Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne
Aktualizacja: 14.12.2010
Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie. »
Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r.
Aktualizacja: 17.12.2010
Roczna wysokość wynagrodzenia brutto, od którego w 2011 r. będzie potrącana składka na ZUS to 100 tys. 770 zł. Po przekroczeniu tej kwoty składki nie będą potrącane. Obwieszczenie w tej sprawie podpisała minister pracy Jolanta Fedak. »
Kiedy choremu można wręczyć wypowiedzenie
Aktualizacja: 22.12.2010
Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. »
Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę
Aktualizacja: 20.12.2010
Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli. »
Jak obliczyć ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe przy zmianie etatu w trakcie miesiąca
Aktualizacja: 17.12.2010
Jeden z naszych pracowników złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Według jakich zasad wyliczyć dla niego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru ww. świadczeń, pracownik otrzymywał oprócz stałych również zmienne składniki wynagrodzenia i pracował w różnych wymiarach czasu pracy? Zmiana wymiaru czasu pracy wiązała się ze zmianą stałego wynagrodzenia. »
Od marca 2011 r. zatrudnianie emerytów będzie zbyt kosztowne
Aktualizacja: 17.12.2010
Zatrudnienie emerytów z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności od marca 2011 r. będzie zbyt kosztowne. Na takie osoby pracodawca nie uzyska już dofinansowania do wynagrodzeń. »
Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?
Aktualizacja: 12.12.2010
Prowadzę niewielką firmę i samodzielnie wykonuję zadania służby bhp. Chciałbym zlecić przeszkolenie moich pracowników w zakresie bhp firmie zewnętrznej. Jakiej dokumentacji powinienem wymagać od takiej firmy i na co muszę zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy? »
Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne
Aktualizacja: 16.12.2010
Zawieszanie dofinansowań dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne powinno być ostatecznością popartą kompleksową i rzetelną analizą ich kondycji finansowej. Jeśli taką decyzję podejmie się pochopnie – może to oznaczać zniszczenie firmy, która daje pracę niepełnosprawnym – podkreślają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. »
Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby
Aktualizacja: 11.10.2018
Zasadą jest, że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia chorobowego od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Zatem w przypadku, gdy pracownik zacznie chorować zaraz po podjęciu zatrudnienia, nie zawsze jest to jednoznaczne z brakiem prawa do płatnego zwolnienia od pracy. »
Kupony podarunkowe jednym z najpopularniejszych świadczeń finansowanych z ZFŚS
Aktualizacja: 17.12.2010
Z badania na temat Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych przeprowadzonego w sierpniu br. przez 4P Research Mix na zamówienie Edenred, światowego lidera na rynku kuponów i usług przedpłaconych, wynika że głównymi świadczeniami finansowanymi przez pracodawców za pomocą funduszu socjalnego są kupony podarunkowe oraz dofinansowanie wypoczynku. »
Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy
Aktualizacja: 16.12.2010
Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy. »
Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa
Aktualizacja: 17.12.2010
W czwartek, 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa. »
Nowelizacja kodeksu pracy zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego
Aktualizacja: 16.12.2010
Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta przypadające w soboty zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". »
Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie
Aktualizacja: 13.12.2010
Przepisy ustawy antykryzysowej przewidują wypłatę świadczeń przestojowych oraz świadczeń kompensacyjnych dla pracowników firm, które ze względu na trudności finansowe, spowodowane kryzysem, wprowadziły przestój ekonomiczny bądź zmniejszyły wymiar czasu pracy zatrudnionych. Uwzględnienie tych świadczeń przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego będzie zależało od ich rodzaju. »
Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym
Aktualizacja: 13.12.2010
Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia? »
Wniosek o odroczenie składek za XI