REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS - senior bezpieczny i zabezpieczony

zus senior bezpieczny i zabezpieczony
zus senior bezpieczny i zabezpieczony
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Senior bezpieczny i zabezpieczony to temat przewodni debaty, która odbyła się w ramach uroczystego podsumowania obchodów Dnia Seniora w ZUS. Podczas swojego wystąpienia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS wskazywała m.in. na korzyści finansowe wynikające z wydłużenia aktywności zawodowej. – Ważne jest, w którym momencie skorzystamy z prawa do emerytury – mówiła szefowa ZUS.

Dzień Seniora w ZUS

27 października 2022 r. ZUS uroczyście podsumował tegoroczny Dzień Seniora, obchodzony w październiku w całej Polsce. To ważna i potrzebna społecznie inicjatywa, która wpisała się na stałe w kalendarz cyklicznych wydarzeń organizowanych przez ZUS. W tym roku Dzień Seniora odbywał się pod hasłem „bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, a jego współorganizatorem był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

REKLAMA

Autopromocja

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu, administracji, organizacji senioralnych, organizacji finansowych oraz banków i policji. Gośćmi honorowymi spotkania byli wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich - pan Jerzy Mindziukiewicz oraz pan Jerzy Substyk.

Senior bezpieczny i zabezpieczony

Uroczystość otworzyły przemówienia Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz inicjatorki i gospodarza spotkania prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS.

– W tym roku odbyło się ponad 560 wydarzeń edukacyjnych, aktywizujących i integracyjnych seniorów. Przeprowadzenie tak licznych działań w czasie kilku tygodni nie byłoby możliwe bez udziału współorganizatora – Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz partnerów akcji : Narodowego Funduszu Zdrowia, Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Fundacji Polska Bezgotówkowa, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, a także współpracujących banków: m.in. PKO Banku Polskiego czy Banku Pocztowego – mówiła szefowa ZUS.

Doradcy emerytalni ZUS

Prof. Uścińska wskazała też na rolę usług świadczonych przez ZUS m.in. dla osób zainteresowanych zakończeniem swojej aktywności zawodowej. – Powołani w ZUS doradcy emerytalni od 2017 r. obsłużyli 30 mln klientów oraz wykonali prawie 3 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym. Kalkulator emerytalny nie tylko oblicza prognozowaną emeryturę, ale też służy edukacji, bo wyjaśnia, co ma wpływ na wysokość świadczenia – zauważyła prezes ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głównym punktem uroczystości była debata pt. „Senior bezpieczny i zabezpieczony”. Wzięli w niej udział Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS, dr Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca PZERiI, Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Monika Rzepecka, zastępca prezesa KRUS, nadinsp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji oraz Paweł Gruza, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego. kierujący pracami Zarządu banku.

 ​​​​Podczas debaty poruszone zostały m.in. kwestie świadczeń dla seniorów oraz świadomego podejmowania decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. – Ważne jest, w którym momencie skorzystamy z prawa do emerytury – mówiła prof. Uścińska. Wskazała też na korzyści wynikające z wydłużenia aktywności zawodowej o rok lub kilka lat po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz omówiła korzyści z aktywności zawodowej na emeryturze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA