Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu niepełnosprawni. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące niepełnosprawni.
Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.
Aktualizacja: 04.12.2008
Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości. »
Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?
Aktualizacja: 04.12.2008
Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację? »
Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników przez PFRON
Aktualizacja: 04.12.2008
Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS. »
Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 04.12.2008
Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym. Przysługuje mu prawo do 10 dni dodatkowego urlopu. W 2007 r. pracownik ten nie wykorzystał w ogóle dodatkowego urlopu. Czy przechodzi on na następny rok, tak jak zwykły urlop? »
Aktualizacja: 04.12.2008
W związku ze zmianą od 1 stycznia 2008 r. zasad finansowania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych - z dofinansowania na refundację - zmianie uległy również zasady rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. ZUS opublikował na swojej stronie internetowej informację o zmianach, które mają zastosowanie od 1 stycznia 2008 r. »
Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)
Aktualizacja: 04.12.2008
Z dniem 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać przepisy, które w radykalny sposób zmieniły dotychczas obowiązujące zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych ze środków budżetu państwa i PFRON. »
Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 2)
Aktualizacja: 04.12.2008
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefunduje osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składek. »
Zmiany w systemie zatrudniania niepełnosprawnych
Aktualizacja: 04.12.2008
Firmy będą składać jeden wniosek, aby otrzymać dofinansowanie pensji niepełnosprawnych i refundację ich składek. »
Świadczenie urlopowe wypłacone na zfśs na pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 22.12.2008
Od stycznia br. zatrudniam na 1/2 etatu pracownika, który ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. We wrześniu br. pracownik będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe. W jakiej wysokości powinienem wypłacić to świadczenie pracownikowi niepełnosprawnemu, aby było zwolnione ze składek? Czy powinna to być kwota odpowiadająca wysokości podstawowego odpisu na zfśs (37,5% przeciętnego wynagrodzenia), czy odpisu zwiększonego z tytułu niepełnosprawności (43,75% przeciętnego wynagrodzenia)? »
Urlop dodatkowy niepełnosprawnego a rozwiązanie stosunku pracy
Aktualizacja: 15.12.2008
Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop. »
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie? »
Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 17.12.2008
Pracodawca ma obowiązek przekazywania środków ZFRON na rachunek bankowy w terminie 7 dni od daty ich uzyskania. Przekroczenie tego terminu skutkuje sankcjami finansowymi. »
Wniosek o odroczenie składek za XI