REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje z perspektywą, czyli letni staż w IT

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
staż praca student
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w branży IT – szczególnie w dzisiejszych czasach – letni staż ma jeszcze sens? A jeśli tak, czego można się po nim spodziewać? Jakie cechy i umiejętności mogą okazać się przewagą, która sprawi, że staż przeobrazi się w długofalową współpracę?

Pytanie, czy warto odbyć staż, to odwieczny dylemat studenta w przededniu wakacji. Oczywiście można wybrać wypoczynek, ale są też argumenty za tym, by wykorzystać ten czas i zdobyć nowe umiejętności. Tym bardziej, że o dobry staż trzeba i warto się postarać

REKLAMA

Autopromocja

Jednym z podmiotów z branży IT, który regularnie organizuje staże, jest firma wdrożeniowa Quercus:
– W Quercus od lat prowadzimy program płatnych, letnich staży dla studentów i studentek. Zwykle werbujemy ich poprzez ogłoszenia w mediach społecznościowych, ale wiele młodych osób zgłasza się do nas, ponieważ śledzi naszą aktywność i realizacje, a także ze względu na informacje o otwartej i przyjaznej atmosferze pracy, która na pewno nas wyróżnia i przyciąga stażystów – wyjaśnia Wojciech Paprocki, konsultant SAP HCM i opiekun programu stażowego w Quercus. – Zgodnie z naszą filozofią pozwalamy stażystom zapoznać się z dwoma głównymi aspektami pracy w Quercus: pracą konsultanta SAP i pracą programisty ABAP – dodaje.

Komunikacja to podstawa!

Osoby, które chcą sprawdzić się na stanowisku konsultanta SAP, podczas stażu mogą otrzymać takie zadania, jak np.: identyfikacja potrzeb potencjalnych klientów w obszarze SAP HCM i tworzenie propozycji odpowiednich rozwiązań; zbudowanie koncepcji biznesowej projektu; przekazywanie wytycznych programistom i opracowanie wspólnego planu działań

Umiejętna komunikacja z konsultantami to z kolei zadanie dla młodych programistów, których zadaniem jest omówienie technicznych rozwiązań dla wybranych projektów – tak, aby były one zrozumiałe zarówno dla konsultanta, jak i – za jego pośrednictwem – dla klienta. Do innych zadań, jakie delegowane są stażystom, należą m.in.: tworzenie raportów (np. zliczanie infotypów 14, 15) i opracowywanie podstawowego panelu pracowniczego, a także bazy danych pracowników lub ekranów selekcji. 

– Duży nacisk kładziemy na pracę zespołową i dwukierunkową komunikację. Cenimy kreatywność i odwagę forsowania nieszablonowych rozwiązań, ale też myślenie analityczne. W tej pracy atutem są także miękkie kompetencje. Osoby, które mają takie umiejętności i pozytywnie wypadają w trakcie stażu, mogą często liczyć na dłuższą współpracę w formie stacjonarnej, zdalnej lub hybrydowej – podpowiada opiekun programu stażowego w Quercus Sp. z o.o. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nauka… szukania

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy staż dotyczy programisty, czy konsultanta SAP, w Quercus zawsze rozpoczyna się on od nauki, np. przyszli programiści uczą się nawigowania i podstaw programowania w ABAP, a następnie krok po kroku, poprzez wykonywanie zadań programistycznych, podnoszą swoje kompetencje w tym zakresie. Dużo nauki i wyzwań czeka również na konsultantów SAP.

– Największym stażowym wyzwaniem było samodzielne stworzenie programu odpowiadającego na konkretne potrzeby klienta. Uczyłem się wszystkiego od podstaw, musiałem poznać bardziej skomplikowane programy, nauczyć się je modyfikować i dodawać nowe funkcjonalności. Podobało mi się to, że mogłem przedstawiać własne rozwiązania, a jednocześnie przez cały czas miałem wsparcie opiekunów, którzy wskazywali mi kierunki, w jakich moje pomysły mogę rozwijać – mówi Piotr Gize, dziś już młodszy konsultant SAP w Quercus, i dodaje: – Podczas stażu równie ważne było poszukiwanie zarówno standardowych, jak i nieszablonowych rozwiązań. Przez cały czas testowaliśmy swoje propozycje. Stopniowo nabieraliśmy pewności, czy nasze wybory są zasadne i czy dobrze wypadną w praktyce. Z kolei na części stażu dotyczącej stricte pracy konsultanta, po zapoznaniu się z materiałami, opracowywałem zadania, które już wcześniej były realizowane dla klientów. Wszystko po to, aby nauczyć się identyfikować potrzeby klienta, a następnie odpowiednio przekazywać informacje dotyczące proponowanych rozwiązań – współtworzonych wraz z zespołem programistów. W moim przypadku staż zakończył się dalszą współpracą, ale przede wszystkim był ważnym doświadczeniem zawodowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA