REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS - senior bezpieczny i zabezpieczony

zus senior bezpieczny i zabezpieczony
zus senior bezpieczny i zabezpieczony
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Senior bezpieczny i zabezpieczony to temat przewodni debaty, która odbyła się w ramach uroczystego podsumowania obchodów Dnia Seniora w ZUS. Podczas swojego wystąpienia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS wskazywała m.in. na korzyści finansowe wynikające z wydłużenia aktywności zawodowej. – Ważne jest, w którym momencie skorzystamy z prawa do emerytury – mówiła szefowa ZUS.

Dzień Seniora w ZUS

27 października 2022 r. ZUS uroczyście podsumował tegoroczny Dzień Seniora, obchodzony w październiku w całej Polsce. To ważna i potrzebna społecznie inicjatywa, która wpisała się na stałe w kalendarz cyklicznych wydarzeń organizowanych przez ZUS. W tym roku Dzień Seniora odbywał się pod hasłem „bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, a jego współorganizatorem był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Autopromocja

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu, administracji, organizacji senioralnych, organizacji finansowych oraz banków i policji. Gośćmi honorowymi spotkania byli wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich - pan Jerzy Mindziukiewicz oraz pan Jerzy Substyk.

Senior bezpieczny i zabezpieczony

Uroczystość otworzyły przemówienia Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz inicjatorki i gospodarza spotkania prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS.

– W tym roku odbyło się ponad 560 wydarzeń edukacyjnych, aktywizujących i integracyjnych seniorów. Przeprowadzenie tak licznych działań w czasie kilku tygodni nie byłoby możliwe bez udziału współorganizatora – Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz partnerów akcji : Narodowego Funduszu Zdrowia, Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Fundacji Polska Bezgotówkowa, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, a także współpracujących banków: m.in. PKO Banku Polskiego czy Banku Pocztowego – mówiła szefowa ZUS.

Doradcy emerytalni ZUS

Prof. Uścińska wskazała też na rolę usług świadczonych przez ZUS m.in. dla osób zainteresowanych zakończeniem swojej aktywności zawodowej. – Powołani w ZUS doradcy emerytalni od 2017 r. obsłużyli 30 mln klientów oraz wykonali prawie 3 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym. Kalkulator emerytalny nie tylko oblicza prognozowaną emeryturę, ale też służy edukacji, bo wyjaśnia, co ma wpływ na wysokość świadczenia – zauważyła prezes ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głównym punktem uroczystości była debata pt. „Senior bezpieczny i zabezpieczony”. Wzięli w niej udział Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS, dr Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca PZERiI, Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Monika Rzepecka, zastępca prezesa KRUS, nadinsp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji oraz Paweł Gruza, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego. kierujący pracami Zarządu banku.

 ​​​​Podczas debaty poruszone zostały m.in. kwestie świadczeń dla seniorów oraz świadomego podejmowania decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. – Ważne jest, w którym momencie skorzystamy z prawa do emerytury – mówiła prof. Uścińska. Wskazała też na korzyści wynikające z wydłużenia aktywności zawodowej o rok lub kilka lat po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz omówiła korzyści z aktywności zawodowej na emeryturze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA