| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Zarejestrowani bezrobotni, kobiety w ciąży, młodzież do 18. roku życia – oni nie muszą płacić za ubezpieczenie zdrowotne. Komu jeszcze przysługuje prawo do nieodpłatnego świadczenia opieki medycznej?

Dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku.

Wyjątkowe sytuacje

Kiedy jeszcze mamy prawo do bezpłatnego świadczenia zdrowotnego? Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi prawo do tego rodzaju świadczeń mają osoby, które są uzależnione od narkotyków, od alkoholu (w zakresie lecznictwa odwykowego); osoby z zaburzeniami psychicznymi (w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej); osoby pozbawione wolności. Ponadto są to też osoby, które były narażone na zakażenie przez kontakt z osobami zakażonymi lub materiałem zakaźnym (w zakresie badań w kierunki błonicy, czerwonki, cholery, duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, nagminnego porażenia dziecięcego).

Posiadacze Karty Polaka mogą także korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, chyba że umowa międzynarodowa, w której Rzeczpospolita jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne.

Koszty świadczeń opieki zdrowotnej takim osobom pokrywa budżet państwa.

Przedsiębiorca i pracownik u lekarza – PESEL wystarczy

Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Każda ubezpieczona osoba powinna mieć przy sobie dowód ubezpieczenia. Może to być np. druk RMUA od pracodawcy lub zaświadczenie z urzędu pracy. Mimo iż bowiem jesteśmy ubezpieczeni cały czas, zaświadczenia często są ważne tylko przez miesiąc i po tym okresie należy zgłosić w celu przedłużenia ważności takiego zaświadczenia.

Szersze informacje na temat warunków ubezpieczenia zdrowotnego można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK