Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy
Aktualizacja: 13.05.2011
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa została zawarta od 1 marca br. do 31 maja 2011 r. Dodam, że jest to pierwsza praca pracownika, a wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi? Jeżeli będę zaokrąglać niepełne dni urlopu do pełnego dnia, to mam udzielić pracownikowi 6 dni urlopu? »
Aktualizacja: 11.05.2011
Jestem menedżerem personalnym w małej firmie. Nasi pracownicy nieustannie upominają się o szkolenia, ale mamy zbyt budżet, aby organizować szyte na miarę szkolenia wewnętrzne. Zewnętrzne szkolenia nie zawsze są dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Co mogę zrobić? »
Transmisja on-line. Webcasting w działaniach personalnych
Aktualizacja: 09.05.2011
Coraz więcej polskich firm odkrywa korzyści ze stosowania nowych technologii w działaniach personalnych, stąd popularność webcastingu. Metoda ta pozwala na częstsze odbywanie spotkań i szkoleń, zmniejsza ich koszty, a dodatkowo jest proekologiczna. »
Przemoc niefizyczna. Przeciwdziałanie mobbingowi – obowiązek i odpowiedzialność pracodawcy
Aktualizacja: 09.05.2011
Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy stworzenie warunków pracy wolnych od mobbingu. Zaniechanie powyższego obowiązku skutkować będzie odpowiedzialnością zatrudniającego. Nie każde jednak zachowanie, nawet jeśli narusza dobra osobiste pracownika i w jego przekonaniu jest krzywdzące, wyczerpuje znamiona mobbingu. »
Ustalanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej
Aktualizacja: 05.05.2011
Pracodawca, zatrudniając pracownika, który wykonuje pracę w porze nocnej, ma obowiązek wypłacenia mu dodatkowego wynagrodzenia. Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje bez względu na wypłacenie innych dodatków do wynagrodzenia. »
Funkcjonariusz publiczny odpowie za naruszenie prawa - nowa ustawa
Aktualizacja: 18.05.2011
Od 17 maja obowiązuje ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Za błędną decyzję bądź zaniechanie rażąco naruszające prawo urzędnik poniesie karę finansową w wysokości nawet 12 jego pensji. »
Ryczałt zamiast wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 05.05.2011
Niedawno z naszej firmy zwolniło się kilku kierowców i pozostali muszą nieustannie pracować w godzinach nadliczbowych. Pracodawca chciałby wypłacać pracownikom comiesięczny ryczałt za nadgodziny. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? »
Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego
Aktualizacja: 29.04.2011
Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”? »
Jak wprowadzić zadaniowy system czasu pracy?
Aktualizacja: 02.09.2011
Zadaniowy system czasu pracy polega na ustaleniu niezbędnych do wykonania zadań, oraz czasu, w jakim dane zadania mają być przez pracownika wykonane, pozostawiając jednak pracownikowi swobodę w zakresie organizowania własnego czasu pracy. To oznacza, że pracownik może pracować nieprzerwanie 15 godzin, aby potem mieć dwa dni wolne, byleby tylko wyrobił się z zadaniami w określonym przez pracodawcę terminie. »
Od kiedy wiąże wypowiedzenie przesłane pocztą?
Aktualizacja: 21.09.2011
Najczęściej spotykanym sposobem złożenia wypowiedzenia umowy o pracę jest wypowiedzenie ustne, bądź pisemne na biurko pracownika lub przełożonego. Zdarza się jednak tak, że pracownik spodziewając się wypowiedzenia próbuje go uniknąć – wówczas pracodawca jest zmuszony wysłać wypowiedzenie pocztą. »
Firma marzeń. Partycypacja w zarządzaniu w firmie xtech.pl – studium przypadku
Aktualizacja: 06.05.2011
Szef i pracownicy xtech.pl zainspirowani osobliwymi przykładami firm z USA, Brazylii i Wielkiej Brytanii od trzech lat wdrażają model pełnej partycypacji w zarządzaniu. Kiedy w 2000 roku zakładano firmę, głównym problemem było dobranie współpracowników tak, by stworzyli sprawny i efektywny zespół, który sięgnąłby po największe sukcesy w swojej branży. Jaki model zarządzania sprawdził się w tym przedsiębiorstwie? »
Czy plan urlopów powinien uwzględniać urlopy na żądanie?
Aktualizacja: 29.04.2011
Zgodnie z obowiązującym w mojej firmie regulaminem w styczniu każdego roku ustalamy plan urlopów. W planie oprócz urlopu bieżącego uwzględniamy także urlop zaległy, poza planem pozostawiamy jednak 4 dni urlopu na żądanie. Czy urlop na żądanie z poprzedniego roku powinien być uwzględniony w planie urlopów? Czy muszę uwzględniać każdy wniosek o urlop na żądanie w bieżącym roku? »
Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna
Aktualizacja: 11.05.2011
Rodzaj wykonywanej pracy jest jednym z przedmiotowo istotnych elementów umowy o pracę. Jeśli z umowy nie wynika rodzaj pracy i nie można go ustalić na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy, należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy o pracę. »
Wprowadzenie przerwy obiadowej przez pracodawcę
Aktualizacja: 10.05.2011
Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z wykonywania pracy. Pracodawca ma możliwość wprowadzenia przerwy obiadowej, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym. Można ją wprowadzić niezależnie od wymiaru czasu pracy pracowników. »
Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem
Aktualizacja: 12.05.2011
Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. »
Wniosek o odroczenie składek za XI