Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Zmiana przepisów o urlopach macierzyńskich
Aktualizacja: 06.11.2009
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zrównuje prawa rodziców biologicznych i adopcyjnych, jeśli chodzi o urlopy macierzyńskie i ojcowskie. »
Czy pracodawcy grozi areszt za niewykonanie wyroku sądu pracy
Aktualizacja: 04.11.2009
Prowadzę niewielką firmę. Mój były pracownik wygrał ze mną sprawę o sprostowanie świadectwa pracy. Wyrok uprawomocnił się, ponieważ radca prawny z powodu choroby nie złożył w terminie apelacji. Obecnie wnosimy o przywrócenie terminu do jej złożenia, ale nie wiem, kiedy wniosek ten może zostać rozpoznany. Pracownik straszy mnie, że jeśli nie sprostuję świadectwa, grozi mi grzywna, a nawet areszt. Czy jest to możliwe? »
Kiedy powstaje obowiązek opłacania składek na PFRON
Aktualizacja: 18.09.2014
Do tej pory zatrudnialiśmy 16 pracowników na pełny etat, 3 pracowników na 1/2 etatu i 12 zleceniobiorców. Od 1 września br. pięciu z wymienionych zleceniobiorców zatrudnimy na umowę o pracę (dwóch na pełny etat, trzech na 1/2 etatu). Od kiedy będziemy mieć obowiązek dokonywania wpłat na PFRON i jak ustalić wysokość wpłaty? »
Aktualizacja: 30.10.2009
Od 1 października br. zatrudniłam pracownika, który po dwóch dniach pracy zachorował. Ma zwolnienie od 5 października. Wcześniej pracował przez 1 miesiąc w urzędzie gminy przy pracach interwencyjnych. Między okresami pracy w gminie i w naszej firmie przerwa wyniosła 17 dni (nie przekroczyła 30 dni). Czy w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Czy wobec tego ma u nas prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? Pracownik w 2007 r. ukończył 50 lat. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu przez 14 dni czy 33 dni? »
Aktualizacja: 05.11.2009
Zostałem zatrudniony jako pracownik, ale bez zawierania pisemnej umowy o pracę. W związku z tym mam wątpliwości, czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę w innej formie niż na piśmie? »
Przedpłacone karty płatnicze zamiast paczki dla pracownika
Aktualizacja: 03.11.2009
Świąteczne paczki wydawane przez zakład pracy odchodzą w przeszłość – coraz popularniejszą formą premiowania stają się przedpłacone karty płatnicze. Obowiązujące regulacje prawne powodują, że karty dają realne oszczędności pracodawcy i wymierny zysk pracownikowi. »
Korzyści związane z zatrudnieniem pracownika tymczasowego
Aktualizacja: 23.10.2009
Agencja pracy tymczasowej może bez ograniczeń zawierać z pracownikiem tymczasowym umowy na czas określony. Wbrew pozorom nie jest to wynikiem wprowadzenia tzw. ustawy antykryzysowej, lecz wcześniejszych przepisów o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. »
Aktualizacja: 27.10.2009
Zadaniem Europejskich Rad Zakładowych jest pomoc pracownikom międzynarodowych korporacji w uzyskaniu informacji. Dzięki temu mają oni wpływ na decyzje istotne z ich punktu widzenia, a nie są one podejmowane tylko przez kierownictwo znajdujące się w innym państwie. »
Aktualizacja: 02.11.2009
Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok jako dni urlopu wypoczynkowego. »
Prawa pracownika związane z BHP
Aktualizacja: 27.10.2009
Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikowi prawa w zakresie BHP. »
Organizacja i zadania komisji BHP (art. 237(13))
Aktualizacja: 03.10.2011
Pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników ma obowiązek powołać komisję do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. »
Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(11))
Aktualizacja: 03.10.2011
Kodeks pracy określa sytuacje, kiedy pracodawca musi powołać odpowiednie służby z zakresu BHP, kiedy może wykonywanie tych zadań zlecić innemu pracownikowi, a kiedy może wykonywać je samodzielnie. »
Odpowiednie przechowywanie skażonej odzieży ochronnej (art. 237(10))
Aktualizacja: 03.10.2011
Ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek właściwego przechowywania skażonych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia ochronnego. »
Zakaz dopuszczenia do pracy bez środków ochrony indywidualnej (art. 237(9))
Aktualizacja: 03.10.2011
Na pracodawcy ciąży obowiązek niedopuszczenia lub odsunięcia od pracy pracownika, który nie ma wymaganych na danym stanowisku pracy środków ochrony indywidualnej, odzieży lub obuwia roboczego. »
Obowiązek dostarczenia obuwia i odzieży roboczej (art. 237(7))
Aktualizacja: 03.10.2011
Pracodawca ma obowiązek, w niektórych przypadkach, dostarczyć pracownikowi odpowiednie do pracy obuwie ochronne i odzież roboczą. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »