REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie. Jaka była stopa bezrobocia w maju

GUS prezentuje dane dotyczące bezrobocia z rejestracji w powiatowych urzędach pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stopa bezrobocia w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w kwietniu – ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 802,3 tys. Według Eurostatu stopa bezrobocia wynosi 2,7 proc. – rozbieżność danych wynika z różnej metodologii pomiaru stosowanej przez instytucje statystyczne.

Według danych Eurostatu, Polska na równi z Czechami zajmuje pierwsze miejsce pod względem najniższego bezrobocia w Unii Europejskiej. W kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 2,7 proc. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak mierzy bezrobocie GUS, a jak Eurostat

Rozbieżność pomiędzy miesięczną wartością stopy bezrobocia według Eurostatu, a danymi dotyczącymi stopy bezrobocia rejestrowanego z GUS wynika z odmiennej metodologii zastosowanej przy gromadzeniu i opracowywaniu danych, w tym także z definicji osoby bezrobotnej.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15–74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Natomiast GUS prezentuje dane dotyczące bezrobocia z rejestracji w powiatowych urzędach pracy.

Minister Maląg: jesteśmy bardzo pracowitym narodem

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg komentując informację, że w porównaniu do kwietnia w Polsce jest prawie 20 tysięcy mniej osób bez pracy powiedziała: „To najniższa stopa bezrobocia, jaką zanotowano w maju od ponad 30 lat. Jesteśmy bardzo pracowitym narodem, dziś przekonujemy się o tym po raz kolejny”. 

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem szefowej resortu rodziny „Mamy do czynienia z kolejnym historycznym odczytem stopy bezrobocia rejestrowanego. W maju, jak podał Główny Urząd Statystyczny, wyniosła ona 5,1 proc. i jest zgodna z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej”.

Rzecznik rządu: niskie bezrobocie pomimo kryzysu

REKLAMA

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w czasie poniedziałkowego briefingu prasowego, że mamy najniższą w historii Polski stopę bezrobocia. „To pokazuje – ocenił – że rozwiązania, które do tej pory funkcjonowały w Polsce, w szczególności w okresie covidowym – kwestie związane z tarczami finansowymi, tarczami antykryzysowymi – przyniosły dobry efekt w postaci bardzo niskiego bezrobocia, najniższego w historii Polski”. „To, co było zmorą przez wiele lat, dziś na szczęście jest już za nami” – dodał.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że „czasy kryzysowe związane z covidem, z wojną na szczęście nie wpłynęły negatywnie na stopę bezrobocia w Polsce”. „Polskie firmy i polscy pracownicy bardzo dobrze sobie radzą w tym obszarze” – ocenił Müller. „Rozwiązania finansowe i podatkowe powodują, że Polska jest dobrym miejscem do tworzenia nowych zakładów pracy, co zresztą udowadniają kolejne dobre informacje dotyczące inwestycji w Polsce” – dodał. (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA