Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Co grozi pracownikowi za spóźnienia do pracy
Aktualizacja: 30.06.2011
Jeśli pracownik spóźnia się do pracy, wówczas nie wywiązuje się z zobowiązań wynikających z podpisanej przez niego umowy o pracę. W tym przypadku pracodawca może np. nie wypłacić mu wynagrodzenia za czas jego nieusprawiedliwionej nieobecności w firmie lub nałożyć karę porządkową. Jeżeli pracownik regularnie spóźnia się do pracy, pracodawca może nawet rozwiązać z nim umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. »
Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku
Aktualizacja: 11.05.2011
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że umowy o pracę zawarte na czas określony powinny mieć charakter wyjątkowy i regułą jest zawieranie umów na czas nieokreślony. Prawo krajowe nie może pozbawiać pracowników (również starszych) ochrony przed nadużywaniem umów na czas określony. »
Obliczanie terminu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 31.05.2011
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie w ciągu jednego miesiąca, od kiedy dowiedział się o jego nagannym zachowaniu lub o zawinionej przez niego utracie uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy. »
Aktualizacja informacji o warunkach pracy
Aktualizacja: 31.05.2011
Zatrudniamy ponad 2 tys. pracowników. W terminie 7 dni od zawarcia umowy o pracę każdy z pracowników otrzymuje pisemną informację o warunkach zatrudnienia. Czy mamy obowiązek ponownie wręczyć pracownikowi informację o zmianie warunków zatrudnienia, gdy np. nabędzie on prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego i dłuższego okresu wypowiedzenia? Czy informacja przekazana mu przy zatrudnieniu, zawierająca te wszystkie zmiany, będzie wystarczająca? »
W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS
Aktualizacja: 28.06.2011
Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia. »
Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej
Aktualizacja: 22.06.2011
Zarząd to organ, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją w stosunkach zewnętrznych. Stąd też kwestie związane z doborem i zatrudnianiem członków zarządu spółki nabierają dla spółek istotnego znaczenia. »
Indywidualny rozkład czasu pracy - regulacje kodeksu pracy i ustawy antykryzysowej
Aktualizacja: 19.06.2011
Kodeksowy tryb indywidualnego rozkładu czasu pracy nie zezwala na przekraczanie doby pracowniczej. Takie rozwiązanie dopuszcza natomiast tryb „antykryzysowy”. Dodatkowo z takiego przekroczenia nie powstają godziny nadliczbowe. »
Pierwsza umowa na czas określony
Aktualizacja: 16.06.2011
Zatrudniam pracownika na podstawie umowy na czas określony. Jest to jego pierwsza taka umowa i ulegnie rozwiązaniu 30 czerwca 2011 r. Na jaki okres może być zawarta następna umowa na czas określony i czy w tym przypadku ma zastosowanie ustawa antykryzysowa? »
Jakie dokumenty potwierdzają opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne
Aktualizacja: 16.06.2011
Jednym z dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej z ubezpieczenia zdrowotnego jest raport ZUS RMUA. Jest on ważny przez 30 dni od daty opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. »
Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?
Aktualizacja: 13.06.2011
Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach. Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe? »
Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami
Aktualizacja: 16.06.2011
Z opracowanego przez Instytut Globalizacji raportu pt. "Cena państwa" wynika, że gdybyśmy pieniądze oddawane ZUS inwestowali na 6 proc. rocznie, to na emeryturze bylibyśmy milionerami. »
Biuro podróży odpowie za zmarnowany urlop pracownika
Aktualizacja: 16.06.2011
Biuro podróży może wyrządzić szkodę niemajątkową w postaci „zmarnowanego urlopu” lub „straconego wypoczynku”, a podstawą jego odpowiedzialności jest przepis stanowiący, że organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2010 r. »
Jakie zmiany wprowadzi ustawa o działalności leczniczej
Aktualizacja: 16.03.2012
1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadziła duże zmiany m.in. w funkcjonowaniu zoz, sposobach ich zakładania i finansowania. W tym samym dniu utraciła moc ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. »
Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Aktualizacja: 14.06.2011
Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa? »
Świadectwo pracy - wskazanie podstawy rozwiązania stosunku pracy
Aktualizacja: 06.06.2011
Pracownica rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przeze mnie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Stosując przepis art. 55 § 3 k.p., w świadectwie pracy tej pracownicy wskazałem, że umowa uległa rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Czy wskazany tryb rozwiązania umowy o pracę jest prawidłowy oraz czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja, że pracownica wcześniej wykonywała u mnie świadczenia jako wolontariuszka? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »