Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ZUS. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ZUS.
Czy ZUS może żądać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres, za który zostały umorzone składki
Aktualizacja: 12.08.2009
Rok temu otrzymałam z ZUS decyzję o umorzeniu składek z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności za okres od kwietnia 1999 r. do maja 2000 r. W lipcu br. otrzymałam pismo z ZUS wzywające mnie do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących za ten okres. Czy mam taki obowiązek, skoro składki za ten okres zostały umorzone? Jak powinnam dokonać korekty – czy wykazywać składki, jakie powinnam za tamten okres zapłacić, czy wykazywać, że są to kwoty zerowe? W jaki sposób podpisać dokumenty korygujące, jeśli już nie prowadzę tej działalności i nie posiadam pieczątek firmy? »
Czy wysokość płacy w umowie o pracę może być ustalana przez pracodawcę i pracownika w dowolny sposób
Aktualizacja: 11.08.2009
Ustalanie płac na zasadzie powiązań rodzinnych, w oderwaniu od jakości i ilości świadczonej pracy, w kwotach rażąco wygórowanych jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Postanowienia umów o pracę naruszające te zasady są nieważne (wyrok Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2009 r., I UK 13/09). »
Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę
Aktualizacja: 13.08.2009
Pracownica urodziła się w 1951 r. W 1999 r. przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz chce rozwiązać umowę z OFE, ponieważ w przyszłości chciałaby mieć emeryturę tylko z ZUS. Czy może to zrobić już teraz, czy musi czekać aż do przejścia na emeryturę? W jaki sposób może ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z funduszem emerytalnym? »
Czy trzeba zmienić kod tytułu ubezpieczenia, jeśli pracownik zawiesił przyznaną emeryturę
Aktualizacja: 10.08.2009
Zatrudniony przez naszą firmę pracownik uzyskał prawo do emerytury od 1 lipca 2009 r. Od razu zawiesił emeryturę na swój wniosek, bo jego wynagrodzenie przekracza dopuszczalną granicę przychodu dla emeryta. Pracownik jest zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu 01 10 00. Czy powinniśmy zgłosić w ZUS zmianę jego kodu tytułu ubezpieczenia, mimo że faktycznie nie pobiera emerytury? »
Gdy ZUS nie wydał decyzji w terminie
Aktualizacja: 26.09.2011
Organ rentowy, którym najczęściej jest ZUS, ma określony czas na wydanie decyzji. Jeżeli przekroczy on ten termin, ubezpieczony również może wnieść odwołanie. »
Aktualizacja: 26.09.2011
Rozstrzygając sprawę merytorycznie sąd może albo oddalić powództwo albo je uwzględnić. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W tym jednak wypadku sąd może na kilka sposobów rozstrzygnąć sprawę. »
Aktualizacja: 26.09.2011
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd może wydać kilka rodzajów orzeczeń. Warto o tym pamiętać. »
Jakie są różnice w postępowaniu?
Aktualizacja: 26.09.2011
Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym. »
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Aktualizacja: 26.09.2011
Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać do sądu. Sąd powszechny, a nie administracyjny, rozpatruje takie skargi. »
Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych
Aktualizacja: 26.09.2011
Kodeks postępowania cywilnego wymienia jakie sprawy uważane są za sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tylko do tych wyliczonych enumeratywnie spraw stosuje się przepisy odrębne z art. 477(8)-477(15). »
Kto może być pełnomocnikiem w sprawach z ZUS?
Aktualizacja: 26.09.2011
Kodeks postępowania cywilnego wprowadza pewne ograniczenia co do tego kto może być pełnomocnikiem przed sadem cywilnym. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych katalog tych osób jest rozszerzony. »
Aktualizacja: 26.09.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kilka rejestrów, które mają ułatwić pracę pracownikom Zakładu. W rejestrach tych gromadzone są dane o płatnikach i ubezpieczonych. »
Aktualizacja: 26.09.2011
Środki masowego przekazu informują nas bardzo często o tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydatkuje pieniądze. Pokazują siedziby ZUS oraz podają wiadomości dotyczące szkoleń i konferencji. Warto zatem wiedzieć jakie są źródła dochodu ZUS. »
Reforma ubezpieczeń społecznych
Aktualizacja: 26.09.2011
W roku 1999 weszła w życie największa reforma emerytalna w historii ZUS. Była to jedna z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka. »
Aktualizacja: 26.09.2011
Trudno to sobie wyobrazić ale w historii Polski był czas gdy nie istniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jako taki powstał dopiero pod koniec 1934 r. Wcześniej jego uprawnienia były rozproszone i wykonywało je wiele instytucji. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?