REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie, Niezdolność do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Następstwa wypadku przy pracy

Od 15 stycznia br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony. Poprzednie zatrudnienie tej osoby ustało 31 grudnia 2006 r. Była tam zatrudniona przez 5 lat. Obecnie pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 marca do 6 kwietnia br. Lekarz wystawił odrębne zaświadczenie stwierdzające, że niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, któremu pracownik uległ 17 maja 2005 r., a więc w okresie, kiedy był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy. Czy w związku z tym, że wypadek miał miejsce w czasie zatrudnienia w innym zakładzie, możemy ustalić uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego na ogólnych zasadach z ubezpieczenia chorobowego?
 

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia

Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni.

Gdy pracownik nie może wykorzystać części urlopu z powodu choroby

Zdarza się, że pracownik nie może z przyczyn obiektywnych wykorzystać części udzielonego już i rozpoczętego urlopu wypoczynkowego. W praktyce najczęstszą tego przyczyną jest choroba pracownika. Jakie wtedy ma uprawnienia i obowiązki? Co powinien zrobić w takiej sytuacji pracodawca?

Musi nastąpić zmniejszenie stanu zatrudnienia

Zmniejszenie zatrudnienia oraz okoliczność, że przyczyna rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy leży po stronie pracodawcy stanowią wystarczającą przesłankę do zasądzenia od pozwanego pracodawcy na rzecz pracownika odprawy pieniężnej określonej w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych.

REKLAMA