REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

REKLAMA

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

"Wypłacanie wynagrodzeń pracownikom jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Z całą stanowczością będziemy przeciwdziałać naruszeniom prawa" - zapowiedział Zając.

Autopromocja

Dodał, że PIP nie zanotowała większej liczby zgłoszeń w związku z kryzysem, ale spodziewa się pogorszenia sytuacji pod koniec pierwszego kwartału tego roku. "Okręgowi inspektorzy pracy zostali zobowiązani do monitorowania sytuacji. Sygnalizują, że fala zwolnień i problemów finansowych zaczyna znowu się pojawiać. Jesteśmy na to przygotowani, nie czekamy na zgłoszenia w biurach, ale organizujemy punkty konsultacyjne tam, gdzie są najbardziej potrzebne, także w zakładach pracy" - mówił Zając.

Jak dodał, w najgorszej sytuacji są pracownicy zakładu, który został "porzucony" - gdy pracodawca nie rozlicza się i nie kończy formalnie stosunku pracy z pracownikami. Zając poinformował, że PIP zanotowała jeden taki przypadek w województwie łódzkim. "Potrzebne byłyby zmiany ustawodawcze, ponieważ obecne przepisy nie sprzyjają szybkiemu dochodzeniu roszczeń, droga jest długa i żmudna. Wysłałem pismo do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, w którym wskazałem, że niezbędne są zmiany legislacyjne w tej kwestii" - powiedział GIP.

Jak wyjaśniła zastępczyni GIP Anna Tomczyk, największym problemem w takiej sytuacji dla pracowników jest brak świadectw pracy. "Jeśli zakład pracy po prostu znika, pracownicy powinni zwrócić się ze skargą do PIP, która przeprowadzi kontrolę oraz udzieli bezpłatnej pomocy prawnej w dochodzeniu roszczeń od byłego pracodawcy i podejmowaniu kroków prawnych" - powiedziała.

Gdy zakład pracy ma zostać zlikwidowany, pracodawca ma obowiązek powiadomienia urzędu pracy o planowanych zwolnieniach grupowych. Musi również powiadomić związki zawodowe, z którymi konsultowane są warunki zwolnienia. Zwalniani pracownicy mają prawo do odprawy i świadectwa pracy. Jeśli pracodawca nie ma środków na wypłatę świadczeń, mogą zwrócić się do funduszu pracy, do tego jednak niezbędne jest świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastępca GIP Marian Liwo zwrócił uwagę, że przepisy prawa pracy przewidują także inne sposoby wyjścia z trudnej sytuacji, takie jak zawieszenie wypłat niektórych premii czy porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia. "Należy jednak pamiętać, by porozumienia te były przejrzyste, by było w nich jasno określone, przez jaki czas mają obowiązywać, na jakich zasadach i aby żadna grupa pracowników nie była dyskryminowana" - mówił Liwo.

"Dla nas okres kryzysu to czas wzmożonej pracy, ale jesteśmy do tego przygotowani. Współpracujemy z samorządami, staramy się być w zakładach pracy i urzędach. Przy okazji apelujemy, aby każdy miał w swojej biblioteczce kodeks pracy" - powiedział Zając.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  REKLAMA