| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Rozliczanie wynagrodzeń

Jak ustalać wysokość nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika samorządowego

Aktualizacja: 17.01.2011

Zatrudniamy w gimnazjum sprzątaczkę, która otrzymuje w stałych kwotach miesięcznych: wynagrodzenie zasadnicze 1400 zł, premię 140 zł i dodatek stażowy 280 zł. Pracownica nieprzerwanie choruje od lipca 2010 r. W czasie pobierania zasiłku chorobowego przysługuje jej tylko dodatek stażowy. Za kilka dni pracownica nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru przysługującej jej nagrody jubileuszowej – od sumy wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego i premii, czy tylko od dodatku stażowego? »

Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 14.01.2011

Jeżeli na koniec grudnia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 lub 14 dni powinien być liczony od początku. »

Wypłata rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę na podstawie pozasądowego porozumienia stron stanowi przychód do opodatkowania – indywidualne stanowisko fiskusa

Aktualizacja: 12.01.2011

Rekompensata pieniężna wypłacona pracownikowi przez pracodawcę na podstawie pozasądowego porozumienia stron nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie korzysta ze zwolnienia z podatku – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-770/10-4/AS). »

Wypłata za nadgodziny

Aktualizacja: 10.01.2011

Nasz pracownik przepracował w godzinach nadliczbowych 6 godzin i 30 minut. Jak ustalać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, a w szczególności za niepełną godzinę? »

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Aktualizacja: 05.01.2011

Jeżeli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, to może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Od tego odszkodowania nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. »

Świąteczne prezenty od pracodawcy – konsekwencje składkowo-podatkowe

Aktualizacja: 18.01.2011

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość przekazanych pracownikom prezentów jest dla nich zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia. Wynikają z tego konsekwencje podatkowe, a czasami także obowiązek potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu. »

Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym

Aktualizacja: 02.01.2011

Wynagradzanie w systemie akordowym nie wyłącza możliwości pracy w nadgodzinach. Jeżeli taka praca wystąpi, pracodawca ma obowiązek zapłacić za normalną pracę oraz wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe albo udzielić pracownikowi czasu wolnego. »

Czy pracownik, który dojeżdża do pracy służbowym samochodem, uzyskuje przychód ze stosunku pracy

Aktualizacja: 23.12.2010

Często stosowanym przez pracodawców bonusem motywującym do pracy są różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników. Mimo że skutecznie wpływają na poprawę wizerunku pracodawcy, najczęściej znacznie obciążają budżet pracownika. »

Czy przysługuje odszkodowanie w razie śmierci pracodawcy

Aktualizacja: 23.12.2010

Tomasz Z. pracował jako mechanik w warsztacie samochodowym. Jego pracodawca zmarł kilka dni temu i umowa o pracę wygasła z tego powodu. Pracownik postanowił domagać się odszkodowania od rodziny zmarłego. Jednak spadkobiercy jego byłego pracodawcy twierdzą, że nie są do tego zobowiązani, ponieważ zamierzają zlikwidować warsztat i nie będą zatrudniać pracowników. Czy ich postępowanie jest prawidłowe? »

Jak liczyć pierwszy rok pracy, w czasie którego można wypłacać pracownikom 80% minimalnego wynagrodzenia

Aktualizacja: 22.12.2010

Zdaniem Departamentu Prawnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przy obliczaniu pierwszego roku pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać pracownikowi 80% minimalnego wynagrodzenia, za rok uznajemy 365 dni. W tym przypadku stosujemy bowiem przepisy Kodeksu cywilnego. »

Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Aktualizacja: 22.12.2010

Dwa lata temu prezesem spółki została osoba będąca już jej pracownikiem. Była ona zatrudniona na czas nieokreślony. W umowie o pracę postanowiono, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji. Po dwóch latach osoba ta została odwołana z funkcji prezesa i wróciła na poprzednie stanowisko pracy. Czy przysługuje jej wynagrodzenie z poprzedniego stanowiska pracy? Czy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające? »

Pracownik nie musi zwracać pracodawcy błędnie wypłaconej prowizji

Aktualizacja: 21.12.2010

Pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia, nie ma obowiązku jego zwrotu – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r. »

Jak obliczyć ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Aktualizacja: 17.12.2010

Jeden z naszych pracowników złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Według jakich zasad wyliczyć dla niego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru ww. świadczeń, pracownik otrzymywał oprócz stałych również zmienne składniki wynagrodzenia i pracował w różnych wymiarach czasu pracy? Zmiana wymiaru czasu pracy wiązała się ze zmianą stałego wynagrodzenia. »

Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki akcyjnej

Aktualizacja: 08.12.2010

Wypłata pensji czy innych świadczeń pieniężnych to nie jedyny sposób wynagrodzenia osób świadczących usługi na rzecz spółki akcyjnej. Wyposażenie takich osób np. w imienne świadectwa założycielskie może być dla obydwu stron bardziej korzystne. »

Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Aktualizacja: 22.12.2010

Pracodawca, który pod koniec roku decyduje się na zmianę wynagrodzenia pracownika, musi się liczyć z tym, że może to wpłynąć na sposób naliczania nie tylko wynagrodzenia, ale też innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy. Na zmianę naliczeń wpływa także przekroczenie progów skali podatkowej lub podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do czego dochodzi najczęściej w drugiej połowie roku. Jeśli ten moment nie zostanie uchwycony, konieczna będzie korekta dokumentacji. »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK