REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komitet obywatelski ws. renty wdowiej

renta wdowia
renta wdowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lewica na początku roku będzie kontynuowała objazd po kraju; zarejestruje też komitet obywatelski ws. projektu ustawy dotyczącej renty wdowiej - mówią PAP politycy formacji. Ponadto Lewica skupi się na przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Projekt dot. renty wdowiej

Jak powiedziała PAP pierwsza wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Marcelina Zawisza, w nowym roku kontynuowana będzie zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem dot. renty wdowiej. "Chcemy wprowadzić w Polsce standardy obowiązujące chociażby w Niemczech czy w innych krajach, gdzie osoby, które zostają same, a ich współmałżonek umiera, miały zabezpieczenie" - powiedziała.

Autopromocja

Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, to 85 proc. wyższego świadczenia. Zgodnie z projektem obywatelskim Lewicy po śmierci współmałżonka dana osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.

"Będziemy przedstawiać komitet na początku roku" - zapowiedziała Zawisza.

Lewica odwiedzi województwa dolnośląskie i opolskie

Ponadto Lewica będzie kontynuowała objazd po kraju. "Na początku roku chcemy odwiedzić województwa dolnośląskie i opolskie i tam spotkać się nie tylko z naszymi strukturami, ale także z mieszkańcami, porozdawać gazetki, porozmawiać o tym, jak oceniają oni prace Lewicy, ale też zaprezentować nasz program i dotrzeć do jak najszerszej liczby osób" - powiedziała posłanka.

"Jesteśmy też w kontakcie ze związkami zawodowymi w sprawie ewentualnego wsparcia protestów i strajków" - poinformowała Zawisza. Dopytywana o jakie konkretnie grupy zawodowe chodzi, odpowiedziała, że są to pracownicy usług publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestie rozmów o listach wyborczych i formuły startu Lewica planuje rozpocząć w okolicach kwietnia. Wcześniej sfinalizowane będą jednak rozmowy ws. Paktu Senackiego. "Rozmowy się toczą" - mówi PAP sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek, który w imieniu swojej formacji prowadzi je z Platformą Obywatelską, PSL i Polską 2050.

"Ustalenie jest takie, że mamy w tej chwili wyselekcjonowane 65 okręgów senackich, w których - na podstawie badań i dzisiejszej wiedzy - jest duża szansa na wygranie przez zjednoczoną opozycję mandatu" - powiedział Wieczorek. "W tej chwili ustalenie jest takie, że do połowy stycznia będziemy mieli propozycję dotyczącą, jak te 65 okręgów procentowo podzielić między Platformę Obywatelską, Lewicę, PSL i Polskę 2050" - dodał.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w rozmowie z PAP, że ważnym punktem dla jego formacji w przyszłym roku będzie Święto Pracy. "Chcemy zorganizować kilkudziesięciotysięczną imprezę pierwszomajową w Warszawie, która będzie de facto startem kampanii wyborczej" - powiedział. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ tgo/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Sisu
  2023-01-02 20:16:40
  Dziękuje że Lewica o wdowy się upomniała,będziemy pamiętać przy wyborach
  0
 • Emerytka
  2023-01-07 23:56:44
  Mąż zmarł nagle ,przepracował 45 lat ,nie doczekał się emerytury,pobieram 85% po mężu,miałam przepracowane 30lat ,więc te 25%mojej emerytury to żadna łaska,leki i czynsz pochłaniają ok.65% ,samej nie jest lekko !!!!
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA