Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownica w ciąży. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownica w ciąży.
Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy
Aktualizacja: 07.04.2015
Pracownica w ciąży jest w szczególny sposób chroniona przepisami Kodeksu pracy. Jakie uprawnienia przysługują jej z tytułu bycia w ciąży? »
Praca kobiety w ciąży - prawa i obowiązki
Aktualizacja: 17.03.2015
Kobiety w ciąży są w sposób szczególny chronione przez Kodeks pracy. Pracodawca nie może zatrudnić pracownicy w ciąży do pracy w porze nocnej, godzinach nadliczbowych czy w systemie przerywanego czasu pracy. Bez zgody pracownicy nie może również delegować jej poza stałe miejsce pracy. Jakie prawa i obowiązki ma pracownica w ciąży? »
Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży
Aktualizacja: 10.03.2015
W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli. »
Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP
Aktualizacja: 14.01.2014
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa. »
Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą
Aktualizacja: 08.12.2014
Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę. »
Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku
Aktualizacja: 13.05.2014
17 czerwca 2013 roku wydłużony został urlop macierzyński. Wydłużenie to ma miejsce poprzez możliwość skorzystania z półrocznego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie są szczegóły wprowadzonych zmian w urlopie macierzyńskim w 2013 roku? »
Telepraca sposobem na zwolnienia lekarskie kobiet w ciąży
Aktualizacja: 14.09.2012
Zauważalnym zjawiskiem jest nadużywanie zwolnień lekarskich, także w przypadku kobiet w ciąży. Coraz częściej sami szefowie "wysyłają" ciężarne na chorobowe i zatrudniają w tym czasie pracowników na zastępstwo. Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość świadczenia pracy z domu lub w formie telepracy, a także zmieniony zakres obowiązków. Wtedy fikcyjne zwolnienia lekarskie i absencje chorobowe przestaną dezorganizować pracę firm - uważa PKPP Lewiatan. »
Aktualizacja: 04.09.2012
Kobieta w ciąży, która właśnie straciła pracę może mieć problemy ze znalezieniem nowej. W takim przypadku pomocna może się okazać rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym PUP może zaoferować przyszłej mamie szereg innych świadczeń. »
Aktualizacja: 13.03.2012
Wymiar urlopu macierzyńskiego wzrósł w 2012 roku. Ile trwa i komu przysługuje urlop macierzyński? »
Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną
Aktualizacja: 29.01.2012
Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady? »
Aktualizacja: 02.09.2011
Pracownice w ciąży korzystają ze szczególnych uprawnień, jakie przyznał im ustawodawca, jako grupie pracowniczej. Czasami nawet wbrew swojej woli. »
Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę
Aktualizacja: 19.09.2014
Kodeks pracy daje pracownicom w ciąży szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy, wobec czego pracodawca nie może zwolnić kobiet w ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę w trakcie trwania okresu wypowiedzenia? Czy ochrona przed zwolnieniem rozciąga się także na ten okres? »
Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?
Aktualizacja: 14.09.2011
Pracownik posiadający co najmniej 6 miesięczny staż pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Pracownik korzystający z takiego urlopu może w każdym czasie wrócić do pracy. »
Umowa na zastępstwo a ciąża - porada
Aktualizacja: 19.09.2014
Kobiety w ciąży, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony korzystają z przewidzianych Kodeksem pracy uprawnień, takich jak przedłużenie umowy do dnia porodu. Czy umowę na zastępstwo również można uznać za umowę na czas określony, do której będą miały zastosowanie te zasady? »
Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku zgonu dziecka?
Aktualizacja: 13.09.2011
Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI