| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Zarejestrowani bezrobotni, kobiety w ciąży, młodzież do 18. roku życia – oni nie muszą płacić za ubezpieczenie zdrowotne. Komu jeszcze przysługuje prawo do nieodpłatnego świadczenia opieki medycznej?

Dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku.

Wyjątkowe sytuacje

Kiedy jeszcze mamy prawo do bezpłatnego świadczenia zdrowotnego? Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi prawo do tego rodzaju świadczeń mają osoby, które są uzależnione od narkotyków, od alkoholu (w zakresie lecznictwa odwykowego); osoby z zaburzeniami psychicznymi (w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej); osoby pozbawione wolności. Ponadto są to też osoby, które były narażone na zakażenie przez kontakt z osobami zakażonymi lub materiałem zakaźnym (w zakresie badań w kierunki błonicy, czerwonki, cholery, duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, nagminnego porażenia dziecięcego).

Posiadacze Karty Polaka mogą także korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, chyba że umowa międzynarodowa, w której Rzeczpospolita jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne.

Koszty świadczeń opieki zdrowotnej takim osobom pokrywa budżet państwa.

Przedsiębiorca i pracownik u lekarza – PESEL wystarczy

Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Każda ubezpieczona osoba powinna mieć przy sobie dowód ubezpieczenia. Może to być np. druk RMUA od pracodawcy lub zaświadczenie z urzędu pracy. Mimo iż bowiem jesteśmy ubezpieczeni cały czas, zaświadczenia często są ważne tylko przez miesiąc i po tym okresie należy zgłosić w celu przedłużenia ważności takiego zaświadczenia.

Szersze informacje na temat warunków ubezpieczenia zdrowotnego można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »