| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > staż pracy

Temat: staż pracy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu staż pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące staż pracy.

Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Aktualizacja: 22.12.2009

Pracownica w styczniu 2010 r. złoży wniosek o emeryturę. Teraz kompletuje dokumentację dotyczącą jej stażu pracy i zarobków. Osoba ta w latach 1988 – 1991 pracowała w małym zakładzie pracy, gdzie było zatrudnionych 6 osób. Nie ma za ten okres świadectwa pracy ani ZUS Rp-7, a firma już nie istnieje. Następnie przez ponad 5 lat sama prowadziła działalność usługową. Czy lata 1988–1991 przepadły i ZUS nie weźmie pod uwagę wynagrodzenia z tego okresu? Od kogo powinna uzyskać potwierdzenie okresu pracy i osiąganego wynagrodzenia? »

Zaliczanie okresu służby wojskowej do stażu pracy

Aktualizacja: 12.11.2009

Reprezentuję spółkę Skarbu Państwa po przekształceniu z przedsiębiorstwa państwowego. Posiadamy zakładowy układ zbiorowy pracy, w którym jasno są opisane zasady przyznawania nagród jubileuszowych. Według niego do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do ww. świadczeń, zaliczamy tylko staż pracy w naszym zakładzie wynikający z zawartych umów o pracę w naszym zakładzie bez względu na przerwy w zatrudnieniu. Czy istnieje jakikolwiek przepis nakazujący nam zaliczanie okresów zawodowej służby wojskowej do okresu stażu pracy byłych żołnierzy zawodowych zatrudnionych w naszym zakładzie? Czy zaliczanie niektórym pracownikom okresu ww. służby byłoby dyskryminacją w stosunku do pozostałych pracowników? »

Czy ponownemu przeliczeniu podlega całość emerytury w razie późniejszego zakończenia zatrudnienia

Aktualizacja: 12.11.2009

Kwotę bazową obowiązującą w dacie złożenia wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego przez osobę, która po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury podlegała przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, uwzględnia się tylko do obliczenia części socjalnej później ustalonej emerytury (na podstawie uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r., I UZP 6/09). »

Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Aktualizacja: 22.09.2009

Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać? »

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Aktualizacja: 14.01.2016

Prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar zależą od długości stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się lata nauki pracownika. »

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Aktualizacja: 03.08.2009

Zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ze względu na charakter pracodawcy jest niezgodne z Konstytucją RP – takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiającego przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli przedszkoli niepublicznych. »

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Aktualizacja: 22.07.2009

Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat? »

Prawo do nagrody jubileuszowej

Aktualizacja: 08.07.2009

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej? »

Czy można odmówić pracownikom udziału w szkoleniu

Aktualizacja: 21.12.2009

Organizujemy szkolenie dla pracowników. Chcemy skierować na szkolenie pracowników zatrudnionych w firmie na podstawie umowy na czas określony przez okres krótszy niż rok. Czy to jest dyskryminacja? »

Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Aktualizacja: 16.06.2009

Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia (1 miesiąc czy 3 miesiące) przysługuje pracownikowi, skoro pracował na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy, z tym że firma co jakiś czas zmieniała nazwę? Właścicielem jest ciągle ta sama osoba. Przy każdej zmianie nazwy była podpisywana nowa umowa. »

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Aktualizacja: 09.06.2009

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu? - pyta Czytelnik z Katowic. »

Praca za granicą a uprawnienia pracownicze

Aktualizacja: 02.10.2009

Pracodawca musi pamiętać, że obecnie do stażu pracowniczego wlicza się również okresy pracy za granicą bez względu na kraj, w którym praca była wykonywana. »

Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w pierwszym roku pracy, jeżeli ma on co najmniej 9-letni staż urlopowy, ale nieprzekraczający 10 lat

Aktualizacja: 18.05.2009

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Pojęcie „urlop przysługujący po przepracowaniu roku” ma w tym przypadku znaczenie do ustalenia, czy ułamkową część pierwszego urlopu pracownika będziemy wyliczać z wymiaru 20, czy 26 dni. Wątpliwości w zakresie naliczania urlopu w pierwszym roku pracy pojawiają się bowiem w przypadku pracowników, którzy posiadają 9-letni lub dłuższy, ale nieprzekraczający 10 lat staż zaliczany do wymiaru urlopu. Czy takim pracownikom należy naliczać urlop w pierwszym roku pracy z 20, czy 26 dni? »

Składki za okres pobytu w więzieniu

Aktualizacja: 06.05.2009

W okresie od stycznia 1999 r. do października 2001 r. przebywałem w zakładzie karnym, gdzie odbywałem karę pozbawienia wolności. W czasie pobytu w zakładzie karnym byłem zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej, dla której wykonywałam określone prace remontowe. Czy okres tej pracy zalicza mi się do stażu pracy? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne? »

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

Aktualizacja: 06.05.2009

W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »