REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w PFRON, FP do komisji finansów

REKLAMA

Sejm odesłał do sejmowej komisji finansów publicznych projekt ustawy okołobudżetowej. Zgłoszono do niej kilkanaście poprawek. Projekt zawiera zmiany w innych ustawach, konieczne do realizacji budżetu państwa w 2012 r.

Najważniejsze poprawki dotyczą podniesienia akcyzy na olej napędowy, zmiany zapisów dotyczących Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych, Funduszu Pracy oraz finansowania zadań własnych samorządu.

Autopromocja

Komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę, przywracającą możliwość dofinansowania z budżetu samorządom do 100 proc. kosztów realizacji takich zadań własnych jak wypłata zasiłków stałych i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne korzystającym z tych zasiłków. Obecny przepis mówi o dofinansowaniu do 80 proc. tych wydatków.

Poprawki zakładające niewprowadzanie od początku 2012 r. wyższej akcyzy na olej napędowy złożyły kluby SLD i PiS. Argumentowały, że spowoduje to poważny impuls inflacyjny, głównie przez wyższe koszty transportu i w efekcie uderzy we wszystkich obywateli.

Poseł PiS Henryk Kowalczyk postulował, żeby - wbrew wytycznym UE - akcyzy nie podnosić. "Możemy poczekać, najwyżej Komisja Europejska wezwie nas do tego" - mówił. Efektem podwyżki akcyzy będzie najdroższy, w stosunku do zarobków, olej napędowy w całej UE - wtórował mu poseł SLD Ryszard Zbrzyzny. To będzie impuls inflacyjny, spadek siły nabywczej i spadek poziomu życia - mówił.

Przyrost inflacji z powodu podniesienia akcyzy na olej napędowy szacujemy na ułamki procent - odpowiadała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne poprawki opozycji zakładają wycofanie się z propozycji zmian dotyczących Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt zakłada wpisanie stałego mechanizmu finansowania z Funduszu Pracy staży i szkoleń dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Dotychczas obowiązywał tzw. zapis incydentalny, odnawiany co rok.

W 2012 r. zakłada się przeznaczenie na ten cel 717 mln zł. Opozycja podnosiła, że to próba obciążenia FP zadaniami innymi niż wpisana do jego statutu walka z bezrobociem i dlatego zapis powinien zostać wykreślony. To jest o prawie 720 mln zł mniej na aktywną walkę z bezrobociem, nakłady na ten cel w latach 2010-2012 spadają o połowę - mówił Zbrzyzny, zgłaszając poprawkę zakładającą wycofanie się z tego rozwiązania.

Sytuacja wymusza elastyczne potraktowanie finansowania tych zadań, nie jest to sprzeczne z ideą przeznaczania środków z FP na pewne cele - replikowała wiceminister Majszczyk.

Zgłoszono też poprawkę, która zakłada wycofanie się ze zmiany przepisów w ustawie o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która obniża poziom dofinansowania z PFRON kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do co najwyżej 30 proc. Dotychczas również był to odnawiany zapis incydentalny, mówiący o poziomie do 55 proc. "Niższa dotacja to mniejsza chęć zatrudniania, bo dotacja to istotny motyw" - mówił poseł Kowalczyk, zgłaszając poprawkę likwidującą ten zapis.

Wiceminister Majszczyk stwierdziła, że mimo funkcjonującego od kilku lat zapisu o maksymalnym dofinansowaniu na poziomie 55 proc., faktycznie nie przekraczało ono 30 proc. "Proponowana kwota jest zbieżna z oczekiwaniami PFRON; mamy sygnały, że Fundusz ma pomysły, by opierając sie na zmniejszonej kwocie zwiększyć niektóre świadczenia" - mówiła Majszczyk.

Opozycja zgłosiła też poprawkę, która zakłada wycofanie się z zamrożenia wysokości zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, argumentując, że korzystają z nich najmniej zarabiający.

Poprawkami do projektu ustawy okołobudżetowej zajmie się teraz komisja finansów publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA