Telepraca szansą dla pracodawców i pracowników
26 lut 2009
Telepraca stworzyła pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy, a tym samym na osiągnięcie znacznej poprawy wydajności. Pracownicy zaś korzystają z możliwości pracy w domu, dzięki czemu oszczędzają czas i pieniądze na przejazdy. Nic dziwnego, że wzrasta liczba pracodawców i telepracowników zainteresowanych tą formą organizacji pracy. W obecnych czasach kryzysu w wielu przypadkach telepraca może okazać się koniecznością.
Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne
04 lut 2009
Chcemy przekazać pracownikom informację dotyczącą dni wolnych z tytułu świąt w 2009 r. Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku. Pracownicy mają soboty i niedziele wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Za jakie święta przypadające w 2009 r. należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy, a za które święta taki dzień nie przysługuje?
Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy
05 sty 2009
Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem?
Dział HR - administracja personalna czy zarządzanie personelem?
05 sty 2009
W mojej firmie w wyniku ostatnio przeprowadzonej reorganizacji włączono zespół płac do działu HR. Zostałam menedżerem działu, do którego zadań należy także prowadzenie kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej. Dotychczas moim głównym zadaniem było wspomaganie zarządu we wszystkich sprawach związanych z zarządzaniem personelem, jak rekrutacja, planowanie szkoleń, ścieżki kariery, oceny pracownicze, procedury w sprawach personalnych itp. Czy dział HR rzeczywiście jest zobowiązany do prowadzenia bardzo pracochłonnej, żmudnej i mało interesującej administracji kadrowo-płacowej?
Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy
13 paź 2008
Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.
Obowiązki pracownika (cz. 1)
11 wrz 2008
Pracownik powinien wykonywać pracę zgodnie z jej rodzajem określonym w umowie o pracę, pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym.
Dodatkowe przerwy w pracy
18 sie 2008
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co
najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej
15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Treść regulaminu pracy
12 sie 2008
Obowiązek utworzenia regulaminu pracy ciąży na pracodawcy
zatrudniającym co najmniej 20 pracowników. Celem regulaminu pracy jest
ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy, a także związanych z
tym praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Pracodawca
zatrudniający powyżej 20 pracowników nie będzie miał jednak obowiązku
tworzenia regulaminu pracy, jeżeli wyżej wskazane kwestie uregulowane
zostały w układzie zbiorowym pracy (art. 104 k.p.).
Grupowa organizacja pracy
26 lip 2007
Czy pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa,
może skutecznie wprowadzić regulamin grupowej organizacji pracy?