| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: potrącenia z wynagrodzenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu potrącenia z wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące potrącenia z wynagrodzenia.

Czy pracownik może odwołać zgodę na dobrowolne potrącanie z jego pensji rat pożyczki

Aktualizacja: 21.09.2009

Nasz pracownik podpisał oświadczenie w firmie udzielającej pożyczek, że w razie niespłacenia pożyczki zgadza się na potrącanie rat z jego wynagrodzenia za pracę. Firma ta zgłosiła się obecnie do nas z żądaniem, abyśmy na podstawie tego oświadczenia potrącali z pensji pracownika zaległe raty. Pracownik twierdzi, że zmieniła się jego sytuacja życiowa (żona straciła pracę i jest bezrobotna) i nie zgadza się na potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia. Co w tej sytuacji mamy zrobić? Czy oświadczenie złożone i podpisane w firmie kredytowej ma moc prawną i zobowiązuje nas do potrącania rat pożyczki z wynagrodzenia? »

Co potrącić z wynagrodzenia

Aktualizacja: 31.08.2009

Dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia pracownika oznacza zatrzymanie przez pracodawcę części wynagrodzenia należnego pracownikowi. »

Jakie mamy potrącenia z wynagrodzenia? (art. 87)

Aktualizacja: 28.09.2011

Pracownik za swoją pracę ma prawo otrzymywać wynagrodzenie w pełnej wysokości, po odliczeniu składek na ZUS i zaliczek na podatek. Jednak istnieją okoliczności, które powodują, że pracownik otrzyma wynagrodzenie w niżej kwocie. »

Potrącenia na zaspokojenie alimentów (art. 88)

Aktualizacja: 29.09.2011

Pracodawca ma obowiązek dokonywania potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, na wniosek wierzyciela, na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego. »

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia pracownika (art. 91)

Aktualizacja: 29.09.2011

Pracodawca ma obowiązek dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika przewidzianych przez przepisy prawa pracy. Za zgodą pracownika pracodawca może potracić także inne należności. »

Wypłacenie za wysokiego wynagrodzenia

Aktualizacja: 26.11.2009

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? »

Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Aktualizacja: 18.12.2009

Jaką kwotę można potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, jeśli jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1800 zł, a pracownik ma 2 tytuły wykonawcze – zajęcie na poczet niespłaconych alimentów do wysokości 60% wynagrodzenia oraz niespłaconego kredytu w banku do wysokości 50% wynagrodzenia? »

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Aktualizacja: 28.05.2009

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy. »

Czy świadczenie świąteczne z zfśs podlega potrąceniu jak wynagrodzenie za pracę

Aktualizacja: 11.05.2009

Komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Pracownicy z okazji świąt otrzymali z zfśs tzw. pieniężne świadczenie świąteczne. Ponadto pracownik ten otrzyma z zfśs zapomogę socjalną z uwagi na swoją trudną sytuację materialną. Czy egzekucja prowadzona przez komornika dotyczy również tego rodzaju wypłat? »

Czy można potrącić z wynagrodzenia pracownika nienależnie wypłacony dodatek bez jego zgody

Aktualizacja: 05.03.2009

Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku sekretarki. W styczniu br. będę miała 5-letni okres zatrudnienia i z tego tytułu gmina powinna wypłacić mi dodatek stażowy. Dodatek ten otrzymałam już w listopadzie i w grudniu ubiegłego roku, gdyż kadrowa błędnie ustaliła mój staż pracy. Czy w lutym pracodawca może mi potrącić nienależny dodatek za 2 miesiące? »

Jakie są granice dokonywania potrąceń?

Aktualizacja: 20.09.2011

Mam wiele zobowiązań finansowych. Chciałbym podjąć pracę ale nie wiem czy po wszystkich potrąceniach w ogóle coś dla mnie zostanie. Czy są jakieś ograniczenia potrąceń albo kwota wolna od potrąceń i w jakiej wysokości? »

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca

Aktualizacja: 09.02.2009

Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. »

Czy możliwe są dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia?

Aktualizacja: 20.09.2011

Dokonywanie potrącenia z wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracodawca zatrzymuje część należnego pracownikowi wynagrodzenia. Część zajętego wynagrodzenia przkazywana jest na pokrycie własnej wierzytelności przysługującej mu wobec pracownika. »

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Aktualizacja: 29.01.2009

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych? »

Czy zawsze kwoty wolne od potrąceń są takie same

Aktualizacja: 22.12.2008

Zatrudniamy pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 900,80 zł (jest to 80% wynagrodzenia minimalnego, które wypłacamy w pierwszym roku pracy). Osoba ta nie rozliczyła się z udzielonej jej zaliczki. Chcemy więc dokonać potrącenia z wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji powinniśmy liczyć kwotę wolną od potrąceń od wysokości wynagrodzenia netto tego pracownika, czy od wysokości netto ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »