reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: umowa na czas określony

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa na czas określony. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa na czas określony.

Czy pracownicy, która wcześniej odbywała przygotowanie zawodowe, wynagrodzenie chorobowe przysługuje od pierwszego dnia umowy o pracę

Aktualizacja: 30.01.2009

Pracownica od 8 lipca 2008 r. do 7 stycznia 2009 r. odbywała w naszym zakładzie przygotowanie zawodowe. Została do nas skierowana przez powiatowy urząd pracy, który wypłacał jej stypendium w okresie umowy o przygotowanie zawodowe. Osoba ta sprawdziła się, dlatego zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę na czas określony od 8 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. Pracownica zachorowała 19 stycznia 2009 r. Czy okres pracy na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? »

Wypowiedzenie zgodne z Konstytucją

Aktualizacja: 09.01.2009

Wypowiedzenie bez uzasadnienia umowy o pracę na czas określony jest zgodne z Konstytucją RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jednak nie zapadł jednomyślnie. »

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Aktualizacja: 16.12.2008

Każdego roku w czasie letnich miesięcy wakacyjnych duża liczba pracowników korzysta z przysługującego prawa do odpoczynku przebywając na urlopach wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze. »

Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Aktualizacja: 16.12.2008

Od 1 stycznia br. zatrudniamy pracownika na 2/3 etatu. Ma on umowę zawartą na czas określony do 30 czerwca br. Dalej tej umowy nie zamierzamy przedłużać. Pracownik ma 6-letni staż pracy. Wystąpił o udzielenie w czerwcu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Czy możemy mu udzielić tyle dni urlopu, jeżeli od 1 stycznia do 30 czerwca br. pracownik nabędzie prawo tylko do 7 dni urlopu? »

Rozliczenie kosztów podróży służbowej

Aktualizacja: 22.12.2008

Mieliśmy z pracownikiem zawartą umowę na czas określony. Wysłaliśmy go w podróż służbową do Niemiec. Umowa uległa rozwiązaniu w czasie pobytu pracownika za granicą. Przez telefon pracownik oznajmił nam, że jej nie przedłuża. Pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy nie stawił się na spotkaniu, które było głównym celem wysłania go w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie do Polski były pracownik zażądał rozliczenia kosztów podróży. Prezes nie chce rozliczyć mu kosztów powrotu, gdyż - jak argumentuje - osoba ta nie była już pracownikiem i powrót nie nastąpił w porozumieniu z nami i zgodnie z planem, lecz pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy. Czy musimy zwrócić byłemu pracownikowi te koszty, mimo że naraził nas na straty? »

Obejście przepisów prawa pracy

Aktualizacja: 13.12.2008

Zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony (9 lat) z dopuszczalnością jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 k.c. w związku z art. 300 k.p.). »

Co trzeba zrobić, aby zatrudnić pracownika młodocianego

Aktualizacja: 13.12.2008

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą? »

Zakaz dyskryminacji zatrudnionych na czas określony

Aktualizacja: 19.12.2008

Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione. »

Zakaz dyskryminacji a dodatki stażowe

Aktualizacja: 22.01.2009

Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione. »

Praca na wychowawczym

Aktualizacja: 16.12.2008

Od 2 lat przebywam na urlopie wychowawczym. W związku z tym, że moje dziecko już trochę podrosło, chciałabym podjąć pracę w okresie urlopu wychowawczego. Czy mogę pracować w pełnym wymiarze w dotychczasowym zakładzie pracy? - pyta Czytelniczka z Mrągowa. »

Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Aktualizacja: 16.12.2008

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza. »

Umowa terminowa a urlop macierzyński

Aktualizacja: 10.12.2008

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza. »

Ochrona ze względu na wiek

Aktualizacja: 09.12.2008

Zapisy kodeksowe stanowią, że stosunek pracy pracownika będącego w wieku przedemerytalnym nie jest chroniony wówczas, gdy podstawą nawiązania z nim stosunku pracy jest umowa terminowa. »

Jakie są zasady zatrudniania nauczycieli

Aktualizacja: 16.11.2017

Stosunek pracy między nauczycielem a szkołą lub zespołem szkół jest zawierany tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Strony nauczycielskiego stosunku pracy nie mogą swobodnie decydować o rodzaju zawartej umowy. Karta Nauczyciela wymienia bowiem szczegółowo przypadki zawarcia z nauczycielem umowy o pracę na czas określony i nieokreślony bądź stosunku pracy z mianowania. »

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Aktualizacja: 09.12.2008

Czy pracodawca zobowiązany jest do wydawania świadectwa pracy pracownikowi po zakończeniu kolejnych umów o pracę na czas określony, z którym zamierza ponownie zawrzeć umowę o pracę na czas określony? - pyta Czytelniczka z Puław. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama