REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać bony towarowe w 2013 r.

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Pracodawca, realizując obowiązki wynikające z ustawy o zfśs, będzie mógł korzystać z bonów towarowych. Od 1 stycznia 2013 r. świadczenia wypłacone pracownikom w tej formie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

14 września br. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy on objęcia zwolnieniem podatkowym bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary, otrzymywanych przez pracownika od pracodawcy. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia ma być sfinansowanie bonów ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku, czyli 380 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie obowiązujące przepisy zawierają zasadę, że bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy i niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika z tego, że do tego rodzaju świadczeń otrzymanych przez pracownika nie stosuje się zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Artykuł ten stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Dodatkowo artykuł ten zawiera ograniczenie polegające na ograniczeniu świadczeń podlegających zwolnieniu. Z katalogu świadczeń rzeczowych zostały wyłączone bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Należy pamiętać, że obecnie bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs są zwolnione z oskładkowania (składki na ubezpieczenia społeczne) w pełnej wysokości i bez ograniczenia kwotowego, pod warunkiem że stanowią pomoc socjalną i zostały przyznane zgodnie z regulaminem zfśs. Ich wartości nie uwzględnia się również w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.

Mając na względzie wskazaną wyżej różnicę w traktowaniu bonów towarowych w przepisach podatkowych i ubezpieczeniowych, posłowie przygotowali projekt ustawy mający na celu ujednolicenie tych przepisów. W związku z tym proponują, aby wyłączyć bony towarowe finansowane ze środków zfśs z podstawy opodatkowania. Posłowie podkreślają, że brak jest uzasadnienia odmowy traktowania znaków legitymacyjnych jako świadczeń rzeczowych. Projektodawcy uważają, że różnicowanie w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym świadczeń rzeczowych i pieniężnych oraz znaków legitymacyjnych jest nieuzasadnione. Brak jest bowiem racjonalnych argumentów przemawiających za tym, aby świadczenia te były traktowane w sposób odmienny, tym bardziej że znaki legitymacyjne i świadczenia rzeczowe co do zasady spełniają tę samą funkcję.

Intencją twórców projektu jest umożliwienie dokonania wyboru świadczenia – zakup produktu za otrzymane świadczenie pieniężne lub wymiana znaku legitymacyjnego na wybrany produkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla pracodawców jest istotne, że proponowane w projekcie rozwiązanie nie zwiększa kwoty zwolnionej od podatku. Rozwiązanie to polega na dodaniu do katalogu świadczeń, których wartość może składać się na kwotę zwolnienia. Jednak łączna kwota świadczeń otrzymanych przez pracownika w ramach pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, aby była zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych nie może przekraczać 380 zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA