Kategorie

Test – styl podejmowania decyzji

Czujesz czy wiesz? Na czym opierasz swoje decyzje? Jak podchodzisz do rozwiązania problemu? Niezależnie od istnienia wielu modeli, które opisują proces decyzyjny, istnieje najbardziej pierwotny podział, trzon, który określa nasze pierwsze reakcje – poszukuję danych, czy skupiam się na intuicji? Sposób korzystania z informacji będzie rzutował na wszystkie działania decyzyjne i zawsze jeden z nich będzie nam bliższy. Nawet, jeżeli umiemy patrzeć na problemy z różnych perspektyw. Sprawdź, jaki jest Twój preferowany styl podejmowania decyzji. Czujesz czy wiesz?

Instrukcja

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i zaznacz, na ile się z nimi zgadzasz na skali, gdzie:

1 – nigdy tak nie postępuję

2 – czasem tak postępuję

3 – często tak postępuję


Lp.

Stwierdzenie

1.

Kiedy muszę szybko podjąć decyzję, od razu zaczynam analizować sytuację.

 

1

2

3

2.

Lubię pracować z ludźmi, którzy mają intuicję i polegają na własnych przeczuciach.

 

1

2

3

3.

Jeżeli widzę coś, co mi się podoba, nie analizuję, czy jest mi to potrzebne, po prostu kupuję.

 

1

2

3

4.

Pierwsza myśl jest najczęściej najlepsza.

 

1

2

3

5.

Sprawdzam, jakie decyzje podejmowali inni w podobnych sytuacjach i jakie to przyniosło efekty.

 

1

2

3

6.

Decyduję szybko, niezależnie, czy sytuacja tego wymaga, czy mógłbym/mogłabym dłużej pomyśleć.

 

1

2

3

7.

Często odkładam decyzję na później, żeby ułożyć sobie w głowie wszystkie możliwe rozwiązania.

 

1

2

3

8.

Lubię mieć kilka alternatywnych rozwiązań.

 

1

2

3

9.

Nie rozumiem ludzi, którzy podejmują decyzje pod wpływem chwili, bez przemyślenia.

 

1

2

3

10.

Zanim dokonam zakupu, sprawdzam dokładnie wszystkie parametry i porównuję dostępne produkty.

 

1

2

3

11.

Zawsze wybieram takie rozwiązanie, za którym przemawia najwięcej danych.

 

1

2

3


Obliczanie wyniku

Podlicz swoje punkty zgodnie z poniższym kluczem:

– Dla pytań: 1, 5, 7, 8, 9, 10, 11, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 3 punkty

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 1 punkt

– Dla pytań: 2, 3, 4, 6, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 1 punkt

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 3 punkty

Kiedy dodasz wszystkie punkty, sprawdź, w jaki sposób podejmujesz decyzje.

Interpretacja wyniku

11–20 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje na to, że jesteś zwolennikiem podejmowania przemyślanych decyzji. Im mniej punktów uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej jesteś przekonany/przekonana o bezsensowności działania pod wpływem chwili. Kiedy stajesz przed jakimś problemem, starasz się znaleźć uzasadnienie dla podejmowanych decyzji i zanim coś zrobisz, chcesz mieć pewność, że decyzja jest słuszna. Rozpatrujesz wiele aspektów sytuacji, a najchętniej, jeżeli masz na to czas, robisz tabelkę z możliwymi rozwiązaniami i ich konsekwencjami. Jeżeli masz do zrobienia zakupy – zawsze wychodzisz z domu z listą. Nie dajesz się ponieść żadnym promocjom i nie kupujesz czegoś, co nie ma zastosowania. W pracy postępujesz podobnie – nie robisz nic, co nie jest uzasadnione, panujesz nad swoimi obowiązkami i podejmujesz wyważone decyzje. Możesz mieć problemy z działaniem pod presją czasu, kiedy nie masz możliwości spokojnie przemyśleć sprawy. Dzięki temu, że zawsze podejmujesz przemyślane decyzje, z łatwością przychodzi Ci organizowanie i analizowanie danych, jakie są potrzebne do wyboru rozwiązania. Jeżeli jednak spotykasz trudną lub nową dla siebie sytuację, podjęcie decyzji może zająć Ci więcej czasu – potrzebujesz go na znalezienie danych, rozpatrywanie konsekwencji decyzji i zyskanie pewności co do wyboru. Osoby z takim wynikiem to często zimno kalkulujący analitycy, których decyzje zawsze są poparte danymi i mocno uargumentowane.

21–23 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, świadczy o tym, że sposób, w jaki podejmujesz decyzje, zależy od ich wagi i pochodzenia problemu. Być może w życiu prywatnym dajesz się ponieść, a w pracy podejmujesz tylko pewne decyzje. Często również osoby, które uzyskują taki wynik, skłaniają się do szybszego podejmowania decyzji w drobnych sprawach, ale te poważne czy pociągające za sobą długotrwałe skutki dokładnie analizują. Nie wykluczasz, że intuicja istnieje i nie odsuwasz od siebie uczuć, kiedy podejmujesz decyzję. Niezależnie od faktów czy wymagań sytuacji, dobrze się czujesz, kiedy wewnętrznie zgadzasz się z podjętą decyzją. Czasem dajesz się ponieść chwili i podejmujesz spontaniczne decyzje bądź dokonujesz nieprzemyślanych zakupów, jeżeli coś Ci się spodoba. Jeżeli decyzja jest drobna, nie zaprzątasz sobie głowy dokładnymi analizami i decydujesz się na to, co wydaje się najbardziej słuszne. W zależności od tego, jakiej sfery życia dotyczy, możesz skupiać się zarówno na efektywności decyzji, jak i jej dostępności. Potrafisz jednak również usiąść z kartką papieru i dokładnie rozważyć wszystkie możliwości i ich skutki. Jeżeli decyzja jest ważna, poświęcasz jej na ogół więcej uwagi – niezależnie, czy opierasz się na intuicji, czy analizie. Najbardziej komfortowa dla Ciebie sytuacja to taka, w której możesz podjąć decyzję zgodną z Twoim pierwszym wrażeniem i najsłuszniejszą z perspektywy danych. Chętnie również zrobisz to szybko.


24–33 punkty

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś zwolennikiem intuicji i szybkiego podejmowania decyzji. Irytuje Cię długie zastanawianie się i poszukiwanie wszystkich możliwych rozwiązań. Wolisz oprzeć się na swoim wrażeniu niż danych i niechętnie robisz coś niezgodnego ze sobą. Jeżeli Twoja intuicja podpowiada Ci rozwiązanie, które nie jest najlepsze z punktu widzenia logiki, często podejmujesz ryzyko. Możesz nawet nie chcieć rozważać innych opcji czy konsekwencji możliwych działań. Często używasz sformułowań „czuję”, „wydaje mi się” czy „wiem, że tak będzie”. Lubisz także poddawać się chwili – jeżeli coś Ci się spodoba, nie tracisz czasu na zastanawianie się – działasz i patrzysz, co z tego wyniknie. Robiąc zakupy, możesz polegać na pierwszym wrażeniu czy odczuciach estetycznych, a nie parametrach użytkowych. Również zawodowo wybierasz takie posunięcia, które są zgodne z Twoim wewnętrznym przeczuciem. Pozwala Ci to na szybkie działanie, ale może się zdarzyć, że nie sprawdzisz wszystkich możliwych rozwiązań i decyzja, jaką podjąłeś/podjęłaś, nie będzie najtrafniejsza. Im wyższy wynik uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej poddajesz się emocjom, impulsom chwili i wewnętrznym przeczuciom, być może nawet ignorujesz racjonalne przesłanki. Nie oznacza to jednak, że Twoje decyzje są często złe czy podejmowane zbyt gwałtownie. Nawet jeżeli poświęcasz czas na przemyślenie działania, decydujący głos mają Twoje odczucia.

Test opracowała firma TESTINEO.

Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.