Kategorie

Test – styl podejmowania decyzji

Czujesz czy wiesz? Na czym opierasz swoje decyzje? Jak podchodzisz do rozwiązania problemu? Niezależnie od istnienia wielu modeli, które opisują proces decyzyjny, istnieje najbardziej pierwotny podział, trzon, który określa nasze pierwsze reakcje – poszukuję danych, czy skupiam się na intuicji? Sposób korzystania z informacji będzie rzutował na wszystkie działania decyzyjne i zawsze jeden z nich będzie nam bliższy. Nawet, jeżeli umiemy patrzeć na problemy z różnych perspektyw. Sprawdź, jaki jest Twój preferowany styl podejmowania decyzji. Czujesz czy wiesz?

Instrukcja

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i zaznacz, na ile się z nimi zgadzasz na skali, gdzie:

1 – nigdy tak nie postępuję

2 – czasem tak postępuję

3 – często tak postępuję


Lp.

Stwierdzenie

1.

Kiedy muszę szybko podjąć decyzję, od razu zaczynam analizować sytuację.

 

1

2

3

2.

Lubię pracować z ludźmi, którzy mają intuicję i polegają na własnych przeczuciach.

 

1

2

3

3.

Jeżeli widzę coś, co mi się podoba, nie analizuję, czy jest mi to potrzebne, po prostu kupuję.

 

1

2

3

4.

Pierwsza myśl jest najczęściej najlepsza.

 

1

2

3

5.

Sprawdzam, jakie decyzje podejmowali inni w podobnych sytuacjach i jakie to przyniosło efekty.

 

1

2

3

6.

Decyduję szybko, niezależnie, czy sytuacja tego wymaga, czy mógłbym/mogłabym dłużej pomyśleć.

 

1

2

3

7.

Często odkładam decyzję na później, żeby ułożyć sobie w głowie wszystkie możliwe rozwiązania.

 

1

2

3

8.

Lubię mieć kilka alternatywnych rozwiązań.

 

1

2

3

9.

Nie rozumiem ludzi, którzy podejmują decyzje pod wpływem chwili, bez przemyślenia.

 

1

2

3

10.

Zanim dokonam zakupu, sprawdzam dokładnie wszystkie parametry i porównuję dostępne produkty.

 

1

2

3

11.

Zawsze wybieram takie rozwiązanie, za którym przemawia najwięcej danych.

 

1

2

3


Obliczanie wyniku

Podlicz swoje punkty zgodnie z poniższym kluczem:

– Dla pytań: 1, 5, 7, 8, 9, 10, 11, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 3 punkty

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 1 punkt

– Dla pytań: 2, 3, 4, 6, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 1 punkt

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 3 punkty

Kiedy dodasz wszystkie punkty, sprawdź, w jaki sposób podejmujesz decyzje.

Interpretacja wyniku

11–20 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje na to, że jesteś zwolennikiem podejmowania przemyślanych decyzji. Im mniej punktów uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej jesteś przekonany/przekonana o bezsensowności działania pod wpływem chwili. Kiedy stajesz przed jakimś problemem, starasz się znaleźć uzasadnienie dla podejmowanych decyzji i zanim coś zrobisz, chcesz mieć pewność, że decyzja jest słuszna. Rozpatrujesz wiele aspektów sytuacji, a najchętniej, jeżeli masz na to czas, robisz tabelkę z możliwymi rozwiązaniami i ich konsekwencjami. Jeżeli masz do zrobienia zakupy – zawsze wychodzisz z domu z listą. Nie dajesz się ponieść żadnym promocjom i nie kupujesz czegoś, co nie ma zastosowania. W pracy postępujesz podobnie – nie robisz nic, co nie jest uzasadnione, panujesz nad swoimi obowiązkami i podejmujesz wyważone decyzje. Możesz mieć problemy z działaniem pod presją czasu, kiedy nie masz możliwości spokojnie przemyśleć sprawy. Dzięki temu, że zawsze podejmujesz przemyślane decyzje, z łatwością przychodzi Ci organizowanie i analizowanie danych, jakie są potrzebne do wyboru rozwiązania. Jeżeli jednak spotykasz trudną lub nową dla siebie sytuację, podjęcie decyzji może zająć Ci więcej czasu – potrzebujesz go na znalezienie danych, rozpatrywanie konsekwencji decyzji i zyskanie pewności co do wyboru. Osoby z takim wynikiem to często zimno kalkulujący analitycy, których decyzje zawsze są poparte danymi i mocno uargumentowane.

21–23 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, świadczy o tym, że sposób, w jaki podejmujesz decyzje, zależy od ich wagi i pochodzenia problemu. Być może w życiu prywatnym dajesz się ponieść, a w pracy podejmujesz tylko pewne decyzje. Często również osoby, które uzyskują taki wynik, skłaniają się do szybszego podejmowania decyzji w drobnych sprawach, ale te poważne czy pociągające za sobą długotrwałe skutki dokładnie analizują. Nie wykluczasz, że intuicja istnieje i nie odsuwasz od siebie uczuć, kiedy podejmujesz decyzję. Niezależnie od faktów czy wymagań sytuacji, dobrze się czujesz, kiedy wewnętrznie zgadzasz się z podjętą decyzją. Czasem dajesz się ponieść chwili i podejmujesz spontaniczne decyzje bądź dokonujesz nieprzemyślanych zakupów, jeżeli coś Ci się spodoba. Jeżeli decyzja jest drobna, nie zaprzątasz sobie głowy dokładnymi analizami i decydujesz się na to, co wydaje się najbardziej słuszne. W zależności od tego, jakiej sfery życia dotyczy, możesz skupiać się zarówno na efektywności decyzji, jak i jej dostępności. Potrafisz jednak również usiąść z kartką papieru i dokładnie rozważyć wszystkie możliwości i ich skutki. Jeżeli decyzja jest ważna, poświęcasz jej na ogół więcej uwagi – niezależnie, czy opierasz się na intuicji, czy analizie. Najbardziej komfortowa dla Ciebie sytuacja to taka, w której możesz podjąć decyzję zgodną z Twoim pierwszym wrażeniem i najsłuszniejszą z perspektywy danych. Chętnie również zrobisz to szybko.


24–33 punkty

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś zwolennikiem intuicji i szybkiego podejmowania decyzji. Irytuje Cię długie zastanawianie się i poszukiwanie wszystkich możliwych rozwiązań. Wolisz oprzeć się na swoim wrażeniu niż danych i niechętnie robisz coś niezgodnego ze sobą. Jeżeli Twoja intuicja podpowiada Ci rozwiązanie, które nie jest najlepsze z punktu widzenia logiki, często podejmujesz ryzyko. Możesz nawet nie chcieć rozważać innych opcji czy konsekwencji możliwych działań. Często używasz sformułowań „czuję”, „wydaje mi się” czy „wiem, że tak będzie”. Lubisz także poddawać się chwili – jeżeli coś Ci się spodoba, nie tracisz czasu na zastanawianie się – działasz i patrzysz, co z tego wyniknie. Robiąc zakupy, możesz polegać na pierwszym wrażeniu czy odczuciach estetycznych, a nie parametrach użytkowych. Również zawodowo wybierasz takie posunięcia, które są zgodne z Twoim wewnętrznym przeczuciem. Pozwala Ci to na szybkie działanie, ale może się zdarzyć, że nie sprawdzisz wszystkich możliwych rozwiązań i decyzja, jaką podjąłeś/podjęłaś, nie będzie najtrafniejsza. Im wyższy wynik uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej poddajesz się emocjom, impulsom chwili i wewnętrznym przeczuciom, być może nawet ignorujesz racjonalne przesłanki. Nie oznacza to jednak, że Twoje decyzje są często złe czy podejmowane zbyt gwałtownie. Nawet jeżeli poświęcasz czas na przemyślenie działania, decydujący głos mają Twoje odczucia.

Test opracowała firma TESTINEO.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy to oznacza, ze będzie kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Emerytury 2022 - bez podatku

  Emerytury w 2022 r. będą wyższe. Od 1 stycznia wchodzi w życie emerytura bez podatku z Polskiego Ładu. Ile emeryci zyskają w 2022 r.?