Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.
Dni wolne od pracy - święta w 2011 roku
Aktualizacja: 03.01.2011
1 stycznia 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Od tego roku mamy nowe święto - Trzech Króli, przypadające 6 stycznia. »
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 roku
Aktualizacja: 03.01.2011
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 r. wynosi 1386 zł. »
Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku
Aktualizacja: 01.01.2011
Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia. »
Aktualizacja: 03.01.2011
Korekta odpisów na fundusz socjalny ma na celu dostosowanie kwot przekazanych na fundusz do rzeczywistego stanu zatrudnienia, a zatem do liczby pracowników faktycznie uprawnionych do świadczeń z zfśs. »
Świąteczne prezenty od pracodawcy – konsekwencje składkowo-podatkowe
Aktualizacja: 18.01.2011
Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość przekazanych pracownikom prezentów jest dla nich zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia. Wynikają z tego konsekwencje podatkowe, a czasami także obowiązek potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu. »
Czy po urodzeniu dziecka przysługują dodatkowe dni wolne
Aktualizacja: 22.12.2010
Pracownica wraca do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Podczas jego trwania złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej dwóch dni urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia dziecka. Czy takie żądanie może i powinno być uwzględnione? »
Komu przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej
Aktualizacja: 31.12.2010
Prawo do nagrody jubileuszowej może wynikać z przepisów prawa pracy albo z przepisów wewnątrzzakładowych. Pracodawca, chcąc przyznać pracownikom taką gratyfikację, musi umieścić odpowiednie zapisy np. w regulaminie wynagradzania. »
Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego
Aktualizacja: 22.12.2010
Dwa lata temu prezesem spółki została osoba będąca już jej pracownikiem. Była ona zatrudniona na czas nieokreślony. W umowie o pracę postanowiono, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji. Po dwóch latach osoba ta została odwołana z funkcji prezesa i wróciła na poprzednie stanowisko pracy. Czy przysługuje jej wynagrodzenie z poprzedniego stanowiska pracy? Czy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające? »
Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach
Aktualizacja: 01.01.2011
Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa. »
Sporządzenie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu
Aktualizacja: 30.12.2010
Zaświadczenie ZUS Rp-7 potwierdza osiągnięte przez pracownika zarobki w poszczególnych latach. W razie wszczęcia postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego zaświadczenie to może wystawić likwidator lub syndyk. »
Według jakiego programu szkolenia należy przeprowadzić szkolenie okresowe dla lekarza?
Aktualizacja: 27.12.2010
Kierownik rejonowej przychodni zdrowia zamierza zorganizować dla swoich pracowników szkolenie okresowe z zakresu bhp. Zaplanował przeprowadzenie szkolenia dla internistów wykonujących pracę w rejonowej przychodni zdrowia w okresie 6 lat od poprzedniego szkolenia. Poprzednie szkolenie odbyło się na bazie programu dla pracowników administracyjno-biurowych. Czy lekarze powinni odbywać szkolenia okresowe raz na 5 czy 6 lat i jaki powinien być program takiego szkolenia? »
Aktualizacja: 22.12.2010
Zdaniem Departamentu Prawnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przy obliczaniu pierwszego roku pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać pracownikowi 80% minimalnego wynagrodzenia, za rok uznajemy 365 dni. W tym przypadku stosujemy bowiem przepisy Kodeksu cywilnego. »
Odmowa wycofania wypowiedzenia zmieniającego może pozbawić odszkodowania z pakietu socjalnego
Aktualizacja: 22.12.2010
Pracownik, który nie zgadza się na wycofanie przez firmę wypowiedzenia zmieniającego, traci prawo do odszkodowania z pakietu socjalnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 2010 r. »
Uzyskanie prawa do renty szkoleniowej
Aktualizacja: 23.12.2010
Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. A zatem prawa do renty nie ma m.in. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, chorobowy czy wyrównawczy. »
W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?
Aktualizacja: 21.12.2010
Pracownik uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy, ale poszkodowany nie zgadza się z ustaleniami zespołu powypadkowego. W jaki sposób pracownik może odwołać się od zapisów zawartych w protokole? »
Wniosek o odroczenie składek za XI