REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekompensata za godziny nadliczbowe, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odprawa

Odprawa jest to dodatkowe świadczenia przysługującego pracownikowi, które zwykle towarzyszy rozwiązaniu bądź wygaśnięciu stosunku pracy. 

Nagroda

Nagroda nie stanowi stałego składnika wynagrodzenia. Jej przyznanie i wysokość ma charakter uznaniowy. Najczęściej jest pieniężnym wyrazem uznania dla pracownika. 

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Jakie są systemy wynagrodzeń?

System wynagradzania to metoda ustalenia wysokości i składników wynagrodzenia za pracę, jaka wykonuje pracownik. Jest to sposób określenia ilości i jakości wykonanej pracy oraz przełożenie tego na wymiar ekonomiczny.

Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego

Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia.

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe - czym są? Dlaczego podział godzin nadliczbowych na dobowe i średniotygodniowe ma znaczenie? Różnią się one w szczególności sposobem rekompensaty.

Rekompensata za dłuższą pracę

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu praca była wykonywana.

Czy czas spędzony w delegacji można uznać za odpoczynek

Prawa do odpoczynku pracownika odbywającego podróż służbową nie reguluje w sposób bezpośredni żaden przepis prawa. Powstaje więc pytanie, czy czas spędzony przez pracownika w podróży służbowej, w którym nie wykonuje on pracy, może być traktowany jak odpoczynek?

Nadgodziny na niepełnym etacie

Jeden z moich pracowników jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00. Jak w takiej sytuacji liczyć nadgodziny? Czy już za piątą godzinę pracy przysługuje dodatek?

Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie, którego rodzaj działalności wymaga również pracy w porach nocnych. Pracownicy otrzymują w związku z tym dodatki na pracę w godzinach nocnych. Co zrobić z wypłacanym dodatkiem ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy przyjąć go do podstawy wymiaru zasiłku, czy powinnam dodatek uzupełnić w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

REKLAMA