Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dyskryminacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dyskryminacja.
Naruszenie przepisów w zakresie wynagrodzeń
Aktualizacja: 09.02.2009
Naruszanie przepisów prawa pracy w zakresie wynagrodzeń może polegać na niewypłaceniu wynagrodzenia, niezachowaniu w tajemnicy jego wysokości czy naruszeniu przepisów o dyskryminacji przy wynagradzaniu pracowników. »
Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników
Aktualizacja: 23.01.2009
W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r. »
Ocenianie pracowników - aspekty prawne
Aktualizacja: 14.01.2010
Pozytywna ocena pracownika może być podstawą do jego awansu, ocena negatywna - do zwolnienia. Ocena przeprowadzona nieprawidłowo natomiast powoduje odpowiedzialność pracodawcy. »
Aktualizacja: 16.01.2009
W 2009 r. pracodawcy muszą liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących dyskryminacji oraz z nowymi obowiązkami bhp. »
Wypowiedzenie tylko z powodu emerytury - to dyskryminacja
Aktualizacja: 09.01.2009
Wypowiedzenie umowy o pracę nie może być uzasadnione wyłącznie nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Takie działanie nosi znamiona dyskryminacji ze względu na wiek. »
Kiedy w zatrudnieniu występuje dyskryminacja pośrednia
Aktualizacja: 08.12.2008
Nie jest dyskryminacją pośrednią odmowa przyznania nagrody jubileuszowej pracownikowi, który nie ma świadectwa pracy, jeżeli taki zapis wynika z regulaminu wynagradzania zakładu pracy. Aby można było mówić o dyskryminacji pośredniej, dysproporcje w traktowaniu pracowników powinny występować w przypadku wszystkich lub znacznej części pracowników, charakteryzujących się daną cechą (wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II PK 292/07). »
Jak pracodawca powinien skutecznie przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy
Aktualizacja: 08.12.2008
Wiem, że przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Nie precyzują jednak, w jaki sposób pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku. Jak powinniśmy postępować, aby spełnić ustawowe wymagania zapobiegania temu zjawisku? »
Urlop wychowawczy przyczyną dyskryminacji
Aktualizacja: 08.12.2008
Korzystanie z urlopów wychowawczych nie może być uznane za obiektywną przyczynę ustalenia niższego wynagrodzenia w porównaniu do innych pracowników. »
Dyskryminacja - przegląd orzecznictwa
Aktualizacja: 08.12.2008
Problematyka dyskryminacji pracownika była niejednokrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Najczęściej analizowanym przypadkiem była dyskryminacja ze względu na wiek i sposób wynagradzania. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Stosunkowo łatwo oskarżyć pracodawcę o dyskryminację. Skuteczną obroną może być wykazanie, że w firmie podjęto działania, aby ograniczyć to zjawisko. »
Działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn (cz. 2)
Aktualizacja: 08.12.2008
Działania Unii Europejskiej w kwestii równouprawnienia płci obejmują całokształt ich sytuacji prawnej i faktycznej. »
Zakaz dyskryminacji zatrudnionych na czas określony
Aktualizacja: 19.12.2008
Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione. »
Zakaz dyskryminacji a dodatki stażowe
Aktualizacja: 22.01.2009
Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione. »
Usługi medyczne finansowane przez pracodawcę
Aktualizacja: 30.12.2008
Pracodawca może sfinansować swoim pracownikom, a często także ich rodzinom, dodatkową opiekę medyczną inną niż wynikająca z przepisów prawa pracy. »
Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia
Aktualizacja: 19.12.2008
Wynagrodzenie powinno odpowiadać nie tylko rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, ale także jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad