| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wysokość limitów składek w 2009 r.

Wysokość limitów składek w 2009 r.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2009 r. wynosi 95 790 zł.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym, nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2009 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia określiło, że kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2009 wynosi 95 790 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota przeciętnego wynagrodzenia - 3193 zł.

Pod koniec grudnia 2008 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej w drodze obwieszczenia ogłosił wysokość kwot wpłat na indywidualne konto emerytalne w 2009 r.Zgodnie z art. 13 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1205 ze zm.) wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą również przekroczyć kwoty odpowiadającej 3-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym. W związku z powyższym limit wysokości wpłat na indywidualne konto emerytalne w 2009 r. również wynosi 95 790 zł.

Zgodnie z upoważnieniem ustawowym zawartym w art. 25 ust. 4a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207 ze zm.) minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w drodze obwieszczenia w „Monitorze Polskim” do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym uczestnik będzie wnosił do programu składki dodatkowe, wysokość kwoty, sumy składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w ciągu roku kalendarzowego. Kwota ta nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej czteroipółkrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Z uwagi na fakt, że wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2009 r. wynosi 3193 zł, limit wpłat składek dodatkowych wniesionych do jednego programu w roku 2009 wynosi 14 368,50 zł, co stanowi czteroipółkrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (MP nr 97, poz. 850),

• obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwoty odpowiadającej sumie składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w roku 2009 (MP nr 97, poz. 849).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »