Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ubezpieczenie zdrowotne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ubezpieczenie zdrowotne.
Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS
Aktualizacja: 22.06.2009
Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek? »
Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia
Aktualizacja: 18.06.2009
Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu? »
Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?
Aktualizacja: 11.10.2018
Student zgłaszany jest do ubezpieczenia społecznego co do zasady przez swoją uczelnie. Jednak nie zawsze tylko uczelnia zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. »
Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy
Aktualizacja: 04.06.2009
Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. »
Jak od marca 2009 r. prowadzący działalność powinni naliczać składkę zdrowotną
Aktualizacja: 29.04.2009
Od 1 marca 2009 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą przez resztę roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w stałej wysokości 224,25 zł miesięcznie. »
Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne w rozliczeniu rocznym
Aktualizacja: 28.04.2009
Do 30 kwietnia 2009 r. każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć się z przychodów, które uzyskał w całym 2008 r. Z podatku powinni rozliczyć się zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnej, a także przedsiębiorcy. Ważnym elementem, o którym powinien pamiętać podatnik, jest odliczenie części składki zdrowotnej zapłaconej w 2008 r. »
Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego
Aktualizacja: 02.08.2013
Pracownik zwrócił się do nas o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojej matki. Nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli powinniśmy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika, to na podstawie jakich dokumentów? »
Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną
Aktualizacja: 09.04.2009
Prowadzę własną działalność. W 2007 r. przez 6 miesięcy pobierałam zasiłek chorobowy z działalności, a potem urodziłam dziecko i otrzymałam zasiłek macierzyński. Przez cały ten okres opłacałam składki i składałam do ZUS dokumenty RSA i RCA tylko za swoich 2 pracowników. ZUS przesłał mi informację, że za cały okres zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego mam obowiązek zapłacić składkę zdrowotną z odsetkami. Czy to prawda, że powinnam za siebie opłacać również składkę zdrowotną, nawet jeśli faktycznie nie wykonywałam żadnej pracy w firmie? Jeśli tak, to co muszę teraz zrobić? »
Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 01.04.2009
Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem samochodowym niezwiązanym z pracą. Od 18 stycznia 2009 r. jest w szpitalu. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe i od 20 lutego br. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy pracownika powinniśmy naliczyć składki ZUS? Nie naliczyliśmy ich przesyłając raporty i deklaracje za luty 2009 r. »
Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących
Aktualizacja: 24.02.2009
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba prowadząca działalność gospodarczą. »
Aktualizacja: 25.02.2009
Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta, który nie ukończył 26 lat. Z umowy zlecenia nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszała go matka w swoim zakładzie pracy, ale obecnie matka nie pracuje. Czy wobec tego powinniśmy za zleceniobiorcę opłacać składkę zdrowotną i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy matka, będąca osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może zgłosić dziecko - studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? »
Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemca
Aktualizacja: 24.02.2009
Cudzoziemcy, którzy nie spełniają żadnego z warunków wymienionych w ustawie zdrowotnej - nie podlegają w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu i nie mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. »
Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek
Aktualizacja: 11.02.2009
Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki. »
Czy muszę zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego?
Aktualizacja: 23.09.2011
Jestem pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Moja żona straciła pracę. Chce się zarejestrować jako osobą bezrobotną. Czy muszę zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego. Słyszałem, że zmieniły się przepisy? »
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r.
Aktualizacja: 13.01.2009
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od tytułu stanowiącego podstawę do objęcia tym ubezpieczeniem. Jej wysokość jest natomiast stała i wynosi 9% tej podstawy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych
K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »