Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypowiedzenie umowy o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypowiedzenie umowy o pracę.
Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika
Aktualizacja: 04.11.2010
Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania. »
Czy pracodawca może złożyć skargę na związek zawodowy do Państwowej Inspekcji Pracy
Aktualizacja: 22.10.2010
Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną naszego zakładu zamierzamy stopniowo zmniejszać zatrudnienie. Dowiedzieli się o tym nasi pracownicy i założyli związek zawodowy. Nie przekazał on nam listy swoich członków. Jednak powiadamiamy organizację związkową o osobach wytypowanych do zwolnienia. Przewodniczący związku unika z nami kontaktu i w ogóle nie reaguje na żadne nasze pisma. Czy w takiej sytuacji możemy powiadomić inspekcję pracy o odmowie współpracy związków zawodowych z kierownictwem naszego zakładu? »
Polacy boją się bezrobocia, ale nie boją się utraty miejsca pracy
Aktualizacja: 28.10.2010
47 proc. Polaków obawiają się, że w przyszłym roku wzrośnie bezrobocie. To o 8 pkt proc. więcej niż w czerwcu - wynika z opublikowanego w środę badania Pentora. Trzeci miesiąc z rzędu obniża się indeks nastrojów konsumenckich Penkon. »
Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej
Aktualizacja: 27.10.2010
O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ. »
Konkurs Kadrowy Roku 2010 rozpoczęty!
Aktualizacja: 25.10.2010
Kiedy można rozwiązać umowę z powodu utraty zaufania do pracownika
Aktualizacja: 24.10.2010
Pracodawca bez obaw może powołać się na utratę zaufania jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem. Wystarczy, że racjonalnie uzasadni swoją decyzję i np. wykaże niesumienność pracownika. »
Dni wolne na poszukiwanie pracy
Aktualizacja: 25.10.2010
Pracownikowi przysługują płatne dni wolne na poszukiwanie pracy. Udzielenie tych dni jest możliwe w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę. »
Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia
Aktualizacja: 14.10.2010
Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia? »
Terminy dotyczące rozwiązywania umów o pracę
Aktualizacja: 14.10.2010
Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli. »
Tolerowanie konfliktu w firmie
Aktualizacja: 14.10.2010
Jeden z naszych pracowników złożył pismo wypowiadające umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W uzasadnieniu wskazał, że był szkalowany przez innego pracownika tego samego działu. Niedługo po wypowiedzeniu do spółki wpłynął pozew z żądaniem wypłaty odszkodowania. Informacja o konflikcie potwierdziła się w rozmowach przeprowadzonych z pracownikami działu. Czy spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, skoro nikt z kadry zarządzającej nie miał wcześniej świadomości istnienia problemu? »
Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny
Aktualizacja: 07.10.2010
Pracodawca ma prawną możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności każdego nowo zatrudnianego pracownika. W tym celu może zawrzeć z nim umowę na okres próbny. »
Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby
Aktualizacja: 07.10.2010
Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. »
Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania
Aktualizacja: 01.10.2010
Powołanie zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony skutkuje taką samą długością okresu wypowiedzenia jak przy umowie na czas nieokreślony. Na przykład okres wypowiedzenia dla pracownika posiadającego minimum 3-letni staż pracy wynosi 3 miesiące. »
Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy
Aktualizacja: 07.09.2010
Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09). »
Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę
Aktualizacja: 04.08.2010
Kilka miesięcy temu skonsultowaliśmy ze związkiem zawodowym wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi z powodu jego częstych zwolnień lekarskich. Związek zawodowy bronił tego pracownika, a my nie zdążyliśmy doręczyć mu wypowiedzenia, ponieważ ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie należy do związku, a przewodniczący związku powiedział, że już więcej nie będzie reprezentował pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć pytanie do związku o reprezentację pracownika i bez konsultacji ze związkiem wręczyć mu wypowiedzenie? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.
Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »