśnie, z drugiej strony, w tej samej firmie – dumnej ze swojej innowacyjności – rozwijanie nowych produktów i usług w ogóle nie istnieje. Odejście pracowników wykonujących zadania o decydującym znaczeniu może mieć katastrofalne skutki, ponieważ oni stanowią unikatowy kapitał ludzki firmy, i to łącznie z tworzoną przez siebie siecią kontaktów, mającą także swój udział w innowacyjności firmy. Podam przykład: Schlumberger, firma z sektora paliwowego, bardzo uważnie analizuje, jakie straty poniesie w wyniku odejścia kluczowych pracowników. Za każdym razem bada, dlaczego konkretny pracownik odszedł z firmy – aby zapobiec temu w przyszłości.

• W jaki sposób wdrażać strategię pomiaru działań HRM w organizacji?

To jest problem! Menedżerowie koncentrują się głównie na osiąganiu swoich celów. Chcą wiedzieć, jakie są rezultaty realizowanych szkoleń albo o ile wzrósł poziom jakości siły roboczej wskutek wprowadzonych nowych metod pracy. Walczą o mierniki, które pokazują zmiany w produktywności pracowników lub poziom retencji w kluczowych dla firmy obszarach. Kolekcjonują wszystkie mierniki dotyczące HRM tylko po to, aby usprawiedliwić inwestycje w procesy zarządzania kadrami albo w realizację programów z tego zakresu. Takie podejście to absolutna pomyłka. Raczej należy skoncentrować się na takich miernikach dotyczących HR, które pozwolą podejmować trafne decyzje dotyczące zarządzania talentami. To jest prawdziwe wyzwanie – wprowadzanie zmian w organizacji dzięki lepszym decyzjom.


• Jakie są ukryte koszty podejmowanych decyzji w zakresie HRM opartych na wzorach najlepszych praktyk z rynku?

W odniesieniu do praktyki innych firm, to nawet jeżeli chcesz wiedzieć, co Twoi konkurenci robią, to bądź bardzo ostrożny w adaptowaniu takiej czy innej metody „podpatrzonej” na zewnątrz. Znowu dam przykład: Toyota jest tak przekonana do swojego systemu Lean Production, że zaprasza osoby z zewnątrz – nawet konkurentów, aby obserwowali jego działanie operacyjne. Kopiując jedną czy dwie praktyki, nie wzbogacisz swojego sposobu działania, bo one należą do całego systemu, który decyduje o przewadze konkurencyjnej firmy. Inny problem związany z adaptacją najlepszych praktyk z rynku polega na tym, że one nie oferują nic nowego. IPod Apple’a zmienił przemysł muzyczny, pozwalając użytkownikom „ściągać” muzykę nawet w nocy z internetowego sklepu Itunes. To spowodowało, że rozwinął się nowy model biznesowy. Jeżeli Twoja firma robi wszystko, aby adaptować u siebie najlepsze praktyki z rynku, to musisz brać pod uwagę to, że będzie to kopia. Może doskonała, ale zawsze kopia.

• A czy intuicja w podejmowaniu decyzji dotyczących HR może być pomocna?

Z intuicją też bądź ostrożny! Tak jak medycyna zmienia się dzięki praktyce lekarzy, tak jest też z zarządzaniem. Zdobywaj wiedzę na temat kluczowych wyników badań w różnych obszarach i opieraj swoje decyzje dotyczące zarządzania na konkretnych faktach i udowodnionym działaniu. Dlaczego mamy w ogóle odwoływać się do intuicji i domysłów, skoro mamy dostęp do badań i analiz, które mogą nam pomóc w podejmowaniu decyzji?

• Podczas swojej prezentacji w Warszawie mówił Pan o modelu LAMP. Na czym on polega?

Model LAMP jest szczegółowo opisany w książce „Investing in People” (Cascio & Boudreau, 2008), dostępnej niebawem także w polskim tłumaczeniu (obecnie pracuję nad nią z polskim tłumaczem). Tak naprawdę LAMP jest tylko schematem pokazującym, jak pomiar działań HRM wpisuje się w generalny proces zarządzania. Pokazuje związek między logiką, analityką, miernikami i procesem. Krótko mówiąc, logika przekazuje nam „historię” powiązań mierników z ważnymi rezultatami biznesowymi. Analityka pozwala wysnuwać wnioski na podstawie konkretnych informacji, zawiera dane i projekt badania. Mierniki to po prostu liczby zapełniające formularze. W końcu proces dotyczy wykorzystania tych mierników w przygotowaniu ważnych dyskusji z osobami podejmującymi zasadnicze decyzje na temat budżetu, strategii i zmian organizacyjnych.


• Kiedy w podejmowaniu decyzji model LAMP sprawdza się najlepiej?

Zawsze wtedy, kiedy specjaliści HR rozważają wykorzystanie mierników do oceny rezultatów programu lub procesu zarządzania ludźmi, LAMP pomaga. Dzieje się tak dlatego, ponieważ uczy liderów spoza działu personalnego ogólnej logiki funkcjonowania programu lub procesu z tej dziedziny. To właśnie tłumaczy, w jaki sposób zarządzanie zasobami ludzkimi tworzy wartość firmy. Poza tym takie działanie będzie wzmacniać znaczenie pomiaru w strukturze organizacji i służyć jako podstawa do dyskusji z liderami firmy. Będzie przekonywać do tego, jaki jest wpływ analiz HR na bardziej efektywne zarządzanie talentami.

• Jakie czynniki HRM pomagają w przygotowaniu strategii zarządzania ludźmi?

Przede wszystkim trzeba dokładnie wiedzieć, co decyduje o przewadze rynkowej Twojej firmy. Strategia personalna zawsze musi być wpisana w generalną strategię biznesową organizacji. Opracowanie zasadniczej koncepcji rozwoju strategii zarządzania kadrami zaczyna się od serii pytań, takich jak: „Jak rywalizujemy?” (np. poprzez innowacje, szybkość, koszt przywództwa, satysfakcję klientów). Potem pytamy: „Które procesy muszą być dobrze realizowane?” (np. badania i rozwój, spełnianie oczekiwań, dbałość o klienta). Następnie: „W jaki sposób zadowalamy naszych wewnętrznych i zewnętrznych klientów?”. W końcu pytamy: „Jakich kompetencji, motywacji i działań potrzebujemy, aby wykonać te wszystkie zadania, które próbowaliśmy wskazać w trzech wymienionych wyżej kwestiach.


• Podsumowując, co doradziłby Pan naszym menedżerom personalnym, którzy chcieliby lepiej wykorzystywać dane z analiz HR w podejmowaniu strategicznych decyzji?

Warto pokazywać, jak dane z badań i analiz HR odnoszą się do wyników uzyskiwanych w firmie, do których liderzy przywiązują taką wagę. Wiele organizacji np. rutynowo prowadzi pomiar zaangażowania pracowników. Ma to znaczenie jednak tylko wtedy, kiedy wyniki badania poziomu zaangażowania pracownika mogą być powiązane statystycznie z rezultatami badań produktywności, zysku albo zmian w kursach akcji firmy. Dział personalny w jednym z przedsiębiorstw, które analizowałem, potraktował badanie zmian poziomu zaangażowania pracowników, analizowanie produktywności oraz retencji jako swoją misję – działanie o kluczowym znaczeniu dla wzrostu wartości firmy. Specjaliści HR stwierdzili, że prawie połowa przychodu z różnych operacyjnych działań przedsiębiorstwa mogłaby mieć swoje źródło w trzech wskaźnikach działania HRM (logika, analityka, mierniki). I to właśnie zwróciło uwagę osób podejmujących decyzje na to, że dane z pomiaru procesów HRM jest integralnym elementem wszystkich dyskusji o strategii biznesowej i organizacyjnej zmianie.

• Dziękuję za rozmowę.

Wayne F. Cascio

profesor zarządzania w Business School na Uniwersytecie w Denver. Autor 22 publikacji z zakresu zarządzania ludźmi, m.in. „Investing in People” (2008), „Managing Human Resources” (8 edycja, 2009). Dwukrotny laureat nagrody przyznawanej przez Academy of Management Executive za najlepsze publikacje dotyczące wyników badań na temat optymalizacji kosztów i odpowiedzialnej restrukturyzacji. W 2008 roku „Journal of Management” nadał mu tytuł jednego z najbardziej wpływowych naukowców w dziedzinie zarządzania w ciągu ostatnich 25 lat.

Wayne F. Cascio był gościem specjalnym XI edycji Kongresu Kadry, który odbył się pod hasłem „Nowy świat pracy” 26–28 kwietnia 2010 roku w Warszawie (organizatorzy: Nowoczesna Firma, Fundacja Obserwatorium Zarządzania).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.