Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu związki zawodowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące związki zawodowe.
Czy sąd może przyznać związkowcowi odszkodowanie zamiast przywrócić do pracy
Aktualizacja: 13.12.2008
Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej spożywał alkohol w czasie pracy. Zamierzamy rozwiązać z nim dyscyplinarnie umowę o pracę, bez obowiązkowej konsultacji z zakładową organizacją związkową. Spodziewamy się, że związkowiec odwoła się do sądu i będzie żądać przywrócenia na poprzednie stanowisko pracy. Czy sąd może zamiast przywrócenia przyznać pracownikowi jedynie odszkodowanie? »
Zgoda organizacji związkowej na zwolnienie bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 28.01.2009
Chcemy zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który podlega ochronie związkowej. Przyszedł on do pracy pod wpływem alkoholu. Wiemy, że do zwolnienia tego pracownika potrzebna jest zgoda zarządu organizacji związkowej. Mamy zamiar o nią wystąpić. Czy w sytuacji wyrażenia przez zarząd związku zgody na zwolnienie tego pracownika musimy jeszcze dodatkowo wystąpić do organizacji związkowej o opinię dotyczącą rozwiązania umowy z tym pracownikiem, wymaganą na podstawie art. 52 § 3 Kodeksu pracy? »
Jak przeprowadzić zmianę regulaminu pracy
Aktualizacja: 22.12.2008
Regulamin pracy określa organizację i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Jest to akt prawa wewnętrznego, dlatego też wskazane jest, aby strony stosunku pracy mogły uczestniczyć przy jego zmianie. »
Konsultacje w sprawie regulaminu wynagradzania
Aktualizacja: 28.01.2009
W naszym zakładzie działają cztery organizacje związkowe, które uzgadniają z pracodawcą załączniki do regulaminu wynagradzania, w tym regulamin premiowania.Pracodawca do czasu uzgodnienia regulaminu chce wypłacić pracownikom premię na podstawie zapisów regulaminów, których treść nie była nigdy uzgadniana ze związkami zawodowymi. Czy pracodawca może wypłacić premie bez zgody związków? »
Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej
Aktualizacja: 22.12.2008
Oprócz sporów o charakterze indywidualnym toczących się na linii pracownik-pracodawca w zakładzie pracy może dojść do sporów o charakterze zbiorowym - między pracodawcą a załogą lub jej częścią. »
Zwolnienie związkowca - jednak możliwe
Aktualizacja: 11.12.2008
W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne. »
Zmiana regulaminu wynagradzania
Aktualizacja: 29.01.2009
Wprowadziłem regulamin wynagradzania. Zmieniłem w nim zasady premiowania pracowników (na mniej korzystne). Tekst regulaminu podałem jednak do wiadomości pracowników dopiero po 2 tygodniach od jego wprowadzenia. Jeden z pracowników twierdzi, że powinien otrzymać większą premię za ten okres (czyli na „starych” zasadach), gdyż regulamin wynagradzania obowiązuje dopiero od udostępnienia jego tekstu pracownikom. Czy ma rację? »
Aktualizacja: 22.12.2008
Już niedługo skończy się vacatio legis dla pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. 24 marca 2008 r. powinna rozpocząć się procedura wyboru rady pracowników u tych pracodawców. »
Zakładowa organizacja związkowa
Aktualizacja: 28.01.2009
Jestem prezesem ogniska ZNP, które zrzesza 17 członków. W grudniu 2007 r. wystąpiłem do dyrektora zespołu szkół o przekazanie na piśmie informacji o wysokości podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia br. Pracodawca odmówił mi jednak podania tych danych, uzasadniając to faktem, że ognisko nie pełni funkcji zakładowej organizacji związkowej. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z obowiązującymi przepisami? »
Zwolnienia grupowe - trudny wybór
Aktualizacja: 10.12.2008
Ustalając kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych, pracodawca powinien brać pod uwagę nie tylko ich przydatność do wykonywania pracy, ale także ich sytuację życiową. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Bez uzgodnienia ze związkiem zawodowym lub z reprezentantami pracowników pracodawca nie może zrezygnować z tworzenia zfśs. »
Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs
Aktualizacja: 17.12.2008
Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień. »
Zakładowy nadzór nad warunkami pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Organem działającym w zakładach pracy, w których funkcjonują związki zawodowe, jest społeczna inspekcja pracy (SIP). »
Aktualizacja: 13.01.2009
Ze zmian zachodzących na rynku pracy wynika konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z takich form jest praca tymczasowa. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez pracodawcę, którym jest agencja pracy tymczasowej. »
Współdziałanie ze związkami zawodowymi
Aktualizacja: 22.12.2008
Powstanie w zakładzie pracy związków zawodowych powoduje również powstanie określonych powinności po stronie pracodawcy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI