| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > W pętli emocji. Jak walczyć ze stresem?

W pętli emocji. Jak walczyć ze stresem?

Gdy Hans Selye wprowadzał do nauki termin stres, nie sądził, że nazywa coś, co stanie się plagą stulecia. Selye określa stres jako uniwersalne zjawisko życiowe, alarmową reakcję organizmu w sytuacji zagrożenia przechodzącą do uruchamiania obronnych sił fizycznych. Choć w stresie żyje większość Polaków, to dotyczy on szczególnie osób piastujących wysokie stanowiska.

Z badań firmy Extended Disc wynika, że Polska należy do krajów o najwyższym poziomie stresu. Wskaźnik stresu wynosi 2,18 i jest dużo wyższy niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Hiszpanii.

W pogoni za...

Coraz częściej można spotkać opinię, że stanowiska menedżerskie łatwo przemieniają się w katapultę. Także prezesi mają odczucie, że są tylko figurami na szachownicy przesuwanymi przez anonimowe siły. Nie ma wątpliwości, że stres i odczucie nacisku z różnych stron pod wpływem obecnego kryzysu finansowo-gospodarczego narastają. Lęk przed utratą stanowiska i tego, co ono daje (np. pieniądze, prestiż społeczny, pozycja zawodowa) przypomina powolnie działającą truciznę. Jej wpływ jest tym silniejszy, im więcej kosztowało menedżera osiągnięcie owych symboli statusu społecznego. Dodatkowo w wielu firmach zauważalny jest trend polegający na zastępowaniu starej kadry młodymi wilczkami, które są często lepiej wykształcone i bardziej dynamiczne. By zrobić karierę, osoby te są zdolne pracować ponad siły, przenosić się z miasta do miasta, żyć w rozłące z rodziną. Bezradność to w ich opinii uczucie dla mięczaków. Lansują medialne hasła, że: chcieć to móc, mogę, potrafię, obudź w sobie olbrzyma, weź los w swoje ręce, bądź panem swojego życia, jesteś dobry, uwierz w siebie. Ich przełożeni w wieku 45 lat są postrzegani jako matuzalemy lub relikty przeszłości (np. komunistyczne złogi). Ostra rywalizacja jest bowiem źródłem niezbyt chwalebnych emocji. W zwycięzcach, oprócz dumy, zwykle rodzi się głęboka pogarda dla pokonanych. U podłoża rywalizacji leży specyficzna wizja świata postrzeganego jako gra o sumie zerowej. Osoba wygrywająca zyskuje tyle, ile traci druga (np. stanowisko) uruchamiając dodatkowo zjawisko Schadenfreude – radość z cudzego nieszczęścia1. Poganiane stresem wątroby, serca, żołądki próbują wysiąść z tej szalonej jazdy kolejką górską przed ich właścicielami (zobacz listę najczęstszych przyczyn stresu menedżerskiego).

@RY1@i13/2011/008/i13.2011.008.000.0032.101.jpg@RY2@

Uwaga: stop

Stres wysyła różne sygnały ostrzegawcze, takie jak:

● reakcje subiektywne: niepokoje, niskie poczucie własnej wartości,

● reakcje behawioralne: skłonność do powodowania wypadków, nadmierna konsumpcja, uzależnienia,

● reakcje percepcyjne: niezdolność do koncentracji lub podejmowania decyzji, zapominalstwo, nadmierna wrażliwość na krytykę,

● reakcje fizjologiczne: wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie poziomu glukozy, pocenie się, suchość w ustach, bezsenność.

Wszystkim tym reakcjom współtowarzyszą różnorodne zmiany psychiczne polegające na utracie kontroli nad swoimi uczuciami, takimi jak lęk czy gniew. W rezultacie nawet niewielka przeszkoda (np. wykonanie zadania zawodowego pod presją na wczoraj) wyzwala złość bądź przygnębienie. U wielu menedżerów będących w stresie zaobserwowano trudności w podejmowaniu decyzji, takie jak: opóźnianie aktu wyboru, błędna kalkulacja ryzyka czy akceptacja rozwiązań prowadzących do katastrofalnych skutków.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »